| Ecea a întrebat:

De ce atunci cand cineva "vorbeste" cu Dumnezeu, aceasta se numeste rugaciune, dar cand Dumnezeu "vorbeste" cu cineva… se numeste schizofrenie?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ecea
Si tu esti ateul meu preferat!

| cristi202 a răspuns:

Poate ca nu schizofrenie, insa un medic psihiatru, daca as merge la el si i-as spune ca Dumnezeu mi-a vorbit, imediat mi-ar pune diagnosticul de manie religioasa, si asta pentru ca e vorba de ceva imaginar ce tine de un psihic ce poate fi bolnav. Desigur ca exista doua probabilitati: fie ca chiar e vorba de manie religioasa, care e o boala psihica, si totul e in capul meu, e vorba doar de o parere a mea, o imaginatie a mea, fie chiar mi-a vorbit Dumnezeu. Mie personal Dumnezeu mi-a vorbit de multe ori, si am sa iti arat de ce cred ca nu sunt un maniac religios: ceea ce spune poate fi verificat in imprejurarile vietii. De exemplu, am avut o optiune de a ma angaja la o firma ce parea OK, si totul era frumos si bine. Cind m-am rugat sa vad ce are de spus Dumnezeu, care le stie pe toate, am primit un "Nu, nu te baga!" cit se poate de serios. Nu m-am dus sa ma angajez (aveam deja ceva experienta cu Dumnezeu incit sa stiu ca e mai bine sa ascult de El). Mai tirziu am descpoerit, de la altii care s-au angajat, ca nu era totul atit de frumos pe cit parea, ca daca ma angajam, as fi avut probleme serioase acolo. Sau a fost invers - nu credeam ca jobul e bun, aveam retineri, si primeam ca raspuns la rugaciune un "Da, poti sa mergi!" si mergeam si vedeam ca jobul era f bun - asa am avut cele mai bune joburi din viata. Atit in lucruri serioase, citi si in cele mici (de vreo citeva ori, Dumnezeu mi-a aratat si cum sa ma imbrac cind am plecat de acasa, vara fiind, era sa plec subtire imbracat, insa am fost avertizat sa iau ceva gros de imbracat - prima oara mi s-a parut stupid, dar am luat, iar pina seara cind am ajuns acasa, plouase bine si se racise vremea, incit ce am luat mi-a prins bine), atunci cind Dumnezeu mi-a vorbit, am cautat sa vad daca chiar asa era, si abia apoi am tras concluzia ca Dumnezeu mi-a vorbit. Desigur ca, om fiind, am mai si gresit uneori, crezind ca El mi-a vorbit, fara ca El sa imi fi vorbit, asta mai ales in primii ani de credinta, insa dupa 20 de ani in care am incercat sa fac totul cu El, pot spune ca Dumnezeu mi-a vorbit de multe ori, si nu e manie religoasa, caci imprejurarile din viata mea au demonstrat acest lucru.

| NoChanceForUs a răspuns:

S-a cam discutat aici despre religie și Dumnezeu de m-am plictisit, și sunt aici doar de juma` de an.
1.Nu amestecați Biblia și cultul cu Dumnezeu.
2.Biblia este recunoscută ca o carte asemănătoare cu culegerea de basme a` lu` Petre „Inspirescu", așa că de ce o tot aduceți în discuții?
3. Știți deja că povestea și logica se modifică după bunul plac al oricui crede că înțelege ceva,așa că de ce să ne mai batem capul?
Nu...e doar subiect de țigănie,cre(ș)tinii vor să bage religia pe gât ateilor pentru că li se pare că Inchiziția nu a murit(pentru că așa este, nu a murit), iar ateii bagă pe gât cre(ș)tinilor că nu există Dumnezeu.Acuma...acuma pot înțelege asta.E doar plăcerea agocentristă(zic eu,și cred că zic greșit,dar poți înjura că nu mă supăr) de a-ți impune punctul de vedere,de a te impune peste cineva mai slab.Ori cre(ș)tinii consideră pe atei slabi,și viceversa, de aici și țigănia continuă.
Întrebarea ta e amuzantă, însă nu și reală.

| MMihai a răspuns:

De ce atunci cand cineva "vorbeste" cu Dumnezeu, aceasta se numeste rugaciune, = valabil în creștinism și în religii similare!
dar cand Dumnezeu "vorbeste" cu cineva… se numeste schizofrenie?= afirmație falsă!
a vorbii = a sta de vorbă = întrebări și răspunsuri & dialog & schimb de idei = a sta de vorbă = a sta la taclale =a dialoga

Câte fraze ai schimbat tu, cu D-zeu?

| DorelSudoru a răspuns:

Da...greu cu religiosi nostri.

| Ecea explică:

Deci dumnezeu are Mail? sau mobil? nice.
Intrebarea este foarte buna, stiu ca multi credinciosi au 232524234 raspunsuri ca de obicei.

