| Cristiname a întrebat:

De ce credeti ca oamenii traiau inainte sute de ani si acum o persoana abia mai trece de varsta de 100? Fundita happy

27 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CristinaCristi a răspuns:

Macareaera mai sanatoara...salarile mari mai cred

| ioana1704 a răspuns:

Pentru ca rerau scutiti de stresul la care suntem supusi noi si mancau mai natural. noi suntem plini de chimicale. traiasca chimia

| Vexio a răspuns:

Pai inainte nu erau atatea fabrici poluante...se polua si in trecut dar nu ca acum...si da mancau mai sanatos deodata ce mediu nu era asa de poluat.acum incercam sa ajungem si noi pe la vnivelul mediu pe tara si mai ra facem cu fabricile astea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt. oamenii mureau mult mai repede inainte thinking nu oamenii aia din biblie care au trait 200 de ani oh go on, eu vorbesc de ex de anii 1800, cand se murea pe la 30 de ani, din cauza mizeriei. dar da, acum se moare mai mult ca in ultimii 100 de ani, deoarece au aparut mai nou:etnobotanicele, guvernul boc, tigari la fiecare colt de strada, droguri, copii de bani gata cu masini cu 300 in bord...etc

| luiza a răspuns:

Pentru ca doar traiau! Nu erau stresati ca noi de viata cea de toate zilele, ei luau zilele la rand asa cum veneau...

| EpicName a răspuns:

Oh Yeah, Live your life

| bobby_9594 a răspuns:

Atunci oamenii se hraneau mai sanatos, nu aveau atita stres, nu era atita poluare, si apoi credinta in D-zeu era mai mare, ii urmau sfaturile, pe cind azi...

| Hombre a răspuns:

De unde ai scos asta din biblie? Parascovenii.

| foreverANDaDAY a răspuns:

Oamenii traiau mai putin in trecut. De exemplu oamenii din evul mediu nu atingeau varste mai inaintate de 40 de ani decat foarte rar.Se intampla din cauza mizeriei, ciumei si uneori erau executati.
Gandeste-te la mari poeti si artisti. Nu ei erau singurii care mureau pe la 40 de ani.
Romanii si grecii aveau cam acelasi durata a vietii ca si acum dar atunci sute d mii de oameni mureau in razboi.
Iar daca te referi la personajele biblice atunci acela sunt sfinti si alte personaje "marete" si de aceea traiau ele sute de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt convins ca, daca voi intreba "de ce oamenii mancau mai mult rahat cu betisorul in trecut decat astazi", se vor gasi cativa "inteligenti" care sa ma lamureasca. Nu conteaza ca intrebarea din start e falsa.

| deeeeeebora a răspuns:

Mancare, fara stres, liniste, aer curat si inca ceva
se zica ca,(virgula) credinta si mai ales cititul Bibliei iti da sanatate si putere.
oamenii pe vremuri erau mult mai credinciosi decat noi, chiar si Biblia spune ca oamenii de pe urma vor fi necredinciosi, rautate, curvie, betie, barfa, ura
ura scurteaza viata chiar si medicii ne spun asta

| Cristian_8031 a răspuns:

Din cauza pacatelor!

| ramona30 a răspuns:

Oamenii traiau mult mai putin inainte. In ulimul secol durata de viata a crescut enorm.
Nu te mai lua dupa tampeniile din Diblie.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cin' te-a minţit pe tine că oamenii trăiau în genere mai mult?
Durata medie de viaţă era 32 de ani în emisfera nordică în secolul XVIII (de pildă) şi undeva pe la 45 în secolul XIX şi abia în secolul XX s-a depăşit 50.
Deci unde-s sutele alea de ani?
Uită-te în Africa unde Evul Mediu încă nu a trecut şi ai să observi că speranţa de viaţă nu depăşeşte 45 de ani.
Ah... că existau câte unii care aveau grijă de ei şi se fereau de războaie şi aveau şi ceva bani care trăiau mai mult e altă treabă. Cei din categoria asta sunt recunoscuţi şi numiţi acum ca fiind "sfinţi", "boieri", "nobili", etc. De fapt erau doar nişte şmecheri cu bani care dădeau frumos din gură.
Aşa cum şi-n prezent există, de exemplu călugări shaolini care trăiesc în medie 160 de ani dar asta nu înseamnă că toată populaţia planetei trăieşte în medie 160 de ani.
Salut.
P. S. Subscriu la cele spuse de ultimul anonim şi ramona.

