| MeisterSchnitzel a întrebat:

"Dar el a și izgonit pe cei care se îngrămădiseră fără niciun rost, nu pentru că se temea ca nu cumva să imite constituția și să învețe ceva folositor pentru practica virtuții, cum zice Thucydides, ci mai mult ca să nu fie dascălii vreunui obicei rău. Căci o dată cu corpuri străine este firesc să se strecoare în cetate și cuvinte străine, iar cuvintele noi aduc judecăți noi, din care este necesar să se nască patimi multe și preferințe care sunt în dezacord cu regimul politic existent, ca [zgomotele] cu o armonie. De aceea socotea și mai mult că trebuie să păzească cetatea să nu se umple de obiceiuri rele sau de corpuri bolnăvicioase, care se strecoară dinafară." (Plutarh, "Viața lui Lycurg", XXVII)
Cum e oare posibil ca spartanii să fi știut aceasta, iar noi s-o fi uitat?

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Spartanii erau niste idioti, obsedati de a purta razboaie contra altora. Organizarea Spartei este un model pentru cum *nu* trebuie organizata o societate umana.

Spartanii erau nazistii Antichitatii.

Deci da, multe lucruri care anticilor li se pareau intelepte, azi sunt considerate nebunie curata.

| Yaesmin a răspuns:

Proverbul.