| anonim_4396 a întrebat:

De ce la scoala ne invata sa fim la fel si nu diferiti, unici? Ni se servesc aceleasi conceptii, mediocre, in loc sa evoluam si din punct de vedere intelectual.

4 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Scoala mai face si ipocrizie atunci cand spune ca "dezvolta individul"...

| Inferno a răspuns:

Este mai usor sa controlezi o turma, decat fiecare oaie separat.
Oare ce s-ar intampla daca oile ar gandi diferit si fiecare ar alerga in alta directie, ar mai putea fi ele controlate atat de usor?

Răspuns utilizator avertizat
| AliveOne a răspuns:

Scoala e un fel de lagar de concentrare in care se incerca indoctrinarea tuturor copiiilor folosind aceeasi metoda la toti un exemplu ar fi religia. o materie care nu ar avea ce cauta in scoala e folosita cu gandul de a ne pune pe ganduri ca ba daca nu fac aia ma pedepseste dracu sau vai doamne ca daca nu cred in d-zeu ma paste iadu sa stam mereu cu o frica de ceva ca sa putem fi controlati mai usor... deschidetiva ochiii or o sa muriti cu ei inchisi!