| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti ca Dumnezeu, a lasat sa murim la batranete? IN mod natural?

Răspuns Câştigător
| poliana a răspuns:

Ne-a lasat timp sa ne maintuim sa ne para rau de pacate dar pentru unii nu ajunge nici,, pana la batranete,,

11 răspunsuri:
| jani a răspuns:

Cred ca atunci cand te nasti... te nasti cu un scop...si ai un destin...pana nu iti implinesti destinul nu mori... daca dumnezeu ne da destinul la fiecare? ...este posibil...ca murim in mod natural si de batranete...depinde si de noi si de dumnezeu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viata este ca un joc ca o incercare...Pana nu joci jocul nu mori... Dumnezeu ne da la fiecare sansa...si nu ne pedepseste daca nu credem in El in viata asta...

Răspuns utilizator avertizat
assiris
| assiris a răspuns:

Ne-am implinit misiunea pentru care ne-am nascut.

Janina
| Janina a răspuns:

Vrei sa mori la tinerete?
e logic sa mori la sfarsit dupa ce ai realizat ceea ce era de realizat

| ioana_2072 a răspuns:

Dumnezeu ne da sansa sa venim pe lume, sa crestem, sa experimentam, sa alegem, sa ne bucuram de o viata, asa cum este ea, buna sau rea.Nu noi alegem cand plecam din aceasta lume(in afara de modul voit in care alegi sa faci asta-lasitate, de altfel.). E un drum pe care il parcurgem, un drum ce are ca punct terminus...batranetea.Asta in cazul fericit cand ajungem la anii batranetii.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Majoritatea murim la batranete doar incepand cu ultimele 2 secole de cand medicina moderna si civilizatia a permis sa atingem varste inaintate. In 1900 speranta de viata era in jur de ~50 de ani iar in prezent este de ~70 cu tendinte crescatoare.
In trecutul nu prea indepartat (cu peste 300 de ani in urma) cel mai probabil mureai la varste de 30-40 de ani de la cele mai comune boli, infectii sau epidemii. Daca nu te omora boala, puteai la fel de bine sa mori in conflictele etnice, religioase sau inter-statale.
Astea fiind spuse, consider ca Dumenzeu nu prea s-a sinchisit sa faca omenirea sa traiasca mai bine. Ne-am facut-o cu mana noastrawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer in ziua de azi putini oamenii care mor in mod natural, doar cei mia in varsta 70-80 de ani, ca la cate chimicale si boli exxista in ziua de azi nu prea se mao moare natural

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca asa a vrut el

| Ea a răspuns:

Am si eu o intrebare. Daca nu ai muri niciodata... Ce rost ar mai avea sa traiesti? happy

| andrei_5514 a răspuns:

Dumnezeu a spus ca daca prima pereche va manca din pomul cunostintei binelui si raului, in aceeasi zi vor muri (Geneza 3:3). Adam si Eva au murit in aceeasi zi. Noi suntem urmasii lui Adam si ai Evei si deci murim si noi pentru ca mostenim de la ei pacatul (Romani 5:12: "De aceea, aşa cum printr-un singur om a intrat păcatul în lume şi prin păcat moartea, şi astfel moartea s-a extins la toţi oamenii, fiindcă toţi au păcătuit"). Practic, noi murim din cauza pacatului, batranetea fiind doar drumul catre moarte.
Biblia spune ca in Regatul pe care Dumnezeu il va instaura aici pe pamant pentru cei care ii slujesc, oamenii vor trai vesnic (Psalmul 37:29: "Cei drepţi vor moşteni pământul şi vor locui pentru totdeauna pe el.")