| AdrianBica a întrebat:

Daca prima impresie este inselatoare, de ce este impresia care conteaza cel mai mult?

Răspuns Câştigător
| Cocodrilo a răspuns:

Pentru că viaţa ne obligă să acţionăm înainte de a şti.
Prima impresie e ca un colac de salvare aruncat: cu mari speranţe dar fără garanţii.

9 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Pentru că are rolul unei baze pe care se va clădi impresia generală, dobândită în timp. Este înşelătoare pentru că prima poate fi greşită, judecată greşit, iar cea generală va fi mult mai aproape de adevăr.

| iuddavali a răspuns:

E o superstitie ca prima impresie conteaza cel mai mult. Nu neaparat ca e si adevarat sau ca asa si trebuie sa fie. De multe ori prima impresie poate fi gresita, dovedindu-se ulterior ca persoana respectiva este cu mult diferita fata de parerea pe care ne-am facut-o prima data.

http://stirist.com te ajuta la nevoie

| eubest a răspuns:

A 3 impresie serios

| carminaburana43 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti mult cu un om pina ce il cunosti.Dar eu cam dupa vreo trei discutii cu cineva pe mess imi dau seama ce e de capul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima impresie este inselatoare, din nou am aflat din nou ca oamanii sunt diavoli in pantece, plini cu ura, venin, de ce conteaza sa fi ipocrit pentru ca sa sasi ascunzi adevarata fata de aia ipocrizia ne difineste ca specie

| zăGhost a răspuns:

Vreo 90% dintre oameni se chinuie sa faca o buna prima impresie si mai grav e ca le si iese. De-asta atatea relatii/ prietenii esuate. Dupa ce treci prin niste situatii mai putin placute alaturi de o persoana realizezi ca de fapt n-o cunosti deloc si ca prima ta impresie a fost doar o gluma [de-asta e inselatoare]. Eu chiar ma feresc sa am o prima impresie. Dupa ce cunosc o persoana ma gandesc daca merita sa mai vorbesc cu ea sau imi pierd vremea, parerea prefer sa mi-o formez pe parcurs.

| BlueDog a răspuns:

Pt ca oamenii refuza sa gandeasca prea mult. ''No, de ce sa ma gandesc la fiecare actiune a omului aluia si sa trag o concluzie asupra lui din toate aparentele, cand pot foarte bine si frumos sa fiu lenes si sa ma bazez pe prima impresie" ex de gandire umana, nu este valabila la toti indivizii acestei specii. laughing)

| carminaburana43 a răspuns:

Pai o sa-mi dau seama daca imidai id si vb.

| Nolkyz a răspuns:

De fiecare data mi s-a dovedit ca prima impresie NU este inselatoare ci mai degraba impresia pe care mi-o fac dupa ceva vreme.