| comandantul638386 a întrebat:

De ce Dumnezeu a refuzat ofranda lui Cain, care era constituită din cereale și s-a mâniat pe el, dar a accepta ofranda lui Abel care oprimase libertatea unui animal, apoi l-a ucis în scopul de a-l oferi?
A încurajat Dumnezeu crimă față de animale și uciderea?
S-a abătut oare de la porunca "Să nu ucizi!" încurajând astfel omul sa ucidă și să consume carne?
Prin acest gest, a oferit Dumnezeu un exemplu de oprimare a altor creații, prin uciderea și consumarea lor?
Sa fie acesta o abatere de la bunătate?
Sa fie aceasta metodologia cu care se raporteaza Dumnezeu existenței, pe scurt acesta este felul în care vede rostul lucrurilor?
Este aceasta o contradicție între porunca lui Dumnezeu de a nu ucide și încurajarea lui Abel la a ucide animale, dar când el si-a ucis fratele a fost pedepsit, insă atunci când a omorât un animal, a fost preferat de Dumnezeu?
Sa arate Dumnezeu mai multa simpatie față de om și mai putina empatie și simpatie față de animale?
Nu ar fi totuși nedrept că Dumnezeu să valuteze viața unui om ca fiind mai prețioasă, dar viața unui animal fiind neînsemnată și el servind doar pentru mâncare, fără că el sa conteze dpdv al libertății și dorințelor sale?
Cu siguranță un animal își dorește să fie liber și să existe incontinoare, de ce ar permite Dumnezeu una că asta deși acel animal nu își dorește să fie ucis, fiind temător și instinctul sau de supraviețuire se activează, astfel el dorindu-si să trăiască nu sa fie mâncat sau ucis.
De ce a creat Dumnezeu animalele pe care le mâncăm ca ele să aibă instincte de supraviețuire și dorința de a trăi, dar apoi el l-a încurajat pe Abel sa ucidă incontinoare cu aprecierea pe care i-a oferit-o?
Este acesta un semn că Dumnezeu este sadic? La modul: A creat animale care sa își dorească să trăiască și să nu fie omorâte, dar a încurajat omul sa le ucidă și sa le mănânce?

Răspuns Câştigător
| Miruna333 a răspuns:

Eu am crezut cand eram mai mica, dar mi-am pierdut toata credinta. Cred in univers, intr-un fel de energie, dar nu intr-o entitate. Cei care pot omori animale, nu au suflet. Fie pentru consum sau din,, placere''(cum considera ei). S-a dovedit intotdeauna ca persoanele care au tendinta de a chinui, omori animale, trec si la oameni. Pentru ca sunt psihopati. Exact, sunt suflete nevinovate... cele mai pure, ele ar trebui sa fie mai presus.

20 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Lasă religia pentru teologi - tu rămâi la țepele cu laptopuri de pe OLX.

| comandantul638386 explică (pentru gabicoo):

Haidi bai nu te ofusca că îți bilele din tine și faci bronșită la eșapament. Te depășesc din toate punctele de vedere, intelectual, spiritual, la capitolul viața, in afaceri, sport, supraviețuire, război, filozofie, știință și orice. Îmi dau seama de asta pentru că îți văd ocupația de fraier, am pus o întrebare care chiar mă frământă și am vrut sa aud păreri, iar tu neavând competente intelectuale să răspunzi, te-ai legat de mine fără nici un rost. Asta e ocupație de bărbat? Răspunde la subiect, lasă laptopurile, sau ți-am luat vreodată ceva și acum ai dușmănie pe mine?
Cine a zis că golanii nu pot filozofa? Tre să se găsească cate unul sa se ia de tine deși nu ii faci nimic.

| ioana748 a răspuns:

