| gandestee a întrebat:

Daca tu ai suflet, inseamna ca orice are viata are si suflet?

Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Nu exista suflet

34 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

S-a demonstrat stiintific ca tot ce are viata poate comunica.Au fost folosite plante diferite la care, daca ii rupea frunza uneia, aveau aceeasi paloare si aceeasi incercate de a-si inchide bobocul florii amindoua.Sint creatii toate iar pentru atei pot spune ca sint creeatiile existentei ceea ce nu schimba nimic, decit o denumire.

| gandestee explică (pentru harciog):

Ce lagatura are ce spui tu cu sufletul? din cate stiu ateii nu cred ca exista suflet sau cred si ei? chiar nu stiu asta...

| harciog a răspuns (pentru gandestee):

Domnule,ateii nu pot crede, din cauza unui egoism umflat, decit in gindirea lor.Ei nu pot fi niciodata una cu totul pentru ca vor diferentierea.Se pune problema ca nici eu nu cred in multe chestii dar nu pot afirma prosteste ca nu exista.Pot spune ca nu cred, atita tot.

| gandestee explică (pentru harciog):

Nu e vorba aici de egoism. La fel cum nu poti afirma prosteste ca nu exista, la fel poti afirma prosteste ca exista. Atata timp cat vorbim de ceva iluzoriu, un lucru inventat de altii inainte mea, iar mie nu mi se pare normal sa pun botul la o asa bazaconie, pot afirma simplu ca nu exista. Prefer sa spun ca nu stiu nimic despre viata si despre viul ei, decat sa-i mint pe ceilalti cu vreo marfa imputita de genul. Au trecut mii de ani si noi tot mai inghitm ce spun unii ca exista. Cum ar fi raiul, viata de apoi, iluminare... numai mizerii de vanzare amabalate frumos de catre acei afaceristi sfinti. happy

| harciog a răspuns (pentru gandestee):

Eu nu vedeam acolo decit luarea unei decizii fara a sti sigur.problema este alta.Ce putem spune despre un om care se pierde numai in afirmatii stupide de negare sau acceptare? Nimic.

| harciog a răspuns:

Ciudat,la mine inteligenta nu este cunoastere.E numai spontaneitate.Cunoasterea o trimit in domeniul memoriei.

| gandestee explică (pentru harciog):

Un om care isi accepta limitatiile naturale, dovedeste a fi un om inteligent. Inteligenta e spontaneitate? Orice spui tu acum face parte din cunoasterea ta, deci nu le mai separa inutil.

| harciog a răspuns (pentru gandestee):

Tu le separi, nu eu. Vrei sa-ti accept directia in care gindesati.

| gandestee explică (pentru harciog):

Nu vreau sa te conving cu nimic. Nu inteleg acum de ce spui ca eu le separ... dar in fine. sper ca nu doar citesti, ci si intelegi ceva din ce spun.

| harciog a răspuns (pentru gandestee):

Iti pot spune ca orice afirmatie din partea ta vrea sa demonstreze ceva.E departe de a vrea sa inteleaga cineva.E doar un fe

| gandestee explică (pentru harciog):

Ma amuzi harciogule big grin. e diferenta in a argumenta ceva si in a convinge pe cineva cu ceva.

| harciog a răspuns (pentru gandestee):

Daca te uiti atent nu e nici o diferenta cind totul este numai teorie. Experienta de viata ramine la urma dar, din neferecire, nu poate fi pusa in nici o teorie.

| gandestee explică (pentru harciog):

Ba da, o poti pune in teorie dar nicio experienta nu poate fi transmisa in vreun fel... deci degeaba se casnesc unii sa explice experienta lor. Spui o data despre ce a fost vorba dar nu te fortezi mai mult pentru ca o faci degeaba. Experienta conteaza, da! happy

| Arthur a răspuns (pentru gandestee):

Să înţeleg că eşti zombi?

| gandestee explică (pentru Arthur):

Imi raspunzi la cele 3 intrebari scrise mai sus cu o asemena intrebare absurda? happy sper ca nu esti vestitul Arthur de pe youtube...

| Arthur a răspuns (pentru gandestee):

Nu este absurdă de loc, este şi răspuns la întrebare. Un paradox, viu dar totuşi mort; viu dar fără suflet.

| gandestee explică (pentru Arthur):

Pentru tine e paradox. Pentru mine e sanatate sa nu pun botul la mizeriile altora. Decat sa-mi hranesc teama cu inventiile altora, ce nu pot fi dovedite si sa ma supun ca un sclav lor, mai bine ma obisnuiesc cu ideea ca nu stiu nimic din toate astea. Stii tu ce e cu tine aici? Stii daca esti liber? Stii daca exista suflet sau nu? A experimentat cineva moartea sa? Lasa-i pe zeii sau pe sfinti... Tu ce esti in esenta? Tu ce ai de zis? Tu n-ai nimic de zis din cate vad. Daca esti in stare sa pui la indoiala toate solutiile pe care le ai fara ca sentimentalismul sa te impiedice, atunci ceea ce ar ramane ar fi curajul. Curajul de a ramane pe propriile picioare. " Crede si nu cerceta", ramai prost si da-mi painea ta/ supunete si intra in matrita mea! cam asa am tradus vorba asta repetata continuu de catre unii. happy

| Arthur a răspuns (pentru Arthur):

Nu ai probleme nici cu greutatea pentru că dacă nu ai suflet cântăreşti mai puţin.
Acum nu vreau să crezi căte-am făcut şobolan : http://www.youtube.com/watch?v=KF-TEn1mzF0
Sau : http://blog.mymed.ro/? p=2636

| gandestee explică (pentru Arthur):

