| Geanin a întrebat:

De ce oamenii bogati sunt asa zgarciti? Nu inteleg cum ajung unii sa fie controlati de bani. Adica sunt zgarciti si cu ei indierent cati bani ar avea, si ei mor si banii au ramas ca dracu' prin alte locuri. Din cauza zgarceniei nu mai ne bucuram de nimic. Inteleg banii aduc fericirea, dar de ce sunt oameni care sunt zgarciti cu ei insusi?

13 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Ca sa poti ajunge bogat trebuie mai intai sa fii zgarcit. Ca sa te mentii bogat trebuie sa continui pe acelasi trend.

| Radu284 a răspuns:

Exact ce zicea SirLancelotTheBrave, ca sa poti strange bani trebuie sa fii zgarcit. Unii oamrni dau de foarte multi bani, si dupa cativa ani sunt si mai saraci ca inainte.

| OOOLEOOO a răspuns:

De fapt un sarac este mult mai zgarcit decat un bogat. De ce? Deoarece saracul nu are de unde sa dea.

Desigur noua ne este greu sa recunoastem avand in vedere ca ne aflam in aceeasi oala cu saracul/modestul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce oamenii saraci asteapta tot timpul cu mana intinsa? Cred ca sunt imaturi, exact ca niste copii care te intreaba intr-o calatorie daca mai este mult pana la destinatie, iar destinatia de fata fiind bogatia.
Cand esti catalogat zgarcit, insemna ca cel care ti-a pus eticheta a vrut mai mult.
Daca crezi ca e meritul tau, mergi si lupta pentru pentru a-ti face dreptate.Esti incapabil si las, vorbeste in continuare pe la colturi!
Bogatiile se acumuleaza calcand capete.Cand nu stii cum se fac banii si ai impresia ca banii vin de la tata, asa cum rautatea vine din suflet, e normal sa fii un om darnic, pentru ca nici nu te strofoci prea mult sa intelegi provenienta lor, un fel de "easy come, easy go".
Eu daca pot sa te frustrez, ma bucur, pentru ca n-ai nevoie sa ajungi ca mine, iar eu am nevoie sa traiesti in mizerie, ca sa fii in stare sa faci unele compromisuri si sa-mi accepti toate rahaturile.
Aaaa, de ce nu traim ca furnicile? pai imbraca-te intr-un costum de furnica si migreaza, dar nici acolo nu ti-ar conveni, ai incepe sa te plangi de trantori si de regina, din nou fara sa iei nicio masura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo.Cel mai bun răspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca banii nu mai reprezinta bani pentru ei, ci valoarea pe care o au ei ca si indivizi. Vor ca lumea sa ii judece prin cati bani pot strange.

Pur si simplu ajung sa confunde scopul cu mijloacele, cum spunea si Lucian.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Deoarece atribuie valorii in sine o supra-valoare. Valoarea e doar potentialul de a o folosi cu un scop. Cand scopul devine acumularea de potantial valoric (ex. Bani) inseamna ca se pierde tot esentialul.

| BlackChocolate1 a răspuns:

Traim intr-o lume "in care toti incultii viseaza numai bani, desigur". Poate ca le place sa colectioneze bani, cum altora le place sa colectioneze timbre.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru BlackChocolate1):

Depinde ce vrei de la viata. Unii viseaza printul/printesa calare pe cal alb si vor o familie numeroasa (ulterior descopera ca n-au cum s-o intretina si incep sa alerge dupa bani); altii vor sa nu duca grija zilei de maine, sa manance la restaurante (nu ciorba nevestei zilnic), sa stea intr-un cartier bun (sa nu fie nevoiti sa asculte manele pana tarziu in noapte si nici sa le fie frica sa iasa sa cumpere o paine dupa ora 20) si sa mearga cu o masina buna (nu cu troleibuzu); altii (mai destepti) vor sa-si asigure libertatea financiara, mai pe romaneste sa o duca bine fara sa mai fie nevoiti sa munceasca. Aia sunt cei care strang averi si sunt si cei mai destepti (nu oricine e in stare sa faca ce fac ei)

| DeusCorrupti a răspuns:

Nu generaliza, poate se gandesc la traiul urmatoarei generatii a familiei.

Daca ar fi generosi, crezi ca ar mai avea bani?

Ei au muncit pentru acei bani, cine esti tu sa ii judeci cum ii cheltuiesc?

Fiecare trebuie sa isi castige existenta, daca nu, mor. Statul se ocupa de oamenii cu dizabilitati, restul pot munci.

Daca statul nu o face cum trebuie nu e vina celor bogati.

| TortQuemado a răspuns:

Nu știu ce înțelegi tu prin „om bogat", dar, de obicei, cel care a muncit și a agonisit mult pentru a strânge ce are tinde să fie mai puțin mână largă decât alții. De ce crezi tu că mulți câștigători la loto ajung faliți după scurt timp? Fiindcă au luat banii primiți nemuncind ca pe un premiu, un bonus. Fiind astfel, le e mai ușor să-i risipească, fără să le pară rău. Le va părea după.

| Mâncărici a răspuns:

Gandeste-te si tu de ce oameni se schimba cand dau de gustul puterii si a banilor.

| AssassinCreedMadasucaru a răspuns:

Mereu oamenii bogati vor fi rasfatati.Cei m-ai multi dintre ei ajung sa ramana fara prieteni si sa se izoleze in casa la calculator sau televizor.Dar ei cu banii pe care ii au reusesc oarecum sa atraga alti copii facandui sa le fie prieteni doar pentru ca acesta are bani.Dar o prietenie in care se prevad banii la mijloc nu este o prietenie stabila.