Oare cu ce este mai importantă viata unui sarpe in comparatie cu a unui soarece cu care se hraneste?
Cine stie, posibil soricelul in alta viata nu a fost prea cumintel si a devenit hrana pentru serpi spre evolutia sufletului. Un subaltern al lui Hitler sa spunem.
Cine spune ca Dumnezeu este bun?
Este o forma de energie corecta si daca ne credem asa corecti, cu siguranță nu avem de ce ne pune prea multe intrebari ca intelegem ca nu intelegem nimic
Eu personal incep de aici..stiu ca nu stiu si ma bucur frumos de momentul prezent in limita posibilităților.
Raiul nu este pe Pamant. Cine doreste acest lucru, cu siguranță a gresit adresa.
Peace and love❤️

| comandantul638386 explică (pentru ioana748):

Sunt de acord pe alocuri cu ce zici, in afara de părțile cu reîncarnările. Practic dpdv religios sau după religiile monoteiste avramaice (cretinism, islam, iudaism) - se spune că va exista o judecată pentru a se face dreptate și nu că pedeapsa sau răsplata va fi sub forma de încarnări. Insă chiar și așa sa nu ne raportăm strict la Coran, Biblie sau Tora și să discutăm liber și deschis. Eu tot nu cred in reîncarnări. Nu ar avea sens. Până când sa ne tot reincarnam? Cu ce scop și cu ce destinație? Dar îți complimentez moralul și mulțumesc pentru cuvintele frumoase.

| ioana748 a răspuns (pentru comandantul638386):

Pana cand sufletul ajunge la lumina va sta la coada la venirea pe planeta Pamant ca sa mai arda o karma.
Si unii se prind, au acest privilegiu sa fie sub forma de om si reusesc sa arda karma total, insa este vorba de foarte multa suferinta si desi pare tentant mai bine treptat.
Multumesc pentru apreciere.
Raspunsurile sunt aproape, dar credem noi ca exista cineva neaparat care trebuie sa ne traduca, vreun intermediar.
Ce ar mai putea fi intre tine si Univers?
happy

| comandantul638386 explică (pentru ioana748):

După parerea mea sufletul este deja lumină și la lumină, viața umană ne spurcă și amăgește mai mult decât sufletul vine el spurcat aici. Credințele tale sunt specifice culturii Asiatice, Budismului, eu nu cred in karma mi se pare ilogic, dar sunt dispus sa ascult mai multe și sa nu te contrazic sau sa disrespect credintele tale. Așa este toate religiile se axează pe suferință, inclusiv Budismul. Nu este asta oare doar o manipulare că sa fim folosiți de organizările înalte (sistem, guverne, entități administrative) Și atunci cum a apărut universul că sa putem noi acum sa avem un raport cu el? Universul nu s-a *** auto-crea. Totuși ceva l-a cauzat.
De asta tind sa cred că există un intermediar, până la urmă noi oamenii suntem doar materie și la fel și universul este doar materie.
Ce poate să facă universul pentru mine când el este doar o sumedenie de obiecte cosmice, spațiu, timp și niște legi fundamentale. Până la urmă urmei universul este doar o cameră, o clădire. Nu este o entitate sau identitate. (In opinia mea desigur)
Ce pot face pentru mine niste elemente chimice/praf/gaz/materie cosmică?

| ioana748 a răspuns (pentru comandantul638386):

Scuze, eu nu ma refeream ca Dumnezeu este intermediar desi cred ca lui i ar conveni ideea, altfel nu aveam liber arbitru.
Ma refeream la Univers ca la Dumnezeu si Universul acesta are viata, are vibratie, are energie si suntem interconectati, noi suntem Universul, sa nu ne separam si apoi sa fim suparati ca nu ne raspunde.
Daca tu simti ca sufletul tau este lumina inseamna ca esti linistit si nici nu ti mai bati capul cu manipularile oricaror entitati de orice natura.
Cat despre creditele mele...nu stiu...ma feresc de etichete, nu cred in ele. Apreciez oamenii corecti indiferent de perspectiva spirituala, pot fi si atei.
Multumesc pentru raspuns.
Interesant,
Cu apreciere,

| LisaJulie a răspuns:

Teologii zic ca Abel a fost mereu bun iar Cain a fost mereu mândru și arogant

| comandantul638386 explică (pentru LisaJulie):

Așa este, dar nu are sens. Cum poți fi bun când ucizi animale? Este acesta un semn de bunătate sau blândețe?

| LisaJulie a răspuns (pentru comandantul638386):

