Întrebare recomandată | RAY a întrebat:

Daca nu ne convine ceva trebuie sa ignoram acel lucru?

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

Ignor pe cei care isi bat joc de mine.
Numa' bine

| RAY explică (pentru 4b):

Si iertare nu exista?

| 4b a răspuns (pentru RAY):

Exista. Alte intrebari mai ai?winking

| RAY explică (pentru 4b):

Team deranjat din invatat scuze

40 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu orice problemă poţi rezolva ignorând-o, dar nici stresul excesiv nu aduce nimic bun.

mira
| mira a răspuns:

Uneori trebuie sa reactionam, alteori nu.In viata este nevoie de tact.

| Wehrmacht a răspuns:

Depinde de ce lucru. Daca nu iti place cum se imbraca sau ce face Vasilica atunci ignori.Nu te duci sa-i bagi opinia ta pe gat.

Daca ti se face o nedreptate nu poti sa ignori si reactionezi.Incerci sa rezolvi problema in limitele legii cum a spus xBya. Daca nu se poate treci la anarhie.

| BassHunter13 a răspuns:

Nu trebuie sa il ignoram...Eu zic ca trebuie sa ne luptam pentru cea ce nu ne convine!

| Fatamuntilor a răspuns:

Si DA si NU. Putem ignora pe cineva care te jigneste, sau care iti spune ca nu iti spune ca nu ii place cum te-ai imbraca.
Nu putem ignora insa o persoana care iti cere un ajutor, cu care totusi nu te afli in relatii bune, dar poti sa il ajuti.

| Mădă0611 a răspuns:

Depinde. Daca e vorba de cineva, pune-te in locul persoanei si vezi daca ti-ar placea sa incerce cineva sa te schimbe, daca e vorba de tine, nu, niciodata.

| sublime89 a răspuns:

In niciun caz. Un om trebuie sa fie deschis spre absolut orice posibilitate. Lucrurile pe care le ignori se pot intoarce impotriva ta. Cunoasterea e putere, deci trebuie sa ai curajul de a aborda orice subiect, fie ca-ti convine, fie ca nu. Adevarul tot adevar ramane, indiferent de opiniile noastre.

| Lizzu a răspuns:

Eu cred ca mai intai de toate,cand intalnim un lucru care nu ne e pe plac,trebuie sa incercam cat de cat sa-l intelegem,sa-l vedem din perspectiva cealalta si nu a noastra.

-Dupa ce l-am trecut prin filtrul persoanei noastre,vedem daca ne e de folos,daca putem adopta unele lucruri din el, daca ne sunt de folos cu ceva.

Daca simtim ca nu se potriveste cu persoana noastra si cu perceptia noastra de viata, atunci tot ce putem face este sa lasam sa fie in continuare (let it be), sa ignoram dar fara sa uram acel lucru.

Pe cat posibil sa nu uram, sa nu lasam sa ne afecteze intr-un mod urat starea interioara.

| OOOLEOOO a răspuns:

"La naiba cu acel ceva ce nu-ti convine!"
-Bob Marley

Ai o singura lege de urmat, vocea interioara, cand o vei asculta fara a pune intrebari personalitatea ta va fi libera.

Restul sunt doar rahaturi impuse de alti, ''alti'' nu are legatura cu tine.

| Maxim96 a răspuns:

Nici pe Dumnezeu daca nu-ti place nu trebuie sa-L ignori happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste mai intai daca acel lucru TREBUIE ignorat. Trebuie sa gandim mai intai. Daca acel lucru care nu ne convine, ne foloseste mai tarziu, trebuie sa-l abordam, vrand nevrand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Mai bine incerci sa intelegi de ce nu-ti convine. Altfel va fi o problema permanenta.

| SonicAndrei a răspuns:

Da și nu. Depinde de situație. În principiu, dacă nu îți convine ceva îți spui punctul de vedere și o soluție alternativă (sau să găsească alții o soluție). Dacă e ceva temporar poți tăcea și va trece rapid. Poate e ceva important, iar dacă te implici poți avea necazuri (de exemplu comunismul).

Deci, nu trebuie să ignori acel lucru ce nu-ți convine.

| xBya a răspuns:

Daca si pana unde poti, da. Cand nu se mai poate, incarci pistolul si faci legea. Simplu.

| Chamberlin a răspuns:

Nu ignora problema, poate ca te supara, dar incearca sa o repari cat poti tu ca sa nu te afecteze in viitor

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Aici depinde mult de coeficientul de inteligenta al fiecaruia. Cei pe care natura nu i-a dotat asa bine la mansarda ignora tot ce nu le convine. Cei mai rasariti, nu.

| usuk a răspuns:

Ignoranta nu e o solutie; ai o problema? REZOLV-O

| hecamefrommetalland a răspuns:

Dacă acel lucru te amuză într-un mod ironic(cum e Biserica) da, lasă-l să continue un timp. Dacă te irită, atunci zdrobește-l!

| casablanca40 a răspuns:

Nu cred ca este cineva suficient de intelept sa iti spuna ce sa faci.
Sfatul meu : Trebuie sa faci ce simti pe moment, fara sa incerci sa filozofezi asupra acelui lucru.

| Swan39 a răspuns:

Depinde de acel ceva. Dacă îl poţi schimba, te străduieşti să o faci; dacă nu e în puterea ta să-l schimbi, îl ignori şi-ţi vezi de treabă.

| ARF a răspuns:

Dar de ce sa nu il ignoram? Prietena mea cea mai buna este o scumpa. Inainte nu o suportam, nu imi comvenea caracterul ei, dar acum suntem de nedespartit big grin.

| lizucalisuca a răspuns:

Nu, trebuie sa lupti si sa spui ce te deranjeaza.

| Mămăligă59 a răspuns:

Depinde. daca ai putea schimba ceva ce nu iti convine, de ce sa-l ignori?
"accepta ce nu poti schimba, schimba ce nu poti accepta"

| K4sZz a răspuns:

Sincer? Da dar daca nu iti convine in continuare incearca sa il remediezi sau sa il faci sa numai existe.

| Addèx33 a răspuns:

Dacă nu poți schimba nimic la acel 'lucru', astfel încat să devină în favoarea ta, probabil, va trebui să îl eviți.

| teoul a răspuns:

Eu stiu ca atunci cand ceva nu-mi convine, am doua variante:
1. Tac si inghit - Asta se intampla atunci cand stiu ca e peste puterile mele sa schimb sau macar sa influentez acel lucru sau ca nu merita.
2. Lupt pentru dreptate- Incerc prin orice mijloc posibil sa schimb acel lucru, el impiedicandu-ma de la ceva important pentru mine.In acest caz stiu ca daca ma straduiesc pot schimba ceva.
Insa cum in viata totul este relativ(Einstein), de la caz la caz sunt diferite solutii.

| Spermezan a răspuns:

Tu-ti dai seama ca daca jumate de r[r]omani ar gandi asta, ar fi proteste si revolte fara sa le mai fie "frica" ca o sa piarda job-ul?

Raspuns: nu, nu trebuie. Ceea ce nu lasi sa moara (sa-l omori), te va omorî mai tarziu.

| kanedobrin a răspuns:

Nu.deoarece poti sa incerci sa schimbi acel ceva facandu-l sa-ti convina

| Milanezull a răspuns:

Uneori e bien sa privesti din umbra, fara sa te implici... Uneori e nevoie sa reactionezi... Trebuie sa stai sa te gandesti si sa iei decizia cea mai buna happy