| DorelSudoru a întrebat:

De ce nechinuim sa stim ce nu putem intelege?

11 răspunsuri:
| BETTYNA a răspuns:

Buna,deoarece acel mister ne bantuie din ce in ca mai mult...sau a noastra rasa omeneasca doreste sa srie cat mai multe.

| Skylar a răspuns:

Ca intr-un final sa intelegem ce nu intelegem, desi putem intelege multe lenea intervine cu "daca nu inteleg asta e, trec peste".

| bamse a răspuns:

Un exemplu : ne chinuim degeaba sa aflam Cine l-a creat pe Dumnezeu? ma rog, unii oameni. Asta din mandrie si dintr-un spirit rebel, al copilului care vrea sa vada si el cocoselul nasului stiti...happy

Iar unele lucruri dorim sa le stim, pentru ca desi nu le stim, simtim ca este posibil sa aflam raspunsul.

Si inca ceva. Avem un dor in noi, un sentiment care tinde spre perfectiune, spre fericire, spre paradis. De-aia ne framantam, caci vrem sa recucerim paradisul pierdut.

| Claudiuu a răspuns:

Pai oameni au senzatia ca pot intelege orice.Asa ca ei se chiunie pana isi vor da seama ca nu o sa inteleaga niciodata ca unele lucruri trebuie lasate asa cum sunt si ca siau pierdut timpu; incercand ceva ce nu pot face.

| Skylar a răspuns:

@Claudiuu imi amintesti de Evul Mediu, probabil vrei sa arzi si o vrajitoare.

| Vizitiul a răspuns:

Poate, pentru ca nu ne permitem un nickname ca al tau.

| cosmin2344 a răspuns:

Ce nu intelegi de ex. de ce pomii sfideaza legea gravitatie? imagineaza-ti ca suntem capabili de actiuni ce par pentru noi acum paranormale, creierul nostru simte nevoia de a functiona si-as dezvalui intreaga capacitate cu care de altfel a fost inzestrat inca din facere, ceva din noi zbiara dar noi nu intelegem ce.cum.e bine sa fii tot timpul intr-o continua introspectie, sper ca intr-o zi sa reusim sa devenim ceea ce de fapt suntem, perfectiune intruchipata. absolutul

| bluebios a răspuns:

Pentru ca putem intelege totul, ne trebuie doar suficient timp. Pentru ca daca am porni de la premiza ca unele lucruri nu pot fi intelese acum nu am sti mai nimic si prin urmare: nu ar mai exista 7 miliarde de oameni pe pamant, nu ar mai fi crescut speranta de viata de la 30 de ani cat era in evul mediu la 70+, nu am putea sa ne tratam si sa ne vindecam de majoritatea bolilor existente, nu am fi ajuns in spatiu si pe Luna, nu am avea internet si GPS, nu am fi stiut sa crestem plante si animale in mod intensiv astfel incat sa ne luam hrana de la supermarket. Acestea sunt o mica fractiune din realizarile omenirii care au fost facute de niste oameni de stiinta care "s-au chinuit" sa inteleaga ceea ce in acel moment nu intelegea nimeni.

| miradoniz a răspuns:

Pentru ca suntem oamenihee hee

| 13 a răspuns:

Pentru ca nu putemj intelege ec nu stim, iar fiintele umane se nasc cu o curiozitate inegalabilahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi nici nu incearca sa inteleaga, nu ca sa se mai chinuie. Uite in jur cata ura, cat dispret. Ar exista astea daca oamenii chiar ar vrea sa inteleaga?