| Claudiu_6708 a întrebat:

De ce exista reguli? De ce se crede in bine si rau?

Răspuns Câştigător
| catydulcica a răspuns:

Pai in primul rand regulile sunt niste scrieri sau cuvinte pronuntate de oamneni care cred ca au putere dar singura putere de decizie o ai tu daca vrei sau nu sa respecti o regula daca iti place sa creezi ordine dar daca esti angajat trebuie sa te supui regulilor locului de munca ...chiar daca uneori este foarte bine sa iti dai cu parerea..binele si raul sunt facute pentru a incerca experientele din viata unora sau a ta de ajuta sa vezi si sa crezi ce este bine sau ce este rau pentru tine..pwp ai grija in viata

9 răspunsuri:
| SweetCandy a răspuns:

Regulile sunt facute pentru a fii incalcatehappy
binele exista pentru a face raul sa disparahappy

| yinyang a răspuns:

Credinta ca dincolo e ceva te face sa nu incalci regulile... Cand le incalci observi singur ca iti incalci propriile limite. Sunt multi care comunica cu "lumea de dincolo". Un exemplu de persoana este Vanga. Siguranta ca ceva exista va veni singura si va invada sufletul fiecaruia atunci cand acesta va fi pregatit. Binele si raul sunt 2 cauze care provoaca efecte pozitive, respectiv negative... Alegerea e a fiecaruia.

| ALY_2447 a răspuns:

Claudiu noi pe pamant traim ca sa ne pregatim pentru adevarata viata de apoi atunci va trebui sa dam socoteala si vom fi tratati in functie de cum am trait aica acesti putini ani gandeste putin se merita sa faci aici o viata de leu si dincolo o eternitate de miel nu e mai bine invers? rasp

| adinescu a răspuns:

Regulile au fost facute de hoti pentru a fi incalcate tot de ei si sa se imbogateasaca si sa tina multimea de prostie cat de cat dupa niste bariere

| Claudiu_6708 explică:

@ALY ce garantie am eu ca dupa moartea fizica vine viata de apoi si nu se termina tot?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu gandesc asa : daca nu am crede in bine si rau nu ar exista reguli, lucru care nu se intampla si astfel iti raspunda la una dintre intrebari...regulile exista pentru ca noi credem in bine si rau, ele avand ca scop sa ne invete numai ce este bine.De ce credem in aceste doua elemente? Pai pentru simplu fapt ca exista Dumnezeu iar in momentul in care Adam si Eva au mancat din pomul vietii au reusit sa faca diferenta intre bine si rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca daca nu ar exista reguli doar imagineaza-ti cum ar fi oamenii!

| I'm just me a răspuns:

Regulile exista pentru a fi incalcatebig grin

| carismgal a răspuns:

Pentu ca oamenii cauta un ideal si tot ce nu se gaseste aproape de acel ideal este rau, regulile pe de alta parte in mare sunt necesare, unele intr'adevar mai mult decat altele