Se referea ca Abel nu era arogant! De animale nu știu ce sa zic

| Miruna333 a răspuns:

Ce a facut este in contradictoriu si nu cred ca vei gasi raspunsul la intrebari. Nimeni nu stie adevarul si nici nu are sens. Oamenii isi pot da doar cu parerea.
Se presupune ca nimeni nu are dreptul de a lua viata unei fiinte, insa el se pare ca a acceptat acest act teribil.
Nu poti lua viata unui animal si asta sa nu se considere pacat capital. Acea fiinta sufera, este speriata. Si mai ales, in ochii lui, nu ar trebui o fiinta sa fie mai importanta decat alta. Mai ales ca, animalele sunt INOCENTE, nu ca oamenii.
Nimic nu are sens cu acest Dumnezeu care zice una, face alte, si tot asa.

| comandantul638386 explică (pentru Miruna333):

Ai dreptate Miruna, sunt musulman, dar chestia asta m-a făcut să îmi pierd din pasiunea religioasă. Tatăl meu ține in curte animale și are miei (pui de oaie) dȘi m-am uitat în ochii lor și nu am putut concepe cum un Dumnezeu al dreptății și al egalității și superior intelectual care a putut crea ceva atât de complex precum universul și toate legile sale fundamentale, repet cum un Dumnezeu atât de maiestuos sa prefere viața omul că fiind importanța, omul care este egoist și mândru, și să "dis-prefere" un suflet neajutorat. Cu ce suntem noi mai speciali ca ei? Ce fel de Dumnezeu îți comandă sa nu ucizi un om, dar sa poți ucide un suflet nevinovat ca și cum nu este o crimă, viața lui e un rahat, iar a noastră este nu știu ce. Așa ceva nu este posibil sa aibă legătură cu Dumnezeu. Cred in Dumnezeu, dar nu în felul acesta. Acest Dumnezeu se aseamănă mai mult cu o entitate diabolică decât cu un mare maestru creator și drept.

| Miruna333 a răspuns (pentru comandantul638386):

Eu am crezut cand eram mai mica, dar mi-am pierdut toata credinta. Cred in univers, intr-un fel de energie, dar nu intr-o entitate. Cei care pot omori animale, nu au suflet. Fie pentru consum sau din,, placere''(cum considera ei). S-a dovedit intotdeauna ca persoanele care au tendinta de a chinui, omori animale, trec si la oameni. Pentru ca sunt psihopati. Exact, sunt suflete nevinovate... cele mai pure, ele ar trebui sa fie mai presus.

| EestiSodalane a răspuns:

Doamne, cât yapping.

În primul rând, sacrificiul lui Abel a fost primit nu pentru ca a sacrificat un animal ci pentru că Abel era un om bun fără gânduri rele spre deosebire de Cain care a sacrificat deși era rău.

În al doilea rând porunca să nu ucizi se referă doar la oameni. Da, oamenii sunt mai valoroși pentru că sunt creați dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Nu, Dumnezeu nu e sadic și nu vrea ca animalele sa fie torturate. Tortura si moartea sunt diferite. Moartea rapida a unui animal, fara tortura, cu scopul de a fi mâncat de om nu este sub nicio forma imorală. Animalele n-au "libertate" si alte calitati umane. Sunt animale. Sunt facute sa fie folositoare pentru om, iar de murit oricum mor. În natura mor și mai urat decat daca ar fi omorate rapid de om, deci e mai bine asa pentru ele.

| comandantul638386 explică (pentru EestiSodalane):

Cain i-a adus lui Dumnezeu cereale, cereale pentru care a îngrijit pământul.
Abel a omorât un animal care cu siguranță nu își dorea să moară și s-a luptat cu teama pentru a nu fi omorât, și a fost creat de Dumnezeu special cu instinct de supraviețuire și dorința de a trăi, după ce l-a omorât l-a dus ofranda.
Ție care ti se pare mai bun dpdv moral la situația asta?
Și ce penisu' meu și al tău e aia yapping, e un fel de tango cu iapă sau echitația in domeniul iepelor? rolling on the floor Eu sunt cu romana frate, la mine globalizarea încă nu a ajuns. Care e sursa ta de informare YouTube Shorts sau Instagram Reels?

