| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a întrebat:

De ce nu se avanseaza in tehnologie pentru a face niste avioane(/aparate de zbor) total diferite? Americanii au doar avionul acela stealth si sau cam oprit. Cand vor mai lansa si altele?

4 răspunsuri:
| Sburatorul a răspuns:

Daca te referi in materie de avioane de lupta. cine stie ce idei le-au mai venit pana acum. Oricum, de ce sa faci avioane de lupta din moment ce nu e nici un razboi, si nici nu va izbucni vre-unul?big grin

| Skylar a răspuns:

Ca sa avansezi in tehnologie iti trebuiesc resurse(fier, forta de munca, aparatura) si cum sunt pe terminate nu stiu cum te astepti sa evoluezi cand nu ai din ce.pe plan teoretic sunt mii de proiecte dar nu are cine sa le finanteze.

| petruclaudiu78 a răspuns:

Probabil ai ramane uimit daca ai avea acces la toate informatiile cu privire la nivelul la care a ajuns tehnologia in zilele noastre ( in general, nu numai cea americana si nu doar in ceea ce priveste aparatele de zbor).
Problema e ca (din pacate) cele mai mari investitii in tehnologie de varf se fac in primul rand in domeniul militar, iar cea mai mare parte a proiectelor si realizarilor sunt strict secrete.

| Romanian a răspuns:

Se vede ca perceptia ta asupra tehnologiei a ramas tot la anii '80.Sa nu crezi ca numai americanii au tehnologie,doar ca ei au reusit sa fure cel mai mult din lume,si de aia sunt atat de cunoscuti. Exista multe tehnologii in domeniul aviatic,numai ca de multe nu se stie. Dintre cele care se stiu,pot aminti dronele de lupt/spionaj,proiectele de avioane cu aripi unite la spate,in forma de cerc(seamana cu OZN-urile),tehnologie ce functioneaza, dar inca se pefectioneaza, etc.Multe exista, si fereasca Sfantu' sa le vedem pe majoritate, caci inseamna ca vom muri.