| gandestee a întrebat:

Daca tu ai suflet, inseamna ca orice are viata are si suflet?

Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Nu exista suflet

34 răspunsuri:
| gandestee explică (pentru anonim_4396):

Pai daca la fund apare la tine, inseamna ca esti chiar "speciala"! Multumesc pentru raspunsuri ciocolatzica! Sper ca n-ai mai mult de 15 ani.

| Arthur a răspuns (pentru Arthur):

Nu ai probleme nici cu greutatea pentru că dacă nu ai suflet cântăreşti mai puţin.
Acum nu vreau să crezi căte-am făcut şobolan : http://www.youtube.com/watch?v=KF-TEn1mzF0
Sau : http://blog.mymed.ro/? p=2636

| gandestee explică (pentru Arthur):

"ai citit tot ce scrie pe blog? sau chiar imi arati si tu ca nu exista sufletul? esti copil, mai documenteaza-te, pune-ti mai multe intrebari, GANDESTE si apoi vorbeste! din toti doctorii s-a gasit un cretin sa cantareasca sufletul laughing) tare ma, ce sa zic.

studiul nu a respectat niciun standard științific.
din cele 6 măsurători, două au trebuit să fie anulate; mai mult, alte 2 măsurători au arătat o scădere a masei imediat după deces, scădere care a continuat ulterior (ironic, autorii acestei critici spun că explicația cea mai probabilă este că sufletul pleacă puțin câte puțin); într-o altă măsurătoare, scăderea masei postdeces a dispărut ulterior, după care iar a apărut (explicația în acest caz fiind că sufletul nu era hotărât: a plecat, s-a reîntors, apoi a plecat definitiv). Prin urmare, rămâne doar un singur caz în care s-a constatat pierderea de masă și care s-a menținut apoi constantă.
într-un articol din American Medicine apărut imediat după publicarea rezultatelor lui Dougall, dr. Augustus P. Clarke scoate în evidență faptul că a fost omis un detaliu esențial și anume că pierderea de masă (presupunând că a fost reală) după deces se datorează evaporării cauzate de creșterea bruscă a temperaturii corporale care apare atunci când fluxul sangvin se oprește (creștere explicată de faptul că sângele nu mai este "răcit" la nivelul căilor aeriene mici de către fluxul de aer). Acest mecanism explică și de ce rezultatele studiului similar la câini au fost negative: câinii își reglează temperatura prin respirație și nu prin transpirație ca omul.
interpretarea scăderii masei corporale după deces ca fiind automat greutatea sufletului nu a beneficiat nici măcar de o excludere amplă a fenomenelor fiziologice pe care omul le cunoaște despre momentul decesului
nu în ultimul rând, sufletul este definit încă din antichitate ca fiind imaterial (adică lipsit de materie și implicit de masă) "

| Arthur a răspuns (pentru gandestee):

"Greutatea" sufletului

Ce se intampla, in cazul in care, o fiinta vie moare intr-un sistem hermetic care nu permite evaporare si instalat pe un cantar electronic.

In clipa mortii, cantarul fixeaza pierderea brusca a greutatii. Pararea oamenilor de stiinta este aceeasi: aceasta pierderea reprezinta "greutatea" sufletului care paraseste corpul in clipa mortii.
http://www.torser.com/......fault.aspx