| anonim_4396 a întrebat:

De ce branza de capra are un miros si un gust mai pronuntat(ca sa nu zic fetid) decat cel al altui fel de branza(oaie, vaca)? E din cauza unui continut mai mare sulf? Rog seriozitate si explicatie stiintifica.

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

"In general, laptele de capra nu are miros specific, desi adesea i se imputa acest lucru. Se pare ca daca impreuna cu caprele aflate in lactatie este tinut un tap in rut, laptele acestora capata mirosul neplacut al lui."
Sursa: http://www.zooland.ro/Curiozitati_despre_capre-7628.html

Cel mai bine te poate lamuri hombre, el e expertul TPU in capre :D

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Probabil din cauza bacteriilor lactice zic si eu.Bacteriile astea nu-s toate la fel sint zeci sute de tulpini si probabil cele care apar la capra ori fi mai nespalate.Glumesc dar nu cred ca este vorba despre sulf, cel mai stiu si eu sigur ar fi concentratia diferita in elementele ce compun laptele fiecarei specii. Poate ca cel de vaca are un continut mai scazut in unele elemente, cel de capra mai ridicat.Dar acum daca vrei sa stii sigur, adevarul ca ne cam depaseste astfel de chestii.Dar o explicatie este si cineva o stie dar cu siguranta nu cineva de pe aici.

| SLS a răspuns:

Deoarece capra si oaia, vaca sunt animale diferite ingredientele din acre se face branza de capra sunt mai putin frumos mirositoare decat din cele ce se face branza de oaie, vaca.

| relian a răspuns (pentru SLS):

Cei ai vrut sa spui?