| anonim_4396 a întrebat:

De ce e atat de greu sa spui iarta-ma?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este important sa recunosti ca ai gresit, si sa stii sa spui te rog sa ma ierti.Au fost momente in viata cand am cerut iertare copiilor mei pentru ca am realizat ca am gresit. Suntem oameni si gresim.Important este sa ne recunoastem greseala si sa nu o mai repetam.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Eu nu am spus şi nu voi spune niciodată "iartă-mă".
De obicei îmi cer scuze şi-mi este greu să fac lucrul ăsta din cauza orgoliului.

| AvalohAlyn a răspuns:

Din cauza masurei faptei pentru care trebuie sa ierti dar un om adevarat va spune usor si din toata inima:iarta-ma

| cristi202 a răspuns:

Pentru ca asta presupune a recunoaste ca ai gresit. A recunoaste ca ai gresit arata ca nu esti tu cel mai bun, cel mai tare, cel mai..., cel mai... Insa noua oamenilor ne place sa ne credem cei mai buni in comparatie cu ceilalti, si asa, mindria asta ne face sa acceptam cu greu ca am gresit, si cu si mai mare greu sa cerem iertare.

| Flav a răspuns:

Iata-ma! Scuza-ma, sunt rrr.rrr.a...rrr.rr.ait.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Poate tie ti-o fi, de ce generalizezi?

| thealchemist a răspuns:

Cine zice ca e greu? problema e sa o spui la momentul potrivit.

| DianaScorpio a răspuns:

Nu este greu, tine de orgoliu. Iar cum la foarte multi oameni este extrem de mare... evidet ca le este greu sa spuna asta.
Si asa cum a spus si cristi202, asta inseamna sa recunosti ca ai gresit, si nu multi sunt cei care accepta asta...

| NickiMinaj a răspuns:

Doar unui cretin i-ar putea fi greu sa isi ceara iertare. cand aud motivatii gen "nu ma lasa orgoliul " imi zvacneste o vena.

| elasexygagica a răspuns:

De ce e atat de greu sa stergi "g"-ul din nick-ul tau?

| remus a răspuns:

Pentru ca nu ai verticalitate, crezi ca te subapreciezi, prin felul nostru general de a fi ne place sa ne furam caciula si in final sa nu recunoastem crezandu-ne mari smecheri, sechelele comunismului.

| NOBODY a răspuns:

Pentru că sunt răgușit

| Yana_4447 a răspuns:

Pentru ca persoanele din ziua de azi sunt mult prea orgolioase si uita ce inseamna sa fi umil, sa recunosti ca ai gresit! Unii se cred atat de destepti si cred ca lumea se invarte in jurul lor, dar cand isi vor da seama ca au gresit si in privinta asta,, va fi prea tarziu fiindca vor fi singuri!

| Denișaaabaahhșoh a răspuns:

Din cauza egoului. funda?batting eyelashes

| EuCuTine a răspuns:

Pt ca maj sunt orgoliosi dar au si o doza mare de nesimtire amestecata indiferenta care duc la mutilarea caracterului. Eu nu cer iertare decat daca stiu ca am gresit si cand stiu ca am gresit simt ca un asteroid a aterizat peste mine.

| loricel a răspuns:

De cele mai multe ori, oamenii sunt prea orgoliosi pentru a recunoaste ca au gresit si pentru a-si cere iertare.

| simmy_8381 a răspuns:

Nu este greu... Este chiar foarte simplu. Greu este sa te convingi ca-ti spune din inima si sa simti intr-adevar ca vrei sa fii iertat. Adevarat, a gresii e omeneste, dar si a-ti cere iertare este, sau, a simtii ca vrei sa fii iertat. So... Daca iti pare cu adevarat rau si vrei sa remediezi situatia, nu are cum sa fie greu happy. Pace!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E ca si cum ai ciordi si apoi ai cere pagubitului bani de taxi.Pentru mine "iarta-ma" e o forma umila prin care se ajunge la pace.Cei care folosesc cuvantul iarta-ma prea des nu-si pot asuma raspunderea pentru lucrurile facute, cuvantul iarta-ma te scoate din rahatul intrat, atacand slabiciunile oamenilor.
Eu daca gresesc iti zic sa-mi dai o palma, sau sa ma tratezi la fel o perioada de timp, pana inteleg gravitatea faptelor comise.
Hai sa nu mai pedepsim doar faptele bune si sa lasam "iarta-ma" pentru cei mici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru unii e foarte greu pentru ca e mai mult de un cuvant de pronuntat...

| Lucian_5645 a răspuns:

Orgoliul sta in centrul mandriei noastre si a modului in care reactionam la orice tip de provocare, dar in zilele acestea, suntem mult prea mandrii pentru a ne cere iertare si mai ales, pentru multi nici nu are relevanta acest lucru, mai degraba pun paie pe foc, niciodata sa cedeze.