| AnonimAlex23 a întrebat:

Daca o dreapta(un segment) de 2 cm are o infinitate se puncte iar o dr. de 1 cm tot o infinitate de puncte atunci ar trebui ca dreptele sa fie egale?

Răspuns Câştigător
| Mineツ a răspuns:

Nu. este doar o definitie, este ca sa intelegi ca o dreapta e alcatuita din miliarde de puncte lipite unul de altul, asta nu inseamna ca sunt egale nu te folosii de asta niciodata cand calculezi vreo distanta... Asta trebuie sa o sti doar cand esti intrebat "Cate puncte trec printr-o dreapta"
Sper ca ai inteles si ca te-am ajutat happy

3 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

De fapt motivul este ca "numarul infinit de puncte" de pe o dreapta nu este egal cu celalalt.
infinit-infinit=nedeterminare
De aici rezulta ca un infinit nu e neaparat egal cu alt infinit.

| suffarstar a răspuns:

Punctul nu poate fi definit. Infinitul nu poate fi definit. Deci, despre ce vorbim?

| Sfetnicul a răspuns:

Punctul nu are dimensiune, deci infinitatea de puncte nu o poți raporta la cei 2 cm sau 1 cm. Nu poți raporta ceva finit la ceva infinit, la fel cum nu se poate raporta ceva infinit la ceva finit. Sunt sisteme diferite. Iar infinitățile nu sunt comparabile.