| juniper a întrebat:

De ce credeti ca trebuie sa acoperim oglinzile cand moare cineva? s

Răspuns Câştigător
| andreutz a răspuns:

Pentru ca unii sufera niste depresii groaznice dupa disparitia cuiva drag...si de frica sa nu ii vada chipul in oglinda, ca altfel ar innebuni de tot...

11 răspunsuri:
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Din acelasi motiv in care trebuie sa faci 3 pasi inapoi cand iti taie o pisica neagra calea. Sau daca gasesti o potcoava sa-ti pui o dorinta si sa o arunci in spate.
De ignoranti si superstitiosi tongue.

| moonY a răspuns:

Sa nu se gaseasca vreo pitzipoanca p'acolo care isi aranjeaza parul in timp ce rudele plang

| cristi a răspuns:

Nu cred in nici o superstitie.sunt inutile.

| kh1ss a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care nu trebuie sa te barbieresti... si alte prostii... eu sunt de parere ca doliu se poarta in suflet...

| Ys a răspuns:

parca sa nu se vada spiritul sau ceva de genul... sau sa nu intre in oglinda

| kufu a răspuns:

Din cause superstitiei ca spiritu decedatului o sa fie derutat de oglizi.

| sufletel13 a răspuns:

Am auzit mai demult ca daca nu le acoperim o sa ramana spiritul blocat in ele sau ceva de genu...nu mai stiu sigurbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt ca intra acolo sufletul disparutului si se face strigoi. La fel, se intimpla si daca in camera respectiva intra un animal sau daca este un vas cu apa. Asta este folclorul. In aceste moduri iau nastere strigoii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vorba de anumite credinte din folclor, aceleasi credinte care spun ca la moartea unui om trebuie bocit trei zile sau trebuie sa aiba bani in sicriu. Citeste carti de folclor si afli toate raspunsurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu le acoperi chipul celui mort se vede in ele

| Viru$ a răspuns:

Superstitii...