| anonim_4396 a întrebat:

De ce existam? De ce traim daca murim? Ce rost are? laughing Zau.

48 răspunsuri:
| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Cica e la moda sa crezi ca nu ai un sens in viata. Cand lumea nu te baga in seama, faci pe-a filosoful depresiv.

Gandeste, frate, pozitiv, ca nu te costa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Dar nu sunt negativista, sunt doar curioasa.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e o problema pe care trebuie s-o rezolvi singura. Fara mami de-ti zice ca Dumnezeu te asteapta, si fara colegu care-ti spune ca suntem praf de stele cu constiinta.

| KittyKittyKat55 a răspuns:

Funda? (:

Apache
| Apache a răspuns:

Unele lucruri nu au rost......doar te bucuri de ele.

| StanMarsh a răspuns:

De ce traim? pentru experiente.Asta e frumusetea vietii

| Wøodenpints a răspuns:

Încă mai există oameni care-și bat capul cu așa ceva?

| Dariusuu a răspuns:

Existăm să căutam un răspuns la întrebarea ta happy.

Probabil că nu-l vom găsi niciodată dar puţin contează.

| OOOLEOOO a răspuns:

Aceste sunt primele intrebari care si le va pune orce om ce e pe cale sa-si gaseasca vocatia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O fi important sa vezi cum e sa mori...in cele din urma.

| ErrorFound a răspuns:

Nu stiu, asta ma intreb si eu de cand am terminat de citit prima mea carte de filozofie.

| andrey2323 a răspuns:

Vreau sa iti zic ca de fapt mortea este o evolutie si ca noi de fapt aici suntem ca si morti pentru ca suntem limitati si nu putem calatori liberi in universbig grin.

| suffarstar a răspuns:

Pentru ca sa fim fericiti. Asta e esenta. Avem de facut o calatorie, sa cautam o tinta si sa alergam dupa ea. De ce murim? Fiindca suntem trecatori. Toate lucrurile se sfarsesc. Mi se pare absurd. Daca cineva mi-ar oferi elixirul nemuririi l-as varsa pe jos fara cel mai mic regret. S-au poate l-as pastra si i-as oferi cuiva ce se afla pe patul de moarte cateva picaturi ca sa indrepte o greseala. Mi se pare firesc sa sfarsim. Oricum, dupa acest sfarsit urmeaza un nou inceput!

| Dreamer a răspuns:

Eu pun foarte mare accent pe SCOP in viata si consider ca nimic nu este intamplator. Astfel consider ca Universul exista pentru ca exista viata, daca viata nu exista atunci Universul nu mai avea niciun SCOP sa apara la fel cum si noi trebuie sa-i dam un SCOP vietii noastre, asta presupune existenta.

Asadar,, De ce existam?'' - pentru ca existenta vietii este SCOPUL Universului.

,, De ce traim daca murim? Ce rost are? laughing Zau.'' - asta presupune viata. D-aia se numeste,, viata'' pentru ca apare, si tot ce apare trebuie sa si dispara (a se intelege transforma) candva.

PS: In sensul fictiv ceva ce ar exista dintotdeauna nu poate fi viu, adica nu presupune o existenta pentru ca existenta are un INCEPUT.

| VioViorel1799 a răspuns:

Buna intrebare
!

| midal a răspuns:

Nimic nu se pierde totul se transforma.

| PVAAVU a răspuns:

In timpul existentei tale faci ceva, iar dupa ce ti-ai implinit destinul, mori.Doar nu vrei sa traiesti mult si fara rost.

| David_Antonio_1994 a răspuns (pentru VioViorel1799):

Și tu, bun răspuns!