| anonim_4396 a întrebat:

De ce existam? De ce traim daca murim? Ce rost are? laughing Zau.

48 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Aşa s-a întâmplat să fie.

http://i.imgur.com/Exsgu6t.png

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Of, NOname, ti-am vazut poza asta de atatea ori incat nu ma pot abtine sa-ti recomand sa o pui direct la avatar laughing rolling on the floor

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi dacă s-a întâmplat să ai ochi (şi curiozitate)?

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Am si 3 randuri de dinti!winking

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Bine, eu zic asta in contextul TPU. Mai bine ar trebui sa avem o semnatura la fiecare raspuns. Deci am zis asta intr-un sens bun, nu faceam misto de tine in sensul ca m-ar irita repetitia. tongue

Apache
| Apache a răspuns:

Unele lucruri nu au rost......doar te bucuri de ele.

| Dreamer a răspuns:

Eu pun foarte mare accent pe SCOP in viata si consider ca nimic nu este intamplator. Astfel consider ca Universul exista pentru ca exista viata, daca viata nu exista atunci Universul nu mai avea niciun SCOP sa apara la fel cum si noi trebuie sa-i dam un SCOP vietii noastre, asta presupune existenta.

Asadar,, De ce existam?'' - pentru ca existenta vietii este SCOPUL Universului.

,, De ce traim daca murim? Ce rost are? laughing Zau.'' - asta presupune viata. D-aia se numeste,, viata'' pentru ca apare, si tot ce apare trebuie sa si dispara (a se intelege transforma) candva.

PS: In sensul fictiv ceva ce ar exista dintotdeauna nu poate fi viu, adica nu presupune o existenta pentru ca existenta are un INCEPUT.

| Wehrmacht a răspuns:

Intrebari de copii mici.Toti traim cu un scop.
Sa zicem ca eu vreau sa jefuiesc niste banci si sa ard banii doar ca sa distrug economia acelei tari.Atunci asta a devenit scopul meu si pentru asta traiesc.
De ce as face asta? Cu ce scop as distruge o tara? Din simplul motiv ca mi-ar face placere.Si nu trebuie sa mai justific nimic.Imi place sa fac x chestie deci o fac si gata.

| Wøodenpints a răspuns:

Încă mai există oameni care-și bat capul cu așa ceva?

| Dariusuu a răspuns:

Existăm să căutam un răspuns la întrebarea ta happy.

Probabil că nu-l vom găsi niciodată dar puţin contează.

| ErrorFound a răspuns:

Nu stiu, asta ma intreb si eu de cand am terminat de citit prima mea carte de filozofie.

| suffarstar a răspuns:

Pentru ca sa fim fericiti. Asta e esenta. Avem de facut o calatorie, sa cautam o tinta si sa alergam dupa ea. De ce murim? Fiindca suntem trecatori. Toate lucrurile se sfarsesc. Mi se pare absurd. Daca cineva mi-ar oferi elixirul nemuririi l-as varsa pe jos fara cel mai mic regret. S-au poate l-as pastra si i-as oferi cuiva ce se afla pe patul de moarte cateva picaturi ca sa indrepte o greseala. Mi se pare firesc sa sfarsim. Oricum, dupa acest sfarsit urmeaza un nou inceput!

| OOOLEOOO a răspuns:

Aceste sunt primele intrebari care si le va pune orce om ce e pe cale sa-si gaseasca vocatia.

| Darkmagic a răspuns:

Dupa o matura chibzuiala, am ajuns la concluzia ca traim...ca sa nu murim. big grin
Acuma cu muritu', sare alta intrebare...
Noi astia, lenesii...
Mergem singuri in Rai, sau vine cineva dupa noi? big grin

| Niiiicu a răspuns:

Ca sa ne indeplinim un scop, greu de vazut la inceput, si anume fericirea, desi sunt constient ca 60 ani nu ii prind, dar pana atunci traiesc viata cu bune cu rele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar nu e niciun rost. Acum hai sa blestemam celulele alea de acum nu stiu cate miliarde de ani. Cine le-a pus sa se inmulteasca? Mai bine fii fericit ca existi, ca esti!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Chiar asa, cine? waiting

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Toata lumea vrea sa stie. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce ai postat asta, ce rost are? Zau

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Buna asta! Zau ca nu stiu laughing

| Prezidentul a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa ne pierdem timpu pe aici...

| anonim_4396 explică (pentru Prezidentul):

Te pune cineva sa-ti pierzi timpul cu intrebarea mea? laughing

| anonim_4396 explică (pentru Prezidentul):

