| Alupoaie_Dany_1994 a întrebat:

De ce hidroxidul de calciu nu se lasa in laborator in vase deschise

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cel de al treilea răspuns este cel corect!
că din var stins, prin reacția cu bioxidul / dioxidul de carbon, se face praf de cretă.
După ce ți-am răspuns, am realizat că întrebarea pusă de tine, îmi cam pute a temă și nu se fac teme pe TPU.ro!

| aladinbeci a răspuns:

Dupa parerea mea, raspunsul este urmatorul: deoarece daca intra in contact cu aerul, Ca(OH)2 se combina cu CO2 atmosferic si trece in carbonat de calciu, conform ecuatiei reactiei:

Ca(OH)2 + CO2 = CaCO3(precipitat) + H2O

Este reactia de recunoastere in laborator a CO2.

| Wehrmacht a răspuns:

Pentru a fi ferit de anumite chestii.Una dintre acele chestii este aerul.

Citeste p-aici:

http://www.carmeuse.ro/files/files/downloads/esds_ca_oh_2_2010_12_01_ro.pdf

| Kaℓi a răspuns:

Pentru ca este higroscopic si absoarbe umiditatea din atmosfera.

| Svartwolf a răspuns:

Nicio substanta chimica nu se depoziteaza in recipiente deschise pentru a se preveni impurificarea lor.