| StrongHeart a întrebat:

Daca sa vrea sa ma sinucid si nu as avea absolut nici o emotie indiferent ce mi-ar spune oricine, ce mi-ar schimba vreodata decizia?

8 răspunsuri:
| Sjhxjcks a răspuns:

Gandeste-te ce poți face pe acest Pământ.

Tu poți fi acela/acea care va putea schimba lumea. Fa-ti parintii mandri in primul rand pe tine. Iubeste, întemeiată ti o familie termina o facultate gaseste ti un loc de munca stabil. Gandeste-te ce frumos este un curcubeu, un pui de catelus, o pisica Alba. Orice.
Picteaza invata să cânți la un instrument muzical, mergi la Petrecere, strange bani să ti cumperi propria masina. Calatoreste, invata limbi straine intemeiaza o afacere

| Sjhxjcks a răspuns (pentru Sjhxjcks):

Sunt multe doar mediteaza asupra consecintelor faptelor tale odată realizate

| J0B0MAT a răspuns:

E imposibil să nu ai emoții.Nu trebuie să îți provoace emoții spusele cuiva, îți provoacă emoții fapte, situații.De exemplu, te enervează că îți agăți un tricou.
Iar legat de schimbarea deciziilor, în mod normal tu ești cel care ți le schimbi, prin dorințele, motivațiile, sentimentele, ideile pe care le ai.Influența externă în general e mai mică și așa ar trebui să fie.Nu trebuie să trăim, să luăm decizii în funcție de ce spune lumea, dar este bine să ascultăm părerea celor care știu mai multe decât noi într-un anumit domeniu.Dar într-un final fiecare își ia propriile decizii indiferent de ceilalți și suportă și consecințele.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Daca-i facut atat de mult rau cum ai scris in intrebarea anterioara,eu te sfatuiesc sa ramai pe pamant si sa continui sa te prezinti lui Dumnezeu cu partile tale pozitive, abandonand nu v-a apuca sa te cunoasca asa, sa-ti cunoasca si partile pozitive.

Eu zic sa mai stai, e doar un moment prost al vietii tale, fi puternic si incearca sa ți piept problemei pe care o ai nu sa te indrepti spre sinucis.Vei fi mandru de tine ca ai ramas si ai luptat cu problema.

Si ceva in plus :
banuiesc ca ar fi vorba de : judecata.
cred ca esti un om foarte destept si parerea ta despre situatie este foarte clara, greu de clintit.
ar fi nevoie de dezbateri de opinii si situatii (cum am si vazut ca cauti in intrebarea anterioara ) despre situatie. noii opinii sau cele avute dezbatute cu oameni cu care-ti face tie placere, oameni destepti poate fi solutia care schimba decizia.
deci in concluzie : opinii, pareri despre judecatile pe care le ai in legatura cu subiectul care te-a facut sa vrei sa faci asta atat de clar cat si sa ceri noi opinii si pareri de la alte persoane.

| Mindfulness a răspuns:

De ce sa te sinucizi? Ce zic unii de aici ce ai făcut? Criminalul de Csampar care a ucis 6 oameni nu se sinucide! Tu de ce ai face-o? Atât timp cât ai părinți nu are rost nici să te gândești la așa ceva sau cat timp ai ce sa mănânci!

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai curaj sa faci asta din moment ce intrebi aici.

| Mindfulness a răspuns:

Eu vad că ești un băiat fain cu caracter! Odată chiar mi-ai luat apărarea când m-am certat de pe un alt cont cu un cocalar! Lasă sa se sinucidă alții nu o fa tu! Doar nu ți-ai bătut părinții? Daca ai luat droguri nu are rost sa faci așa ceva,sau ai bătut pe cineva,sau ți-ai bătut joc de cineva! Ai greșit,trebuie sa te ierți! Cu toții greșim,cu toții avem un dosar urat! Și eu am făcut multe chestii de care regret! Eu m-aș sinucide că sunt sarac și nu am părinți dar nu pentru ceva ce am făcut! Nimeni nu e perfect,eu sunt sigur că esti un om bun dar nu ești înțeles!
Iarta-te și mergi cu privirea înainte orice ar fi! Îți găsești o fata îți faci o familie și îți vezi de viață ta,lași trecutul in urma!
Trebuie sa înveți să trăiești în prezent nu în trecut! Multi dintre noi suntem nenoriciti și uite că nu recurgem la așa ceva!
Eu am probleme mult mai grave decât tine și încă lupt! Și eu mă gândesc să o fac dar inca nu e timpul.
Nu fa vreo prostie,contează ce ești acum nu ce ai fost in trecut.
Și eu sunt un om de rahat dar nu as recurge la așa ceva! Când nu mai ai părinți atunci se termina lumea și toți sunt împotriva ta,atunci e altceva,dar cat timp ai părinți nu are rost sa te gândești la sinucidere.
Eu nu mai am părinți și sunt terminat și am agorafobie severa nu pot sa ies din casa decât cu unele pastile! E horror! Plus încă câteva zeci de probleme.
Nu sunt în măsură să îți scriu că și eu sunt in aceeași situație! Poate mai rău!
Dar nu o fa,nu te da bătut! Mai lupta că ești tânăr și nu e totul pierdut!
Sunt multi care au probleme grave pe aici și nu o fac, tu ca nivel de inteligență ești mult peste ei, și peste mine ești! Bine eu sunt prost nu sunt inteligent dar mai dau câte un răspuns masterpiece din când în când, că în rest nu prea am calități, nu sunt bun de nimic! Poate din cauza că am o anxietate prea gravă și depresie! Ești mai normal decât mulți de aici crede-mă!
Vorbește cu un psiholog sau un duhovnic sau postează 20 de întrebări pe zi daca te simți rău și singur dar nu o fa! Nu are rost!
Te așteaptă multe gagici frumoase sa petreci cu ele și să le arăți cat ești tu de smart, de citit.

| ioana748 a răspuns:

Perfect ca nu ai emotii. Ratiunea te va ghida spre o hotarare in folosul tau, in folosul Vietii tale.
Be You, be Smart.