| RAY a întrebat:

Daca visele sunt a doua viata care o traim v-ati gandit vreodata la asta?

33 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, m-am gândit şi când plouă de ce nu ninge sau măcar nu plouă mov.
And your point is...?

Personal, am nişte vise foarte vii, palpitante şi spectaculoase, multe dintre care lucide, şi într-un fel mă şi simt în ele ca într-o viaţă paralelă. Dar realitatea e că probabil nu am decât un inconştient foarte activ, zăpăcit şi insomniac.

| Dreamer a răspuns:

Care vise? ce viata? ...omul, desi viseaza de fiecare data cand doarme, rareori isi aduce ceva aminte din ceea ce a visat, iar atunci cand o face isi aduce aminte doar 10% cu detalii vagi...restul exagereaza cu povesti generate de imaginatie in subconstient (astfel ei sunt siguri de ceea ce au visat). A doua viata va fi cea virtuala - facand abstract de Matrix - este cea mai,, realista'' posibilitate.

| Miauti a răspuns:

Da m am gandit la aceasta chestie si am ajuns la concluzia ca visele ne leaga pe toti intr-un singur Nex.

| Matt24 a răspuns:

Atunci imi este destul de frica de al doilea eu straight face eu cred ca visele sunt dorinte, vise, ganduri neexprimate sau innabusite, tensiuni care se elibereaza sub o forma sau alta

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, visele n-au continuitate, si ar trebui sa fie independente de viata asta, dar nu sunt.

| Miauti a răspuns (pentru Mădă0611):

Ba da au o contuitate, daca nu ar avea, s ar fi oprit la un anumit episod.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Miauti):

Continuitate inseamna sa iei ceva de unde l-ai lasat, sa zicem, in vise nu exista asa ceva.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Daca isi spun ca azi noapte am visat o persoana care nu am vazut-o niciodata si o poveste care m-a impresionat

| Miauti a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai da! poti continua visul de unde ai ramas sau sal continui. Daca o luam prin analiza toate visurile visate de o persoana punem ajunge la concluzia ca ele se leaga ca o poveste, DAR...

| Mădă0611 a răspuns (pentru Miauti):

Zicea de vise, nu visuri. Vise inseamna proiectii in somn, visuri inseamna dorinte. Visele nu le prea poti continua.

| Dariusuu a răspuns:

E o întrebare care m-a pus pe gânduri și merită recomandată.

O noapte perfectă îți doresc.

| Lizzu a răspuns:

Da, citisem acum ceva timp ca visele ar fi dovada unei vieti paralele.dar de ce am mai avea parte de imagini din ea?

Poate daca vietile paralele exista atunci am trai una fara sa stim nimic din cealalta.

| fuzzer a răspuns:

Visele= imaginatie. Nu prea vad o viata in asa ceva.

Totusi, interesanta interpretare.

| robijam a răspuns:

Daca ar fi asa... As fi un criminal in serie care a detonat o bomba atomica in Bucuresti. Orium interesanta ipoteza.

| DimLight a răspuns:

Daca e asa probabil sunt un regizor de filme, horror in mare parte laughing

| LordBolton a răspuns (pentru DimLight):

Eu sunt un mare geniu in evadare din puscarii! laughing

| Scarbo a răspuns:

De la 10 ani gandesc astfel, pe langa asta se crede ca in momentul cand visam mintea noastra calatoreste prin lumi paralele => un fel de gaura neagra spre alte lumi, asta explica de ce cand visam ajungem sa vedem persoane pe care nu le-am mai vazut niciodata. Cercetatorii spun ca este prea mult pentru creier sa-si imagineze atatea lucruri, parerea mea este ca nu toate visele sunt portale spre alte lumi, ci doar unele. M-am straduit si am putut sa-mi retin aproape fiecare vis din ultimii 2 ani.
Le-am notat intr-un carnetel, si crede-ma ca in unele vise am inalnit persoane, pe care le-am inalnit mai apoi in viata reala, nu este nici-o gluma, nici eu nu-mi pot explica asta...

