Întrebare recomandată | Florennce a întrebat:

De ce ne este atât de greu să ne schimbăm mentalitatea și tabieturile?

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Poate pentru că fac parte din noi.

Plăcerile noastre personale ţin de zona noastră de confort şi formează în timp tabieturi. Iar la o plăcere de ce am renunţa? Şi aşa nu sunt prea multe.

Iar mentalitatea ţine de educaţie, experienţe, observaţii, analize, personalitate...şi aceasta se mai schimbă pe parcurs. Dar nu ştiu dacă e ok să forţăm.

| Musique a răspuns:

Nu avem destulă voință.
Dacă ne dorim cu adevărat schimbarea, o putem face cu un strop în plus de voință.
Multă baftă!

| sublime89 a răspuns:

Din cauza mandriei. Ne e prea greu sa recunoastem ca ne-am inselat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din obisnuinta si din placere.Ambele ne vine greu sa le modificam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e usor sa acepti ca unele concepte deduse cu propriile simtiri si ratiune sunt eronate.De ce ii pasa cuiva de ce? important e cum...anyway poate din cauza ca atunci cand hotarasti ca vrei/trebuie sa o faci probabil esti deja la o varsta la care ai construit o realitate proprie iar ati schimba un minuscul tabiet iti poate confuziona o parte din ceea ce tu ai imprimat pe creier ca fiind o realitate imposibil de zdruncinat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tabietul tine de placerea ce o experimentezi zi de zi, de ce as renunta la unele placeri vicioase?
Mentalitatea o las pe seama educatiei si a experientelor proprii.Si un swinger ma poate indemna la acelasi lucru, din moment ce e respingator si imi calca in picioare unele valori morale, nu-i accept indemnul.

| Madayna a răspuns:

Poate pentru ca asa am fost crescuti si educati

| unknøwn a răspuns:

Singurul scop al creierului e să te ţină în viaţă. Atâta timp cât funcţiile vitale nu sunt afectate, nici-o schimbare nu este necesară.

| Florennce explică (pentru unknøwn):

Îmi place tehnica ta de raționament. Însă, nu crezi că unele schimbări pot produce mai mult bine?

| unknøwn a răspuns (pentru Florennce):

Eu am spus ce crede creierul, nu ce cred eu.
Bineînţeles că unele schimbări sunt necesare. Doar că trebuie să te războieşti niţel mai mult cu dumneata.

| einenebun23 a răspuns:

Eu cred ca din cauza societatii in care traim. Adica noi oricat am incerca sa schimbam ceva automat nu vom reusi din cauza altora. Desi ne impunem sa nu ascultam de altii pana la urma tot ne dam batuti. Pacat.

| Swan39 a răspuns:

Odată ce am crescut şi ne-am format o anumită mentalitate, pe baza educaţiei şi a diverselor experienţe prin care am trecut sau a faptelor observate şi analizate, e mai greu să ne desprindem de ea, pentru că am ajuns să ne obişnuim aşa.
Dar dacă ne dăm seama că e spre binele nostru să ne schimbăm anumite deprinderi sau tabieturi (deci schimbări la o scară mai mică) tot ce ne mai trebuie e doar puţină voinţă şi hotărâre.

| SteinZer0 a răspuns:

Pentru ca asta ai fost facut sa crezi. De fapt e foarte usor sa spui ca de maine te schimbi si asa sa fie.

| MoltenMoon a răspuns:

Cei ce nu pot sunt cei ce nu au curaj...

| ToxycDr3am a răspuns:

Poate pentru. ca orgoliul nu ne lasa.Omul din ziua de azi face orice pentru. a fi in ton cu ''moda'', pentru. a fi in centrul atentiei. Oricat am incerca sa ne schimbam, nu vom reusi pentru ca ceva se va ivi si va distruge totul.Asa e omul, faca ce face si tot rau ajunge. -_-

| Sweetygirl12 a răspuns:

Eu cred ca din cauza ca am crescut intr-un anumit fel si ne este greu sa ne schimbam chiar acum. De exemplu eu sunt genul mai Emo. Toti imi zic ca ar trebui sa ma schimb, dar nu pot desi incerc. Pana la urma trebuie sa te placi asa cum esti. laughing