| tamar a întrebat:

De ce nu putem rezolva problema stratului de ozon prin simpla eliberare de ozon in stratosfera?

3 răspunsuri:
| Shery a răspuns:

Stii ca si eu m-am gandit la asta? Ar trebui ca oamenii de stiinta sa se concentreze asupra acestei probleme, in loc sa creeze noi arme biologice. De exemplu, o solutie ar fi intetizarea in laborator a O3 (ozonului) si apoi cumva eliberarea acestuia in atmosfera.

| casperboyy a răspuns:

Problema principala a ozonului este ca e foarte instabil. Se sparge in cateva minute deci nici vorba sa o ia el asa la mers pana in stratosfera. Ozonul se regenereaza in continuu daca am fi mai atenti la cat poluam planeta ne-ar salva. Daca o distrugem zi de zi o sa ne lase si ea la un moment dat iti dai seama. Uita-te la filmuletul asta
http://www.youtube.com/watch?v=P_9mjBUSDng

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Trecand peste faptul ca s-ar putea sa se combine sau descompuna pana sa ajunga unde trebuie... Exista si ozon troposferic. Se afla foarte aproape de scoarta terestra si este numit si "ozon rau"... Pentru organismul uman, ozonul este toxic. Ozonul bun este acela din stratosfera care ne protejeaza de razele UV. Si... sunt foarte multe gaze care au un timp de viata foarte lung (pana la 50 ani) si care agreseaza in continuare stratul de ozon. De aia au fost interzise CFC-urile (Clor-Flor-Carbon)... E o problema mai complicata...