| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

De ce morala este un impediment in a fi noi insine in societatea? De ce ne asami constransi de ea? De ce ii permitem sa ne interzica sa facem ceva ce vrem dar care nu e pe placu ei? De ce nu putem fi liberi de adevaratelea? De ce trebuie morala sa iti ia tot elanul?

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Orice "libertate"obtinuta din teama este inutila.

9 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Eu nu prea am timp pentru asa ceva.E cunoscut de toti si de toate faptul ca sint deschis imoralitatii.Ma simt liber.Iar celor care imi fac morala, nu ca i-as desconsidera, dar ii sterg din orice lista pentru a nu se mai chinui cu mine inutil.

| Arthur a răspuns:

Singurătatea îţi asigură un oarecare procent de libertate.

| shadovv a răspuns:

Pai esti liber! Esti liber sa faci ce e moral sau sa nu faci ceea ce e moral... cine te constrange atata pe tine?

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

,,Noi insine,, suntem lacomi,violenti,perversi,cu tendinta de a-l calca in picioare pe cel slab si cu multe alte,, calitati,, care, daca nu ar fi sanctionate de niste legi-morale ori juridice, ne-am intoarce cu sute de ani in urma.

| mixxjim a răspuns:

Pentru a nu face rau celorlalti. pentru a nu ajunge sa umblam in fundul gol pe strada, ca tare n-as vrea sa vad "bijuteriile" tuturor, in special ale mosilor laughing pentru a nu ajunge sa ne mancam, la propriu, unii pe altii. si pentru a ne deosebi de animale, ca-n rest cam tot ce fac ele facem si noi happy

| harciog a răspuns (pentru mixxjim):

Orice "libertate"obtinuta din teama este inutila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da pe cine intereseaza ce zice societatea ma vere?!

| Gogu06 a răspuns:

Pentru ca iti pasa despre ceea ce cred oamenii despre tine. Pentru ca este bine si normal sa avem niste limite. Daca vrei sa nu ai nici o limita du-te in jungla. Imi vine in minte bancul ala in care ursul s-a sters cu iepurele la fund. Cam asta inseamna moralitate si legi ce trebuiesc respectate. Sa nu vina unu sa se stearga cu tine la cu r doar pentru ca asa ii vine lui. Ce idei aveti cate unii... Ai inteles acum de ce?

| casablanca40 a răspuns:

Poti fi liberi cu adevaratelea dar ai intra in conflict cu societatea, iar nimeni nu vrea sa fie batjocorit, suprimat si categorisit ca fiind gunoiul societatii. Totul se invarte in jurul societatii in care traiesti. Daca doresti sa fii apreciat si placut, afla regulile societatii in care traiesti si aplicale in favoarea ta. Daca tinzi spre ceva "maret", nu vei primii niciodata recunostiinta si compasiune din partea oamenilor, ci doar vei simti rautatea lor.

Răspuns utilizator avertizat