Hai sa vedem care cum priveste lucrurile.

Vreau ateii o mana sus!

Intrebarea poate avea mai multe intelesuri depinde din ce perspective vrei sa privesti.
Eu ca ateu o privesc ca pe ceva anumzant dar inteligent in acelasi timp.

| Ecea explică:

Hăgiul,e o intrebare banala, pana la urma e la fel ca credinta voastra.adica banala.
Eu de exemplu pot crede in Budha, si ma rog la el, desi el este chinez si probabil nu imi va intelege rugaciunea.
Dar daca el imi vorbeste mie(sau ce-l putin asa cred eu) sunt considerat nebun?
Am vazut multi oameni pe strada care merg cu cruci legate de gat si icoane in mana si striga "l-am vazut pe dumnezeu" sau "dumnezeu exista mi-a vorbit" si sunt foarte renegati de credinciosi. De ce? Poate are dreptate. Eu da il reneg ca nu cred, dar credinciosii de ce il reneaga? Ar trebui sa ii cada la picioare sa ii spele picioarele sau ceva de genul.

Apropo de lapte.
Ti-am spus ca tu si Ema sunteti userii mei favoriti de pe acest site?

| Hăgiul a răspuns:

Ecea, esti un ateu documentat sau aceasta "credinta" vine din simplul fapt ca ti-este frica sa vezi ceva ce nu se vede asa usor? Fii serios, unii dintre voi vorbesc cu gura inchisa!

| bluebios a răspuns:

Pentru ca unul din simptomele schizofereniei sunt halucinatiile, iar a sustine ca ti sa adresat o fiinta imaginara este un semn ca ai halucinatii.

| Polaris a răspuns:

Dumnezeu nu te poate contacta dacă nu ai o antenă.

| username a răspuns:

Foarte tare faza. Maxima zilei.
Ti-am dat 10 pentru "intrebare".

| LightingManuel a răspuns:

Nu ma, schizofrenie este cand iti raspunem tie la intrebari de gradinita.Vad ca iti place sa iei peste picor rugaiunea, poate oi fi citit ceva despre ea si te-i gandit ca nu este posibil sa te rogi, sau ca Dumnezeu nu are urechi.Schzofrenia este mai mult cand nu dialogezi (te rogi) cu/lui Dumnezeu.

| Andruşcă a răspuns:

In opinia unui ateu fie ca vorbesti fie ca asculti tot schizofrenic esti.Deci intrebarea ta n-are sens.

| EuNuTu a răspuns:

Hai, lasa bancurile.

| irynnel a răspuns:

:)) pentru ca noi nu putem accepta o persoana care are contacte cu o forta divina (probabil din egoism)

http://irinelpintilie.blogspot.com/search/label/Umor

| GeorgeMariusIasi a răspuns:

De unde ai dedus tu ca dialogul dintre Dumnezeu si cineva e schizofrenie, nu stiu, dar ar trebui sa te documentezi, ce e schizofrenia, un mic ajutor il ai aici - http://www.sfatulmedicului.ro/......frenia_110

Legat de raspunsul lui Detealin, o intrebare pentru el: calugarii si preotii care vorbesc cu Dumnezeu sau au viziuni, etc tot nebuni ii consideri?

| baalial a răspuns:

O intrebare foarte bunalaughing parerea mea deoarece acum treaba cu religia nu mai e luata in serios. oricum este un subiect foarte bun despre care as putea sa iti povestesc ore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se numeste schizofrenie. Aia e cu totu' alta boala. Ar fi mai degraba imaginatie. Daca chiar e careva care tine legatura cu Dumnezeu atunci il voi considera nebun pentru ca:
caz1: Posta manca' ****.
Daca D-zeu avea sa-mi zica ceva imi zicea, nu-mi zicea prin altcineva.
caz 2: Daca tot e prieten pe facebook cu Dumnezeu si comunica des, n-ar trebui sa-mi spuna mie => n-o sa stiu ca e nebun.