| DorelSudoru a întrebat:

Daca nu-ti poti implini visele atunci de ce sa mai visezi?

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Fără vise suntem ca și morți.

| NoChanceForUs a răspuns:

Pentru că speranța e tot ce a mai rămas în cutia Pandorei.

| MeScorpion a răspuns:

Pentru speranta, speranta nu moare niciodata.

| Skylar a răspuns:

Inseamna ca esti un om inconpetent

| noi3 a răspuns:

Sa nu inebunesti.
pentru ca noi oamenii nu putem foarte multe...
dar visam si uitam ce nu putem sa facem.

| bendis92 a răspuns:

Pentru ca este uman sa tinzi spre un ideal/ vis, chiar daca el poate nu se va implini. Nu stiu, cred ca e o defectiune a creierului nostru, dar care a dus la nenumarate scrieri literare, filozofice, descoperii stiintifice (culmea!) etc... Deci sfatul meu: visati in continuare si poate veti deveniti Einstein, dar nu suficient de mult incat sa va luati zborul!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De masochist. Sa vezi cat de mult poti suporta o victorie supusa din start conceptului de "irealizabilitate".
Trebuie sa visam. Altfel, ce mai ramane placut acestei vieti mizerabile? Intreb si eu... ca omu'...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si la ce visezi. Daca visezi ca vei intalni un inorog colorat, atunci fii sigur ca nu ti se va intampla.
Dar daca visezi ca intr-o zi vei avea vreo 2000 de carti citite (e un exemplu mai plauzibil), sau na, vreo 2000 de filme vizionate, exista posibilitatea ca acesta sa se implineasca, cu putin efort.
Trebuie insa sa visezi si ceva posibil, asta e "talcul viselor" daca pot spune asa.

| dreamgirl16 a răspuns:

Pentru ca lumea visurilor,si a trailor e paradisul nostru,oricat de mult ai suferi, oricat de ingrozitoare ar fi viata ta, oricine ai fii...nimeni nu iti poate interzice sa visezi, pur si simplu.inchizi ochii si iti imaginezi cuvintele perfecte.lumea perfecta,si tot ceea ce te`ar face fericita... fara sa fii sigura ca se vor implini,ci doar sa ai speranta! Si e atat de frumos sa ai o farama de speranta chiar si cand totul e pierdut,sa poti visa, si din vise sa realizezi cv pentru a iti atinge scopul[oricare ar fi, nu renunta!"love struck]

| kathgilbert a răspuns:

Poate pentru ca ne place sa ne amagim. Ne place sa suferim. Stim care sunt limitele dintre Realia si Utopia si totusi le ignoram, poate, din faptul ca Utopia este lumea noastra perfecta. Acolo totul este pe placul nostru, totul este perfect.
Cu toate astea, eu sunt de parere ca nu exista "imposibil". Nu atat vreme cat suntem rationali(ma refer la visele cat mai apropiate de lumea reala, este imposibil sa-ti creasca aripi si sa zbori). Niciodata nu exista "nu pot", ci doar "nu vreau" sau "nu sunt sigur/a ca vreau". Totul tine de vointa, ambitie si munca.

| Ralu20 a răspuns:

Noi visam deoarece in viata trebuie sa avem un tel, iar visele ne dau speranta si incredere in noi.

| GΛБЯłΞŁ a răspuns:

De placere...

| loismaf a răspuns:

Pentru ca daca visezi, speranta te va ajuta sa continui