| 3243F6 a întrebat:

Daca toti super bogatii lumii care castiga 5 milioane $ sau mai mult ar decide sa traiasca din 70% din venitul anual, restul de 30% impartindu-l la 40% din populația foarte săracă a lumii, cât ar primi fiecare sărac în anul în care superbogații ar decide sa faca asta? laughing

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai zis bine DACĂ. Bogatii nu vor face asta niciodata. Iar un sarac, nu va sti ce sa faca cu atatia bani.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Iar maninci rahat? Ce obligatie au ăia bogati sa va dea vouă, mergi la muncă, tu daca ai avea banii lor ai impartii cu altul sau te ar durea fix in P de restul lumii.

| RAY a răspuns:

Saraci ar cheltui totul, tot saraci ar fi din nou, consider ca bogatia este genetica

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ar face asta?

| 3243F6 explică (pentru suntserios):

Eu nu inteleg cum de nu vedeti intrebarea ca pur ipotetica?
Sa zica cineva "de ce ne-ar interesa" as intelege. Dar "de ce ar face asta" sau "nu ar face-o niciodata"... sper doar ca faceti pe prostii. Nu de alta dar nimeni intreg la cap nu ar crede ca s-ar intampla asta vreodata.

| gabicoo a răspuns:

Economia mondială s-ar prăbuși. Bogăția unora se face prin exploatarea altora. Săracii sunt cei care muncesc pentru cei bogați.

| johnnny123 a răspuns:

Într-un an cu creștere bună la bursă, să zicem că averea totală la nivel global a top 1% sporeste cu 12 trilioane de dolari. 30% din asta înseamnă 3600 de miliarde de dolari. Dacă împărțim asta la 40% din populația planetei, adică la 3.2 miliarde de oameni, ar veni cam 1100 de dolari pe an de căciulă.

Numai că în realitate nu așa funcționează lucrurile... chiar dacă prin absurd bogații ar dori să facă asta (ceea ce nu e cazul).

Atunci când auzi la știri că "bogații din top 1% și-au sporit averea cu 12 trilioane", asta nu înseamnă că au apărut undeva din senin niște saci cu trilioane de dolari care pot fi distribuiți săracilor fără a afecta în niciun fel economia mondială.

Înseamnă că bursa s-a apreciat. Dar dacă bogații ăia s-ar apuca toți odată să vândă cantități enorme de acțiuni ca să trimită bani săracilor, bursa s-ar prăbuși imediat, iar acele 12 trilioane ar dispărea în neant înainte de a putea fi distribuite.

| 3243F6 explică (pentru johnnny123):

Nu m-am referit la companii, la nici un fel de persoană juridică ci la persoanele fizice superbogate si la banii lor "de buzunar". Nu sa dea din actiuni, nici din banii vreunei companii, nici din banii de cercetare/dezvoltare/reclame/etc. ci 30% din banii lor personali dintr-un an. Asta cum afectează negativ economia?

| suntserios a răspuns (pentru 3243F6):

Tu crezi că oamenii ăștia superbogati stau așa cu banii in conturi că noi când luăm salariu?
Bogăția lor fix in asta consta la acțiunilor, companiile și tot fel de imobile pe care le dețin.

| johnnny123 a răspuns (pentru 3243F6):

Omule, tu nu vrei să înțelegi că miliardarii nu-și țin banii personali în cash, ci îi țin în diferite forme de investiții care aduc profit, cel mai des în acțiuni? Tocmai ăsta este modul în care-și înmulțesc banii. Profitul lor vine din aprecierea investițiilor.

Crezi că există vreun bogătaș atât de tâmpit încât să țină zece miliarde de dolari în cont pe post de "bani de buzunar" în loc să-i investească și să obțină un miliard pe an profit de pe urma lor?

Bani "de buzunar" țin cel mult o fracțiune insignifiantă din averea lor, cât să aibă pentru a-și acoperi stilul de viață. Din banii ăia vrei să împartă la 3 miliarde de oameni?

| 3243F6 explică (pentru johnnny123):

Si tu nu intelegi ca nu ma intereseaza actiunile sau orice altceva in afara de banii lor personali din banca sau altceva?
Tin minte o persoana care isi arata cei peste 100 de milioane de dolari cash castigati intr-un an, alea nu mai erau actiuni.
Daca e o fractie insignifianta fa un calcul cu aia daca vrei sa fii relevant intrebarii.

| T0T a răspuns (pentru 3243F6):

Cu ăia 100 mil. își plătește taxele pe casele de lux, își cumpără mașini de lux și plătește, de asemenea, taxe pe ele, se duce în vacanță, la restaurante de lux, cu iahtul, vaporul, mănâncă tot felul de specialități din cele mai sănătoase pentru el, se îngrijește cu produse rare și scumpe ca să trăiască mult și bine, face petreceri cu femei și tot felul de dezmățuri. De ce i-ar da unui sărac când din banii ăia își poate trăi visul? Simpla idee e hilară, iar calculul e irelevant. Totuși, sunt destui bogați care donează extrem de mulți bani, dar nu la așa ziși săraci care își pierd timpul pe Internet, ci la oameni bolnavi sau oameni care chiar nu au resurse, care abia au apă de băut.
Oricum, statul colectează acel procent lejer. Întrebarea e de ce statul nu contribuie mai mult la bunăstarea poporului din acei bani?

| LisaJulie a răspuns:

Slabe șanse sa se întâmple asta, bogații vor sa subjuce oameni

| RaduRobertRO a răspuns:

Am facut un calcul estimativ pentru datele publice din 2023 si a iesit ca fiecare sarac ar primi maxim 30 de dolari pe an de la bogati. Nu stiu ce-ti va zice asta, dar. succes!

| mODIN a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Am facut acum calculul bazandu-ma pe avere si bani in banca, nu pe venituri lunare. Rezulta ca fiecare om din acei 40% ar primi 12.000$, o singura data.

| 3243F6 explică:

Cred ca am gresit categoria, ce raspunsuri is astea? laughing Voiam doar sa compar calculul cu altcineva.

| mODIN a răspuns (pentru 3243F6):

N-ai greșit categoria, doar suntem toți ușor traumatizați după postările și propunerile unora care vor sa pornească o revoluție și să ucidem toți patronii rolling on the floor