| A_7901 a întrebat:

Dati-mi si mie niste probleme de logica matematica.

5 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Ok!
-Avem un sir logic de numere: 1 9 36 100 225... a(n)=?
-Un calugar pleaca de la Schitul A la ora 7 dim si ajunge la Schitul B la 7 seara, a doua zi face drumul invers (pleaca din B la 7 dim si ajunge in A la 7 seara)Demonstrati ca exisa un punct C pe acest drum in care calugarul este la aceeasi ora, min, sec, atit la dus cit si la intors desi calugarul merge cu o viteza neuniforma (se opreste pentru odihna cind vrea si unde vrea)

| georgesur a răspuns:

Inca una(de logica matematica aplicata!):
Avem doua bucati de fitil cu grosimi si lungimi diferite, cu viteza de ardere neuniforma. Timpul de ardere al fiecarui fitil este de exact o ora (60 min.). Cum trebuie procedat, ca folosind cele doua bucati de fitil si o cutie de chibrituri (eventual o bricheta), sa putem masura un interval de timp de exact 45 minute?

| TdsdfcelMaiStupid a răspuns:

Un numar de sase cifre are cifra untatilor 7. Daca trecem cifra 7 in fata numarului obtinem un numar de 5 ori mai mere decat nr initial. Care este numarul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oaieproasta

| calin13 a răspuns:

da-mi urmatorul sir