| ioana748 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Corect,
In definitiv intentia conteaza. Singura energie care ajunge acolo undeva la energia suprema este intentia. Este extrem de simplu. Restul, discutii, variațiuni pe aceeasi tema.
O leoaica omoara o caprioara sa duca puilor ei de mancare.
Sa lasam tainele in taina si daca putem sa fim mai buni intre noi in primul rand sa o facem.
Chiar mi-a placut raspunsul tau, clar si la obiect.
Desi de obicei nu se doreste altceva decat o polemica, ca este si canicula aceasta care da stari ciudate.
Zi minunata in continuare.

| comandantul638386 explică (pentru ioana748):

Eu nu caut sa mă cert de cald Ioana. De ce leii trebuie să mănânce carne?
Spui că omoară o căprioară o leoaica sa ducă de mâncare la copilașii săi nu?
Dar dacă acea căprioară este copilașul unei căprioare, este corect? Chiar ți-a plăcut răspunsul ăsta?
De ce nu vrei să privești mai profund lucrurile?
Nu vezi că pământul conține crimă și violența în masă?
Nu privi limitat, doar dintr-un unghi, privește din toate.
In timp ce acel leu ucide pentru copilașii săi, copilașii ucisului se sting fara laptele matern?
Este corect?
Spune-mi clar din la obiect.

| ioana748 a răspuns (pentru comandantul638386):

Ai dreptate, dar sa nu il blamam pe Dumnezeu.
Este singurul pacat pentru care nu exista iertare.
Cu toate acestea am vazut pe National Geographic cum un leu a luat un pui de caprioara ranit si l a ingrijit.
Vezi tu...nu suntem niste papusi in mainile unui papusar care nu are ce face.
La ora asta noi specia care trebuia sa fim exemplul pe pamant suntem niste rai majoritatea.
Absolut acest tip de energie se transmite in jur.
Ca daca am fi buni si de lumina, am da animalelor sa manance, le am pune muzica frumoasă si am dormi cu leul linistiti.
Dar a cui este vina ca intunericul castiga teren din ce in ce mai mult.
Fiecare este liber sa aleaga totusi, cu karma sau fara karma.
Avem creierul acesta extraordinar, mecanismul cel mai perfect din Univers si inima a carei impuls oamenii de stiinta au pus o pe seama lui Dumnezeu si ce facem cu ele?
Ce fac majoritatea?
Tot ce poti face este sa te rogi sa fie bine si atat, insa Dumnezeu nu intervine cu forta in viata nimanui decat rareori si atunci multi pica testul si l doare la bascheti pe Dumnezeu.
Si oricum indura multe El ca nu se pune la mintea noastra. Si daca ne autosabotam nici nu si mai consuma din Divina lui energie pe intunericul ales de noi.
Intotdeauna avem de ales si aproape intotdeauna se alege contrar lui.
Imi pare rau, El nu este vinovat.

| EestiSodalane a răspuns (pentru comandantul638386):

În Biblie consumul de animale este considerat permis și moral. Veganismul și etica vegană n-are nicio legătură cu moralitatea Creștină. Dumnezeu a făcut animalele ca să folosească omului; iar una dintre folosințe este de a fi mâncate. Abel a sacrificat mielul cu gândul că Dumnezeu îi permite să facă asta. Abel a fost inocent. Cain a sacrificat din rodul grâului cu intenții necurate. E simplu.

| comandantul638386 explică (pentru EestiSodalane):

Și ți se pare normal că în Biblie uciderea și consumul de animale este permis și moral?

| EestiSodalane a răspuns (pentru comandantul638386):

Da, mi se pare normal și mi s-ar parea normal și dacă aș fi ateu. N-are legatura cu religia. E pur si simplu o problema de logica. Etica vegană nu are sens. Animalele daca sunt omorate in natura sufera, daca sunt omorate de om nu sufera deci e mai bine pentru animale sa fie omorate de oameni decat de alte animale. E complet logic si mai moral asa.