| DorelSudoru a întrebat:

Daca nu mai avem "vise" inseamna ca nu mai avem viitor?

14 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Viitor ai si-n cucu' gol, atat ca-i in alb si negru.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La ce guvern avem, nu mai există viitor de mult!
Pa, pa.

| Paulla a răspuns:

Nici gând. Majoritatea oamenilor visează la un viitor strălucitor, asta înseamnă că-l şi primesc?
Poţi să n-ai nici un vis şi să mergi înainte, urmând şansele care le primeşti fără să-ţi impui un scop anume. Şi poţi ajunge departe.

| Sentinel a răspuns:

N-are rost sa iti raspund ca te doare-n 1 de tot ce e este in jurul tau. N-as vrea sa-ti stric dispozitia. Pace

| Chris a răspuns:

Nu, viitorul se intampla indiferent de visurile noastre, insa nu va fi unul pe care ni-l dorim. Daca renuntam la idealuri, destinul ne va fi facut de mana altcuiva; si ce e mai rau decat lipsa de control asupra propriei identitati?
PS: "vise" se refera la ceea ce "traim" noaptea; idealurile sunt asociate cu "visurile".

| mgtow a răspuns:

Asa e, un vis e o realizare, un act si un eveniment din viata cotidiana a omului. Hai sa zicem ca tu vrei sa ajungi politician (e un vis) si nu se implineste pentru ca nu mai vrei sa inveti sau alte situatii (orice vrei sa faci in viata e posibil nu exista nu pot ci TREBUIE). Daca nu devii politician atunci alegi alta cariera si e alt vis. Daca nu vrei sa faci nimic nu ai nici-un vis si esti ca un parazit.

| Dreamer a răspuns:

NU...daca nu mai avem speranta inseamna ca nu mai avem viitor!

| Holocaust a răspuns:

Da' cine stie?
Tu inca te stresezi pentru asta? Eu am renuntat de muult.Pur si simplu incerc sa nu mai caut raspunsuri la toate astea.Cand eram mica, aveam o gramada de vise.Probabil ca eram in starea de a spune si crede ca pentru a le atinge,trebuie doar sa bat din palme, dar in final am descoperit ca nu-i asa...
Pentru a le atinge, e nevoie de compromisuri.deci trebuie sa hotarasti:Esti pregatit pentru a face asa ceva,stiind ca apoi,nimanui nu-i va pasa daca vei regreta?
Daca,da,te anunt ca esti un om fara suflet.
Daca nu,te anunt ca esti exact ca mine, exact ca multi altii, esti adolescent probabil.si e normal sa ne punem astfel de intrebari.
Se pare ca am fi in cautarea sinelui, ca ne-am pierdut capul in lumea asta, si nu mai stim cine suntem...

| MUTUOFERACITATE a răspuns:

V. Hugo despre constiinta

Constiinta este haosul nalucirilor, al poftelor si al incercarilor; este focarul viselor, caverna gandurilor de care ti-e rusine; este gheena sofismelor si campul de lupta al patimilor.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Eu nu cred că dacă cineva nu mai are vise, atunci automat nu mai are viitor.

Visele se formează odată cu trecerea timpului, ne schimbăm punctul de vedere, gândim altfel şi ne dorim altceva de la viaţă.

| TeUrSsCsYtEiUbEsC a răspuns:

laughing
scuze.dar what?
o sa visam cu ochii inchisi sau deschisi aproape tot timpulhappy
Poate nu visam 2, 3, 4 zile la rand dar un vis nu vine cand vrei tu.
Un vis nu inseamna ca nu avem viitor
un vis este o imaginatie a creierului in timp ce noi dormim,
un vis este poate ceea ce ne dorim noi sa avem, o realitate in care ne dorim sa fimtonguetongue
Un vis ne va duce catre o lume pe care doar noi o vrem...tonguetongue
un vis o sa vina cand vrea eltonguetongue
eu asa credhappyhappy

| LordCronos a răspuns:

Ce aberatie. Normal ca nu.

| AlexutzuTau a răspuns:

Nu,nici nu te gandi la asa ceva, faza e ca ai vise dar le uiti cand te trezestiwinking!

| RazmontAllen a răspuns:

Daca nu ai vise nu inseamna ca nu mai ai viitor.Viitorul tau va fi asa cum iti vei dorii tu sa fie.