| al3xutzu a întrebat:

De ce ar fi teoria relativitatii adevarata? De ce nu ar putea fi viteza luminii depasita? Nu exista o limita de viteza in univers

33 răspunsuri:
| shadovv a răspuns (pentru Alexintunecatul):

Teoretic nu poate... practic ai nevoie de un motor warp.

| Alexintunecatul a răspuns (pentru shadovv):

Cine stie...pana la urma eu cred ca va fi depasita.tongue

| andyhoplite a răspuns:

Pentru a egala de viteza luminii Einstein a demonstrat ca e nevoie de o particula fara masa (tahionii, fotoni) pentru a realiza acest lucru. O particula cu masa a carei viteza s-ar apropia de cea a luminii ar necesita o energie de propagare infinita ceea ce e imposibil.(Mai repeta Teoria Relativitatii Restranse si cea Generalizata, poate intelegihee hee.