| Sawarekh a întrebat:

De ce femeile sunt mult mai indecente decat barbatii?
Haine transparente, chiloti aproape inexistenti, sutien nu prea se mai poarta, pantaloni extrem de scurti.

Stiti ce ma indigneaza pe mine?

Daca un barbat incearca sa poarte ceva mai sexy, e atacat imediat.

Mi-am luat de curand o camasa( gen plasa ) stil turcesc, si sunt facut gay fiindca mi se vad muschii prin ea, mai port pantaloni in care mi se vad glezenele, tot asa sunt facut gay.

Cum e posibil ca doar femeile sa aiba dreptu sa poarte haine din astea?

8 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu-s mai putin sau mai mult indecente, se imbraca asa pentru ca in medie, ne place noua mai mult. Da, poate tu esti exceptia care vrea o tipa care se imbraca in fusta lunga si batic dar in general nu e cazul.

Cat despre tine, problema ta nu e cu femeile sau cu homosexualii, problema ta e ca incerci sa te imbraci asa in Romania. Rezultatul ar fi acelasi cam oriunde in europa de est, daca vrei neaparat un look metrosexual fara sa faca lumea misto de tine singura varianta e sa emigrezi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu sunt mai indecente. 2. Au drept să poarte hainele pe care e doresc, atât timp cât nu există nici o lege care să le interzică.

| Sawarekh explică (pentru sadrian46):

Si noi de ce suntem facuti fatalai si gay daca ne imbracam mai diferit?

| sadrian46 a răspuns (pentru Sawarekh):

Sunteți făcuți așa cum sunteți. Mă refer la fătălăi.

| johnnny123 a răspuns:

În primul rând, nu toate femeile se îmbracă așa, ci doar cele care vor să atragă un anumit gen de atenție.

În al doilea rând, și femeile care se îmbracă "sexy" își primesc partea lor de critici.

În al treilea rând, femeile nu prea consideră un bărbat îmbrăcat în cămașă de plasă "sexy". Poate din cauza asta primești remarcile alea.

| Sawarekh explică (pentru johnnny123):

E o camasa foarte atragatoare, am iesit in centru vechi, nu ai idee ce se intampla.
Nu e de plasa, dar nu stiu eu sa ma exprim.
Da nu toate, ziceam in general de problema in sine cu sexismu.

| SingleForOne a răspuns:

Gandire redusa la unii oameni, si judeca foarte repede fara motiv, cateodata chiar si lipsa de educatie si de bun simt. Cel mai simplu raspuns. Daca era cineva musculos, 6pack, arata bine si toate alea, sunt vazuti ca ceva wow. Deci, sunt perspective sociale, asteptarile false a unor persoane. Nu doar baietii sau barbatii, dar si fetele/doamnele au parte de astfel de asteptari false. Este o problema creata prin social media, si adictia unora pentru "fenomenal", de a se distra, de a se amuza, de a aprecia imaginea si activitatea altor persoane. Desi, se întâmpla si viata reala, fara social media, doar ca prin social media problema este amplificata, si nu foarte discutata, nici atat ca cineva sa le rezolve (s-au format reguli si legi impotriva acestor fenomene, dar foarte rar daca sunt aplicate, doar in cazuri extreme, in rest ramane la bunul simt al fiecaruia sa respecte aceste reguli -atat in social media, cat si in realitate).

| pombar a răspuns:

Natura fetelor este ca cea a florilor, sa fie atractive pentru cineva anume, iar in cazul imbracamintei la baieti e ca si cum ai manca o bomboana in locul unei legume, chiar nu are rost decat daca sunt complexe superficiale