| diana1313 a întrebat:

De ce cand intri iarna intr-o camera, nenind de afara ti se aburesc lentilele de la ochelari

13 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

De la condensul creat intre rece (frigul de afara) si cald (temperatura casei)

| ღSupradozaDeViseღ a răspuns:

Pai pentru ca lentilele sunt reci si in camera e cald.se vor aburi pana ce se incalzesc.se intampla la fel si cand iesi din casa iarna si e frig. fundita daca vrei?!

| aliyna a răspuns:

Datorita diferentei de temperatura, se formeaza condenesul.

| Nicoleta a răspuns:

Pentru ca lentilele sunt reci, iar in casa este o temperatura mult mai ridicata decat cea de afara

| breed a răspuns:

Din cauza diferentei mari de temperatura.Se produce condens.

| emilie_8883 a răspuns:

Din cauza condensului.
iarna e frig si intrii intr-o camera incalzita. ochelarii se aburesc:-s
ca si la aburii de la mancarea lu` mamica :X.
te pup:*

| cristianorudi7 a răspuns:

De trefla

| ComeToTheDarkSideWeHaveCookies a răspuns:

Pentru ca vii din frig si intri intr-o camera calda. Diferenta de temperatura le provoaca lentilelor condens.

| georgesur a răspuns:

Toata lumea a raspuns:datorita diferentei de temperatura se produce condensul de pe lentile.
Intrebari "intrebatoare":1. S-ar petrece acelasi lucru in desertul Gobi? 2. Se poate intimpla acelasi fenomen daca dif de temperatura intre afara si in casa ar fi de 1-2 grade celsius?

| Азбука a răspuns:

Puisor, tu esti inca la grupa mica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De sticla.sau de plastic sau de policarbonat.

| DaftPunk a răspuns:

Pentru ca lentilele sunt reci, iar in casa este o temperatura mult mai ridicata decat cea de afara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca afara e frig si in camera e cald... diferenta de temperatura provoaca asta.