| Birjaru a întrebat:

De ce nu mai exista vechile religii pre-crestine in Europa?

Răspuns Câştigător
| MindBlowing a răspuns:

Din cauza mentalitatii de turma bine-inradacinata pe plaiurile astea.

10 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Noi oamenii nu mai avem Dumnezeu ce sa mai spun sa ai frica de Dumnezeu

| VacutzaRoscata a răspuns:

De ce esti obsedat de Dumnezeu, religii etc, daca nici macar nu crezi?

| irynnel a răspuns:

Religiile pre-crestine sunt considerate pagane, sunt religii politeiste, de ce le-am mai avea daca exista crestinismul... http://irinelpintilie.blogspot.com/

| EmaS a răspuns:

Da exemplu, ce fel de religii? Pagane?

| thealchemist a răspuns:

Wicca se presupune ca e continuarea unei astfel de religii iar culte ale vechilor zei precum Apollo sau Cybele reapar peste tot.

| EmaS a răspuns:

In lume sunt mai multe religii. Monoteiste si politeiste. Unii cred in existenta mai multor Dumnezei.(Budistii, hindusii, taoistii). Pe cand altii cred in existenta unui singur Dumnezeu. (Crestinii, musulmanii, iudeii). Unii incearca sa ajunga la Dumnezeu prin faptele lor, prin traditii si obiceiuri prin intermediul preotilor, sau prin anumite jertfe. Ei fac aceste lucruri pentru a fi mantuiti. Altii cred ca pot sa fie mantuiti prin Hristos si faptele lor. Intalnim oameni care sunt religiosi, cinstiti, amabili. Dar daca nu il primesc pe Domnul Isus in inima lor, faptele nu ii pot mantui. Sunt oameni care cunosc Cuvantul lui Dumnezeu il citesc, dar nu umbla in ascultare de El, aceasta cunostinta nu ii ajuta cu nimic daca nu o aplica zi cu zi. Poti sa ai o slujba in Casa Domnului, sa canti, sa predici, sa reciti dar daca faci si faradelegea, totul este zadarnic. Hristos a facut pasi spre omenire si a dat totul pentru noi. Jertfa lui este suficienta pentru mantuirea noastra. Ea este completa, perfecta. Adevaratii crestini care L-au primit pe Isus in inima lor fac fapte pentru ca natura lor s-a schimbat. Ei sunt copii de Dumnezeu. Dupa cum un copil poarta in mod genetic atributele tatalui sau, tot asa si cei nascuti din Dumnezeu poarta atributele Tatalui lor. Ei nu mai pot face ceea ce faceau inainte pentru ca au fost schimbati, transformati.Au fost stramutati din intuneric la lumina. Crestinul aduce roada, pentru ca Duhul Sfant rodeste in el. El este transformat: mintea, inima, modul de viata, sunt innoite de Cuvantul lui Dumnezeu. Crestinul creste din punct de vedere spiritual si in adversitatile vietii, el devine mai puternic, mai credincios. Pentru ca il cunoaste pe Dumnezeu mai indeaproape. Stie ca in orice circumstanta, se poate baza pe atributele lui Dumnezeu, si pe Cuvantul Sau care este Da si Amin. Avem o frumoasa definitie a credintei in Evrei 11:,, Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad.

| Alyra a răspuns:

Adică politeismul? Nu mai există deoarece oamenii s-au convis că e o prostie să te rogi... unui porumb de exemplu sau unui pom. E mai bine să existe un zeu al tuturor,decât zeul mării, al înţelepciunii, a pământului ş.a. Era mult prea complicat!

| ramona30 a răspuns:

Pai cam ca orice lucru, pacaleala asta, numita religie a evoluat si ea. Asa au aparut religiile monoteiste mai simple de tinut minte. Tot in natura evolutiei se numara si contestarea lor si ulterior, disparitia lor intr-un timp mediu.

| antonG a răspuns:

Incepand din secolul V, dupa prabusirea Imperiului Roman de Apus si pana in jurul secolului al XI-lea, Europa a trait o perioada puternica de regres. Prabusirea Imperiului combinata cu invaziile popoarelor migratoare au distrus in mare parte mostenirea culturala a antichitatii grecesti si romane, aruncand Europa Vestica intr-o perioada intunecata.

Orasele romane au fost parasite sau restanse foarte mult, drumurile au fost distruse, sistemul politic roman, mult mai avansat, a fost inlocuit de un sistem rudimentar care se baza pe relatii senioriale (inca nu se intemeiasera statele europene), oamenii au uitat sa scrie, sa construiasca... Europa a fost data cu aproape 1500 de ani in urma...

In aceste vremuri tulburi, misionarismul crestin ia un avant fara precedent. Singurele bastioane in care se mai existau preocupari culturale si pastrau cat de cat fondul cultural al antichitatii raman manastirile, raspandite in intregul occident si datorita cultului relicvelor. Populatiile migratoare, sedentarizate si oarecum alterate de ramasitele elementului latin, sunt crestinate in mare parte de catre misionari.

In aceasta perioada a Evului Mediu timpuriu apar ordinele monastice, cum ar fi benedictinii, clunysienii etc. Influenta bisericii creste, intregul Occident devenind crestin. Religia crestina devine garant al puterii statale (monarhul, seniorul).

Date fiind cultul relicvelor si larga raspandire a manastirilor pe teritoriul Europei, apar fenomenele marilor pelerinaje si apoi cruciadelor, fenomene care au contribuit direct la nasterea natiunilor europene contemporane, care deci a fost conditionata de existenta crestinismului.

In tot acest timp, Estul Europei s-a aflat sub influenta religioasa ortodoxa a Imperiului Roman de Rasarit, devenit Imperiul Bizantin, care a durat pana in secolul al XV-lea, cand, pe 29 mai 1453, Constantinopolul e cucerit de Otomani si devine Istanbul.

| Razvan_8794 a răspuns:

Pentru ca le-a distrus crestinismul.Cautati va rog care este ultimul popor crestinat in Europa, anul si dupa cate cruciade...