"ai citit tot ce scrie pe blog? sau chiar imi arati si tu ca nu exista sufletul? esti copil, mai documenteaza-te, pune-ti mai multe intrebari, GANDESTE si apoi vorbeste! din toti doctorii s-a gasit un cretin sa cantareasca sufletul laughing) tare ma, ce sa zic.

studiul nu a respectat niciun standard științific.
din cele 6 măsurători, două au trebuit să fie anulate; mai mult, alte 2 măsurători au arătat o scădere a masei imediat după deces, scădere care a continuat ulterior (ironic, autorii acestei critici spun că explicația cea mai probabilă este că sufletul pleacă puțin câte puțin); într-o altă măsurătoare, scăderea masei postdeces a dispărut ulterior, după care iar a apărut (explicația în acest caz fiind că sufletul nu era hotărât: a plecat, s-a reîntors, apoi a plecat definitiv). Prin urmare, rămâne doar un singur caz în care s-a constatat pierderea de masă și care s-a menținut apoi constantă.
într-un articol din American Medicine apărut imediat după publicarea rezultatelor lui Dougall, dr. Augustus P. Clarke scoate în evidență faptul că a fost omis un detaliu esențial și anume că pierderea de masă (presupunând că a fost reală) după deces se datorează evaporării cauzate de creșterea bruscă a temperaturii corporale care apare atunci când fluxul sangvin se oprește (creștere explicată de faptul că sângele nu mai este "răcit" la nivelul căilor aeriene mici de către fluxul de aer). Acest mecanism explică și de ce rezultatele studiului similar la câini au fost negative: câinii își reglează temperatura prin respirație și nu prin transpirație ca omul.
interpretarea scăderii masei corporale după deces ca fiind automat greutatea sufletului nu a beneficiat nici măcar de o excludere amplă a fenomenelor fiziologice pe care omul le cunoaște despre momentul decesului
nu în ultimul rând, sufletul este definit încă din antichitate ca fiind imaterial (adică lipsit de materie și implicit de masă) "

| Arthur a răspuns (pentru gandestee):

"Greutatea" sufletului

Ce se intampla, in cazul in care, o fiinta vie moare intr-un sistem hermetic care nu permite evaporare si instalat pe un cantar electronic.

In clipa mortii, cantarul fixeaza pierderea brusca a greutatii. Pararea oamenilor de stiinta este aceeasi: aceasta pierderea reprezinta "greutatea" sufletului care paraseste corpul in clipa mortii.
http://www.torser.com/......fault.aspx

| Arthur a răspuns:

Da, au suflet cu singura diferenţă că sufletul omului este nemuritor.

| gandestee explică (pentru Arthur):

Si vrei sa cred ce spui tu aici sau sa te contrazic? ar avea vreun efect asupra daca te contrazic? Ai fidispus sa pui la indoaiala ce ai aflat de-a lungul anilor de la ceilalti sau sentimentalismul s-ar opune si nu ai putea gandii bazandu-te pe tine?

| Andrei7520152 a răspuns:

Da big grin pana si bacteriile au suflet! Deci de fiecare data cand facem un dus, si exterminam cateva milioane de bacterii, comitem un genocid. Desigur sufletul fiecarei bacterii e judecat corespunzator adica sunt trimisi ori in rai ori in iad in functie de cat de buni crestini-ortodocsi au fost in viata asta :p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ce crezi ca esti tu mai special?!

| gandestee explică (pentru anonim_4396):

laughing da, sunt special pentru ca am coborat la nivelul de la care m-am nascut OM. fara sa mai accept alte etichetari in plus (crestin, buddhist, sclav... ). Deci cine se da special? Cine vorbeste de suflet nemuritor si de cai verzi pe pereti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru gandestee):

Ete ce-ai sarit de c*ur in sus. eu pot sa-ti spun din start ca esti mai b*ou decat un bou. pa!

| gandestee explică (pentru anonim_4396):

laughing cu ce am sarit ma ciocolata calda? daca nu esti pe stop, te rog sa ma ierti!

| anonim_4396 a răspuns (pentru gandestee):

Daca nu te superi, nu prea te priveste pe tine ce-i la fundul meu. sau te priveste? hai sa vezi mai de aproape!
ai intrebat, ti-am raspuns. ai face bine sa nu mai bruiezi lumea.Pa! (sau ce nu intelegi cand cineva iti spune Pa?!)

| gandestee explică (pentru anonim_4396):

Pai daca la fund apare la tine, inseamna ca esti chiar "speciala"! Multumesc pentru raspunsuri ciocolatzica! Sper ca n-ai mai mult de 15 ani.

| meduzza a răspuns:

Aproape... teoretic se considera ca orice are viata are si suflet, dar personal refuz sa cred ca un gandac sau o planta poate avea suflet... depinde de gandirea fiecaruia tongue

| gandestee explică (pentru meduzza):

Pai ori au toate, adica si celulele, ori nu are nimeni?!?

| monutza90 a răspuns:

Nu stiu daca orice are suflet dar de un lucru sunt sigura:animalele si insectele au.Gndeste-te in primul rand ca ele fac pui deci au suflet sa le creasca,tin la ei, furnicile sunt ca o familie, muncesc impreuna sa-si stranga provizii.Eu zic ca si plantele au suflet.Adica mie imi plac plantele verzi dar nu sa le ingrijesc eu, am primit vreo 5 pana acum si le puneam apa cand imi aduceam aminte,de fapt nici nu le vedeam, apoi a inceput iubitul meu caruia ii plac florile sa le curete, sa le puna apa si si-au revenit din a 2-a zi.