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Nu cred ca este o a doua viata. Visele sunt create de subconstient. Tot ce visam este provenit din subconstient. Atunci cand subconstientul ne face ordine in ganduri. De aia unele probleme de natura psihica, cum ar fi depresia usoara, se vindeca dupa un somn bun.
Daca vrei sa o spui filosofic, este o lume a noastra pe care o putem controla cum vrem.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Orice visator lucid isi pune problema asta...

| Mikhtarian a răspuns:

Nu,de ce spun nu la aceasta idee?
Demn de apreciat,ca-ti preocupi timpul cu treburi serioase,dar de obicei in visuri apar persoane care iti sunt dragi,sau trairi cu oameni din viata reala.
Cu prietenii,tu singur,visul este tema somnului, pentru a-i da viata.
Nu poti sta doar cu ochii inchisi, cand visezi esti atat de relaxat, incat esti ca un mort, doar ca respiri.

| Gabitzu246 a răspuns:

PFFFF... visele sunt o lume imaginara pe care o creeaza creierul nostru ca sa ne tina in viata pe timpul somnului, daca nu am visa am muri, chiar si atunci cand crezi ca nu ai visat nimica tu tot ai visat chiar daca numai stii.

| ExXify50 a răspuns (pentru Gabitzu246):

Nu are cumwinking sunt persoane care sufera de anumite boli in care ele nu viseaza pe timpul noptiiwinking deci crezi gresit, asta e parerea mea happy.

| Piratul10 a răspuns:

Nu,nu s-ar putea întâmpla asta pentru ca daca ar fi așa, visele ar trebui sa continua logic, nu visezi in seara asta ca ești pe o plaja in bahamas si mâine ești intro casa si nu poti sa scapi sau ceva de genu.
Si poate subcomstientul nostru se gândește la ce ne dorim noi sau la ce se gândește el si ne da visele alea eu voiam sa fiu cu o fata (prieten) si in vis am fost.a fost atât de tare!
Sau poate Dumnezeu ne da visele.

| Piratul10 a răspuns:

Eu nu cred ca am avut prea multe vise lucide in care sa imi dau seama ca sunt întrun vis.

| Piratul10 a răspuns:

Si odată mam rugat întrun vis si cand am deschis ochi in vis ca eu ii tineam închisi cand ma rugam in vis si cand i-am deschis m-am trezit.

| trisha88 a răspuns:

Nu m-am gandit niciodata, e o abordare interesanta

| alexandru112211 a răspuns:

O viata in care sa zbori, sa te teleportezi sa te lupti cu creaturi, ar fi prea tarehappy

| LordBolton a răspuns (pentru alexandru112211):

Super tare si cand ai un cosmar de exemplu si iti dai seama ca-i un vis poti controla visul si sa ajungi invinxibil

| Lily8 a răspuns:

Da. Ma gandesc des la asta.
Imi place sa am vise lucide pentru ca atunci pot controla eu visul.winking

| LuLu246 a răspuns:

Sincer, nu... wow, asta e chiar o perspectiva interesanta. Eu am privit in mai multe moduri. Recent vazusem o poza cu un citat dintr-un film Disney, ca visele ar fi dorintele inimii noastre. Cred ca visele sunt semne, mereu le-am interpretat asa. Sunt un mijloc de comunicare, lucruri posibile nestiute. Sti acele deja-vu? Urasc ca se numesc asa, fiindca eu cred ca sunt premonitii. Daca e asa, teoria ta nu prea merge. Plus ca, de ce atunci se intampla mereu ceva diferit? De ce nu e ceva care continuua? Sau ceva care ne dorim sa se intample? Cosmarurile? De ce ne e frica de ele, daca afc parte din viata noastra?

| RAY explică (pentru LuLu246):

Azi m-am gandit la asta, daca visele sunt de fapt o viata pararela in care traim

| Andrateiubestete a răspuns:

Ar fi mult prea frumos ca sa fie adevarat desi se spune ca visele nu sunt doar imaginatia noastra si ca pot deveni realitate.