Bula
| Bula a întrebat:

De ce iti place sa raspunzi la intrebarile postate pe TPU.ro?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Sunt de acord cu brigaela. Imi place ca pot sa-i ajut, ma simt utila, ma simt bine sa stiu ca e nevoie de cunostintele mele. Sunt incantata de acest site. Nu credeam ca voi deveni vreodata dependenta de calculator. Nu intelegeam de ce s-ar chinui oamenii sa se joace si sa treaca de la un nivel la altul cand isi pot folosi timpul cu folos. Asta este o treaba serioasa combinata cu putin joc (doar atat cat sa o faca mai interesanta). Celor carora sentimentul placut pe care il ai cand poti ajuta pe cineva nu le este suficient - exista si premierea, castigul de puncte... In plus nu doar pot sa ajut - am fost in acelasi timp ajutata - iar raspunsurile primite au fost intotdeauna date din suflet. De multe ori ma gandeam ca n-ar fi fost rau daca as fi putut sa-i premiez pe toti, sau aproape toti cei care mi-au raspuns. Tu de ce raspunzi?

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asta mi-am dorit sa fac toata viata. Imi da o senzatie de confort psihic. In plu imi pot folosi cunostintele care altfel aveam impresia ca se pierd in van.

Bula
| Bula explică:

Motivul ca ma aflu aici este cea care a descris-o f.frumos atat brigaela cat si rroxy43.
Cred ca mi-am gasit una din destinatiile cautate de mine.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Imi face placere... Ma face sa ma simt mai bine... Ma pot pune sa dorm mai impacata cu mine sau cu o senzatie placuta cum ca am putut ajuta pe cineva... E greu de gasit o persoana care sa mai aiba curaj sa se lase ajutata de cineva...

| petru a răspuns:

Draga domnule Bula,
s-au dat raspunsuri si fiecare au sens si maiestria lor.
Vedeti, cu toate, sau chiar pentru ca, ati si desemnat pe cel ce este mai competent, apreciind pe doamna Rroxi,(si ma bucur) vin si eu cu unul al meu, desigur unul putin diferit si oarecum aparte. Nu-i asa facem filosofie!
Deci, iar voi cita, ca preambul, desigur :
""Lumina, e Lumina, cand se si da Lumina,
Umbrind ce-i intuneric in lume sa nu vina!
Nu are-ntelepciune acel ce-n sine tine,
Zgarcit fiind sa dea, cat poate intru bine! ""
parte din o poezie, filosofica, a lui Barnas din Cipru
este desigur si un frumos(zic eu ) aforism
Vedeti fiecare, dintre Oamenii care raspund sau/si intreaba fac din plecare un act de bunatate, care se rasfrange atat catre noi ( acei ce raspundem/intrebam ) cat si catre oameni ce au nevoie de o mana intinsa, din partea unor suflete ( i-mi permit sa zic) indemnate de frumusetea caracteristica Altruismului.
Aici este inceputul ( in aceste acte siple, la prima vedere) Iubirii de semeni si a comuniuni interumane, frumos act, mai ales in lumea ce sta sa senaruiasaca in groapa deznadejdii si a desertaciunii.
Frumos a exteriorizat, simtamantul personal fiecare, apreciez raspunsul oarecumsintetic al sopului in sine ( de a raspunde al doamnei Brigaela si am sa-l inversez ( stiind ca nu o sa fac suparare ) facandu-l un aforism
Deci :
" Cand frumosul cunoasterii nu se pierde in van ci cu altruism este oferit altuia/altora, viata noastra cunoaste un confort sufletesc/psihic, intrisec comuniunii dintre oameni ""
petru b./Cluj
P. S. Am sa pun o intrebare, va fi urmatoarea pusa de mine, poate, cred, aproape stiu ca ii gasiti raspunsul

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Pai, eu vin seara de la liceu si nu prea mai am timp sa ies ca inainte, si imi directionez timpul si cunostintele ajutand oamenii de pe TPU.ro.Imi pare bine ca cineva a creat acest site, unde poti ajuta si poti cere ajutor la randul tau.
Imi place sa stau ore in sir la computer dar acum imi place si mai mult facand un lucru util-ajutand oamenii.
Daca la unele intrebari nu stiu raspunsul, incerc sa ajut cu un sfat, o idee, o vorba buna oferite cu prietenie si sustinere catre cel care a pus intrebarea.Altceva...nu cred ca mai am de spus.

| ada a răspuns:

Ma relaxeaza.

| mariazet45 a răspuns:

Dupa o anumita perioada de stat la calculator incepi sa te formezi pe niste situri ca iti plac si unde intri mai intai. Asa am devenit eu aproape dependenta de TPU, cand intru pe net primul lucru care il fac e sa raspund la o intrebare sa vad ce frumos raspunde brigaiela la intrebari si ce judecata corecta are. Imi place sa fiu folositoare si imi place sa fiu sfatuita. Am primit niste raspunsuri pe care nu cred ca le-as fi primit pe nici un site de specialitate

| julie a răspuns:

Pai uneori picam intr-o adanca cnfuzie si ne dorim sa aflam opinii, pareri poate chiar sfaturi din partea unor oameni ce au poate o mentalitate diferita de cea a noastra... poate ajutandu-i pe ceilalti ne ajutam pe noi...sau.din plictiseala.laughing

| emilica95 a răspuns:

e amuzant smug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună, Bulă. În primul rând ai un nume, ca să zic așa, casat. Un om serios își alege un nume cât mai lejer, dar asta a fost opțiunea ta și trebuie respectată de ceilalți membrii ai tpu.ro.
Răspund la întrebări dacă cunosc răspunsul, de a veni în sprijinul celorlalți și de ce nu să fiu folositoare în momente grele, de cumpănă, descurajare, îmbărbătare, pur și simplu să mă simt bine că am putut să fiu de folos.
Pa, Bulă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma bucur daca pot ajuta, imi place sa stiu ca cineva are nevoie SI de mine, daca stiu ceea ce doreste sa afle. nu ma simt singura pe internet, atata timp cit pot raspunde unor oameni necunoscuti, pe care in final ii "cunosc", imi imaginez cum sunt, cum se folosesc de raspunsuri, cat am ajutat...si in final ii simt aproape ca pe niste prieteni. ii admir si apreciez pe ceilalti care dau raspunsuri cu mare suflet, mai ales ca profesiunea ii indreptateste sa dea sfaturi. pentru aceasta sint pe acest site, sa ma bucur ca pot impartasi cunostiintele mele cu altii si, sa ma imbogatesc cu raspunsurile celorlalti.

| mihaela_8308 a răspuns:

PENTRU CA POT FI DE FOLOS CUIVA.

| mihaela_8308 a răspuns:

Pentru ca pot ajuta pe careva.