| SmecheruDeLaCraiova a întrebat:

De ce este doar o singura clasa de științe ale naturii(la fiecare liceu)?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiindca asa s-a stabilit de catre ISJ. Si nu la toate liceele exista profilul de stiinte ale naturii.

| mudokins78 a răspuns:

Fiindcă nimeni nu dă doi bani pe natură!, cred.

| Clorox a răspuns (pentru mudokins78):

Esti constient ca nici macar nu se vorbeste despre natura...

| mudokins78 a răspuns (pentru Clorox):

Aşa e bro!

| FoxyM a răspuns:

Salutare! În județul meu, la toate liceele exista 2 clase la acest profil(fizica-chimie si mate-biologie). Depinde de judet si de elevii de clasa a 8 a care sunt interesati pentru acest profil cand ajung in clasa a 9 a.Meriti"a doua sansa"

| DixieP a răspuns:

Frate, depinde de liceu. Posibil ca in Craiova (sau de unde vii tu) sa nu fii pus la dispozitie liceele decât o clasa de stiinte ale naturii. Dar in alte judete, exista licee cu cate 2, chiar si 3 clase de stiinte ale naturii.
Spre exemplu eu am optat pentru acest profil si acolo am intrat, acum mai am dat de dat un examen si pot intra in clasa de intensiv engleza. Anul trecut au fost 2 clase de simplu si 1 de intensiv.
Referitor la întrebarea ta, depinde de liceu (de exemplu daca e liceu de matematica, nu te astepta sa ai prea multe clase cu celelalte profile), dar si de an si determinarea elevilor (pentru daca in acea clasa de stiinte ale naturii vin copii buni care vor ridica statutul scolii, cu siguranta, pe viitor, se va mai pune la dispoziție încă o clasa).

| kill3rcstriike a răspuns:

Aici depinde de fiecare liceu in pare, de marimea si capacitatea acestuia, desigur si interesul fiecarei scoli in pare de a avea mai multe clase de genu' sau nu. Un exemplu foarte bun este liceul meu, in care de anul care vine nu v-a mai fi profil de mate-info, iar generatia mea va fi ultima, deoarece majoritatea elevilor care vin, se inscriu pe filologie sau se transfera de pe mate-info pe filologie.