| Thunder a răspuns:

Alta persoana care ia in serios ce scrie in Biblie straight face.

| AnaMaria_2328 a răspuns:

Pai, mai demult totul era mai natural, totul bio, iar acum sunt fructe si legume cu chimicate, carne stricata mirositoare transformat in "carne proaspata", fabrici si masini ce polueaza aerul, tigari, droguri...alo,tu in ce secol esti?)

| danut a răspuns:

Ca sa afli ar trebui sa consulti un om de stiinta care se ocupa in mod regulat cu aceste lucruri, un genetician. In perioada patriarhala (dupa potop) oamenii au fost modificati genetic de catre Dumnezeu sa traiasca in medie pana la 120 de ani (confirmat Biblic dar si stintific de catre geneticieni). Datorita bolilor, consumului excesiv de carne si alte produse toxice, a vietii stresante, viata s-a redus la ora actuala. Perioada Evului INTUNECAT sau cum il stiu majoritatea ca Evul Mediu a avut DOAR in Europa consecinte nefaste prin acapararea de catre Bisericile Traditionaliste a puteri statale fapt ce a dus la limitarea exarcerbata a cunostiintelor si a dezvoltari sociale ducand la intrarea intr-un con de umbra privind orice fel de cunoastere, la scurtarea vietii prin ignoranta, superstitii si traditii. Sansa de crestere a vieti a venit o data cu PROTESTANTISMUL (la noi i se spune RENASTERE pentru a nu se asocia cu vreo religie protestanta) care a dus la indepartarea DRAMATICA de habotnicia Bisericilor Traditionale care tineau omenirea in nestiinta (acesta este si motivul real pentru care tara noastra se afla in urma altor tari care pe la 1100 aveau universitati si centre culturale) ducand la o recrestere a natalitatii incepand cu anii 1700.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"In perioada patriarhala (dupa potop) oamenii au fost modificati genetic de catre Dumnezeu sa traiasca in medie pana la 120 de ani (confirmat Biblic dar si stintific de catre geneticieni)." - Aoleu! Sper că nu există oameni care chiar iau de bun ce scrie danut acolo.
Protestantismul acelaşi lucru cu renaşterea... văleu maică!
E groasă rău cu semidocţia pe la unii.

| Razvan1807138078340 a răspuns:

E invers. Ei erau obositi din cauza antrenamentelor si a razboaielor.Erau uzati.

| Alle97 a răspuns:

Pai.treaba sta cam asa...pe vremea aceea oamenii nu erau asa cum sunt cei din ziua de azi.adica asa de rai de batjocoritori si profitori...acei oameni munceau ca sclavii ca sa castige o bucata de paine iar in ziua de azi se fura sau se omoara unul pe altul pentru bani

in ziua de azi obsesia pentru bani aduce moartea

fundita?

| ZileDeVară a răspuns:

Mancarea era santoasa nu chipsuri, ciocolata si Dano-Nino oh go on lapte branz, carne, legume,, fructe direct de la mama natura...atunci oamneii nu se sinucideau,, cu KG in fiecare z acum DA ...multe si alte multe motive

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca inainte medicina nu era atat de dezvoltata ca acumrolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

F adv cine a spus ca oamenii traiau mai putin inainte
frte e logic... inainte se murea de la o banala apendicita, iar u zici ca traiau mai mult, haai mai... nai citit si u carti?!

| bye a răspuns:

Arata-mi omul care a trait "sute" de ani, te rog. Cu dovezi.`

| 克里斯提 a răspuns:

Deoarece Masonii(Illuminati) ocultistii sau cum vrei tu sa le spui, au introdus fluorura in apa de la robinet in pasta de dinti si alte multe otravuri in alimentele pe care le consumam zi de zi.Vor sa elimine 3 sferturi din populatia planetei pentru o noua ordine mondiala.Sunt tot aceia care l-au omorat pe Ceausescu/Michael Jackson si multi altii pentru ca au incercat sa faca ceva impotriva lor.Documenteaza-te si tu mai mult si o sa-ti dai seamawinking

| Sabău_Nelu_1998 a răspuns:

Nu ti ar strica niste ore de gramatica.