P'acilishea breeeewinking don't tell anyone$

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unii oameni spun ca viata de pe Pamant este ca o a doua sansa sa ne indreptam pacatele pentru cand o sa ajungem dincolo. Altii spun ca e ca un test pentru a vedea cine merita sa se duca in Rai si cine merita se duca in Iad.
Iar moartea este doar trecerea de pe o lume in cealalta.
Dar cel mai mult conteaza ce parere ai tu despre viata:
Daca stii ce este, o sa ti-o traiesti cum trebuie, daca nu, o sa ti-o petreci gandindu-te ce este ea.
Dar nu esti singurulcare isi pune aceasta intrebare si mai mult ca sigur, mai devreme sau mai tarziu o sa-i gasesti raspunsul.
Dar nu te gandi prea mult. Vei afla raspunsul la momentul potrivit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O fi important sa vezi cum e sa mori...in cele din urma.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Cica e la moda sa crezi ca nu ai un sens in viata. Cand lumea nu te baga in seama, faci pe-a filosoful depresiv.

Gandeste, frate, pozitiv, ca nu te costa.

| anonim_4396 explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Dar nu sunt negativista, sunt doar curioasa.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e o problema pe care trebuie s-o rezolvi singura. Fara mami de-ti zice ca Dumnezeu te asteapta, si fara colegu care-ti spune ca suntem praf de stele cu constiinta.

| PVAAVU a răspuns:

In timpul existentei tale faci ceva, iar dupa ce ti-ai implinit destinul, mori.Doar nu vrei sa traiesti mult si fara rost.

| 4BubaNeagra a răspuns:

Vorba ta, omul traieste ca sa moara, e ca un fel de genu ( de ce sa ma mai sterc la fund daca maine iar ma C**? Deci traim sa realizam ceva pe parcursul vietii happy

| anonim_4396 explică (pentru 4BubaNeagra):

Ok, realizam chestii. De ce?

| 4BubaNeagra a răspuns (pentru anonim_4396):

Chestiile care le realizam trebuie sa fie placute pentru noi, in clipa in care murim, sa murim inpliniti happy, mai pe scurt fa ce-ti place ca viata-i scurta

| AlissonPadalecki a răspuns:

Sweetheart, life goes on! Deci, poate nu asta e sfarsitul, poate ne mai da o sansa la viata, poate ne asteapta ceva mai bun in alta parte, poate asta e motivul plecarii noastre de aici. Cine esti tu sa judeci? Multumeste-i Lui ca ti-a dat o viata sa zicem buna si incearca s-o traiesti, bucura-te de ea asa cum e si nu regreta nimic! Fa ce vrei tu sa faci si nu lasa pe maine nimic ca nu se stie daca mai o sa prinzi ziua urmatoare! Fi puternic si fa ce te taie capul, nu asculta parerea celorlati (negativa) si mergi inainte spre ceea ce iti doresti. Asta incerc eu sa fac si sper s-o duc macar cu 20% mai bine happy Good luck kid.

| anonim_4396 explică (pentru AlissonPadalecki):

Ce judec, mai exact? Nu fac decat sa-mi pun anumite intrebari legate de viata, si mi se pare normal. Doar pentru ca deocamdata nu inteleg anumite lucruri nu inseamna ca incep sa i le arunc in spatele a ceva ce nu exista si ii mai si multumesc ca m-a lasat cu atatea intrebari fara raspunsuri laughing.

| AlissonPadalecki a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai gandeste inainte sa pui intrebari ca nici macar oamenii de stiinta n-au avut habar si tu daca crezi ca raspunsul asta o sa ti-l dea membrii TPU format din 75% copii 13-16 ani atunci... straight face Sunt sute de intrebari fara raspuns si o sa le afli intr-o zi (poate dupa ce mori) gen "Exista viata dupa moarte", "Unde ajungem cand murim" ...etc etc! Acum hai si spune-mi sincer, daca chiar vroiai sa stii raspunsurile la intrebarile tale de 0 lei cautai pe google si din 2 cuvinte scrise iti si dadea raspuns dar ai preferat sa te mai amuzi pe TPU.

| anonim_4396 explică (pentru AlissonPadalecki):

In primul rand, am pus-o la S/F tocmai ca sa nu-mi rapsunda copii de 13-16 ani laughing (poate te simti). In al doilea, daca n-are nimeni un raspuns pentru treaba asta, macar sa-mi explice cum se impaca ei ideea de moarte etc. Pareri, mami, asta vreau, nu sa ma amuz.
Intrebarile mele de doi lei nu au nevoie de raspunsurile tale de 0.2 bani laughing, da-i cu flit.

| AlissonPadalecki a răspuns (pentru anonim_4396):

Am aproape 18 ani, si sincer de ce naiba sa ma gandesc la ce-i mai rau, de ce naiba sa-mi pese, sa stau mereu cu acelasi gand in cap:"Daca mor, ce fac? " Eu vreau sa-mi traiesc viata tu, ies cu prietenii, ma distrez, daca vreau ceva fac tot posibilul sa-l obtin, inveselesc lumea ca asa-mi place, nu stau sa ma gandesc la ce-i mai rau ca daca as face asta n-as mai avea timp sa fiu fericita. Si da, am gandit ca tine pe la 16 ani dar acum I DON'T GIVE A FUCK, mai simplu spus.Incearca si nu te mai gandi la lucruri ce te depasesc si nu face pe destepul ca nici macar nu m-am uitat la categorie, am allow la toate intrebarile pe perete. Deci, stai tu si gandeste-te cand o sa mori, fa teste cu minerva de viitor si alte cacaturi ca eu o sa imi vad de treburi, o sa incerc sa ma fac remarcata ca nah...de mor maine macar sa stiu ca a ramas ceva in urma mea, nu? Fii mai relaxat si nu mai iti bate capul atata ca de murit tot mori. afli odata si odata ce te framanta, dar cum se zice... daca n-ai aflat inca inseamna ca nu esti pregatit!

| anonim_4396 explică (pentru AlissonPadalecki):

Omg, si eu imi traiesc viata mai, dar uneori ma mai izbeste o chestie si ma intreb "de ce?". Am dreptul sa-mi pun anumite intrebari, daca nu va convin duce-ti-va si traiti-va viata in alta parte, nu la intrebarea mea. laughing

| AlissonPadalecki a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine "mai". Eu ti-am raspuns din prima si cred ca n-am fost chiar asa sarcastica ...altadata n-am sa ma mai obosesc sa-ti explic ceva ca oricum n-ai inteles ce-am vrut sa spun. Poti sa mai pui si 20 intrebari de acelasi gen ca n-ai sa primesti raspuns, te asigur! O curiozitate de a mea... dupa cum vorbesti pun pariu ca n-ai mai mult de 16, asa-i?

| anonim_4396 explică (pentru AlissonPadalecki):

Am inteles primul tau raspuns si apreciez ca te-ai straduit sa-l scrii, dar eu nu am facut decat sa te intreb ce anume judec. Daca am 16 ani? Sweetheart, pe site-ul asta sunt cine vreau. happy Am 12 ani :* multumita?

| Madalina921 a răspuns:

Cata maturitate in raspunsuri la intrebarea asta laughing, nimeni nu are raspunsul la aceasta intrebare, trebuie doar sa te bucuri de fiecare clipa!

| midal a răspuns:

Nimic nu se pierde totul se transforma.

| StanMarsh a răspuns:

De ce traim? pentru experiente.Asta e frumusetea vietii

| andrey2323 a răspuns:

Vreau sa iti zic ca de fapt mortea este o evolutie si ca noi de fapt aici suntem ca si morti pentru ca suntem limitati si nu putem calatori liberi in universbig grin.

| Ἕvolutioղ a răspuns:

De ce existam? De ce traim daca murim? Ce rost are? Bune intrebari.
Mai greu este sa-ti raspund la acestea.Probabil nu vom afla niciodata un raspuns exact la aceste intrebari.Te-ai gandit sa pui aceste intrebari la un altfel de animal decat OMUL?
Sa luam exemplul gainii:
De ce exista gaina? De ce sa traiasca daca oricum moare? Ce rost are sa traiasca?
Eee, aici raspunsurile sunt mai usoare:
Gaina exista pentru a ne asigura noua hrana si pentru a-si perpetua specia.
Corect?
Acum sa aplicam exemplul gainii in cazul omului.
Ooo... stai asa nu te grabi ca avem o mica problema.Ce are omul si n-are gaina? Simplu:Minte.
Lucrurile devin mai interesante.
Sa continuam cu exemplul:
De ce exista omul? De ce traieste daca oricum la final va fi doar pulbere? Ce rost are?
Acum e mai simplu aaa?
Omul exista pentru a-si perpetua specia. Fata de gaina omul are minte (spuneam adineauri)deci ar trebui sa si-o foloseasca pentru binele omenirii, sa faca ceva in asa fel incat sa schimbe lumea si sa si-o dezvolte pe parcursul vietii astfel incat sa ii invete si pe ceilalti (urmasi) despre problemele care ti se vor ivi in viata tocmai pentru a le mai usura viata.
Eee omul s-a dezvoltat in asa fel incat noi(oamenii de astazi) nu mai avem timp sa gandim si suntem din ce in ce mai lenesi cu cat ne dezvoltam mai mult.
Ti-am spus ca raspunsuri clare nu vei primi.Dar sper ca ti-a fost de ajutor acest raspuns.
Hai sanatate!

| KittyKittyKat55 a răspuns:

Funda? (: