| Sawarekh a întrebat:

De ce oamenii de succes spun ca succesul depinde doar de tine?

Cand vedem ca in multe culturi ( tari ) ''fericirea'' este asociata cu, cuvantul ''noroc''.

Am trait noi oare intr-o minciuna?

Stiu multi oameni foarte inteligenti care traiesc cu salariu mic, traind la limita saraciei, credeti ca intr-adevar un om de succes ( milionar ) este un om inteligent?

Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| mODIN a răspuns:

Chiar am citit recent "Pacalit de hazard" de Nassim Taleb unde abordeaza fix problema asta. Pe scurt, se pare ca ai nevoie de ambele, si de inteligenta si de noroc.

Uite care e problema cu norocul: cu cat succesul cuiva depinde mai mult de noroc decat de abilitatile proprii, cu atat e mai vulnerabil in pozitia sa.

Sa devi milionar prin forte proprii, ingeniozitate si munca grea este clar mai dificil, dureaza mai mult, dar iti ofera si o fundatie solida in viata. Daca pierzi tot, poti sa o iei de la capat sau sa te reorientezi in alt domeniu, pastrand experienta.

Pe de alta parte, oamenii care dau bursc de bani tind sa-si supraestimeze proprile calitati, sa devina aroganti, si sa piarda dintr-o prostie totul. Fix chestia asta o vezi atat de des ca e comic.

Cand aveam vreo 22-23 de ani, aveam un fost coleg care se apucase de day-trading (investit in bursa, dar pe termen foarte scurt, in care muti actiunile dintr-o parte in alta odata la cateva secunde sau minute). Mi-a aratat ca a facut 500 de euro intr-o singur zi si a inceput sa-mi povesteasca despre ce model de Bentley isi va lua, si cum va arata vila lui etc. Ar trebui sa fie absolut evident, pentru un om cat de cat inteligent, ca genul acela de castig nu e deloc consistent si a tinut exclusiv de norocul pe care l-a avut in ziua respectiva, dar nu-l puteai convinge de asta. El era sigur ca e un geniu al investitilor si ca nu a trait vreodata cineva pe pamanat care sa inteleaga la fel de bine ca el cum functioneaza bursa. Ghici ce? Acum in loc de Bentley si vila are acelasi Peugeot si acelasi apartament cu doua camere pe care il avea si atunci, doar ca a mai pierdut inca 2000 de euro in activitatea asta, pe langa ce castigase.

Mai stiam pe altcineva care a devenit obsedat de NFT-uri cand au aparut, si el era convins ca se va imbogati peste noapte. Mi-a aratat portofoliul lui pe telefon, daduse in total vreo 2000$ pe niste poze cu broaste si scaune si in momentul acela, teoretic, valorau in jur de 30.000$. Eu am incercat sa-i zic sa nu se ambaleze pana nu se vede cu banii in mana, dar el "Nu, ca fac cinste la toata masa, mai luati un rand de bere, maine cumpar tot restaurantul asta!". Dupa un an, la fel, n-a facut decat sa piarda toata investitia initiala.

Poti sa te imbogatesti din noroc? Categoric ca da, dar un procent atat de incredibil de mic de oameni o fac, ca nu merita nici macar sa incerci! Toata lumea trage in acelasi timp de metodele astea de imbogatire rapida, si 99.9% ies in pierdere.

Similar, e adevarat ca ai nevoie si de noroc in viata. Degeaba esti inteligent daca pur si simplu nu ai oportunitati. Dar inteligenta si munca grea nu se pierd la bursa!

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Inteligenta emotionala conteaza nu ceea rationala, omul este o fiinta emotionala, omul infometat nu va cauta cartii sa citeasca, omul excitat nu va cauta sa mearga la teatru, omul e o fiinta emotionala prinsa in jocul unor neutransmitatori

| comandantul638386 a răspuns (pentru RAY):

Sunt de acord cu "omul e o ființă emoțională prinsa in jocul unor neurotransmițători"

| RAY a răspuns (pentru comandantul638386):

Îți dai seama că spun asta din proprie experiență

| T0T a răspuns:

Așa cum unele lucruri depind de tine, chiar și tu depinzi de multe altele, începând cu părinții care ți-au oferit viața, părinții lor care le-au oferit lor viața și tot așa. Asta cu „depinde doar de tine" sunt vorbe care îi fac pe unii să se simtă mai bine, mai împliniți cu succesul pe care îl au. Până și sănătatea ta depinde într-o mare măsură de locul unde trăiești.

| StoicAnalysis a răspuns:

Fiecare persoana in parte, are propria lui definitie pentru cuvantul succes. Pentru unul succesul poate insemna milioane de euro in cont, case, masini, femei, pentru altul poate insemna o familie fericita si 2-3 vacante pe an, in timp ce altul poate defini succesul ca boscaind cu prietenii pana crapa.

In tarile in curs de dezvoltare sau in cele din lumea a treia, fericirea este asociata cu norocul, pentru ca majoritatea locuitorilor nu sunt destul de inteligenti incat sa-si faca cu mana lor conditiile pentru a fi fericiti. Asa ca pentru indivizii din tarile astea, fericirea consta intr-un castig la jocuri de noroc, intr-o zi in care ploua pentru a le salva agricultura, intr-o zi in care tribul x face pauza din a ataca armat alt trib, etc.

Eu am ajuns la concluzia ca un om de succes este acel om care este capabil sa-si creeze singur conditiile pentru a fi fericit. Indiferent cat de inalte sau de joase sunt conditiile. Daca acele conditii sunt importante pentru tine si te fac fericit, atunci esti o persoana de succes.

| Sawarekh explică (pentru StoicAnalysis):

Si eu sunt de acord cu tine, un om de succes este acela care te implinesc.
Insa, ai uitat ca traim intr-o societate psihopata si oamenii fac comparatie, de ex multe femei vor alege un barbat cu bani daca ar avea ocazia sa aleaga intre un om fericit, sanatos si implinit spiritual, il va alege pe acel milionar, pentru ca se spune ca oamenii cu bani sunt de succes, ei pot fi la fel de nefiriciti ca unul sarac, dar banii fac diferenta... oamenii doar compara, ce are ala, ce nu are ala.
Sunt si exceptii de oameni rationali dar na.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Sawarekh):

Acele femei cauta sa-si umple neajunsurile din viata prin cele mai usoare metode, si de cele mai multe ori tot nefericite sau cu iluzia ca sunt fericite traiesc. Banii scot la suprafata ceea ce deja ai. Nu schimba cu nimic omul in sine. Daca esti un om mediocru si nu ai mintea agera, banii nu o sa te ajute cu mare lucru. Maxim o sa-ti cumperi case, masini, bijuterii, toale noi si cam atat. In scurt timp se vor termina si incetul cu incetul o vei lua iar de la 0.
Banii sunt doar rezultatul realizarilor tale. Daca ai realizari multe in viata, banii nu vor fi o problema pentru tine ca om, pentru ca ii vei face imediat cu ceea ce ai tu in cap.
Insa daca ii dai bani unui om care nu a facut nimic notabil in viata lui, e ca si cum ai baga coduri in GTA. te distrezi la inceput si apoi o iei iar de la 0.

| CIVIC1 a răspuns:

Am trăit si inca trăim în minciună. E cazul sa afli acest adevăr.

| CIVIC1 a răspuns:

Mai sunt si exemple precum Irinel Columbeanu ce a ajuns din milionar in euro, acum muritor de foame.

| AlexaCrs a răspuns:

Am cunoscut un om care era foarte bogat, a recunoscut că averea familiei lui i-ar permite să trăiască încă 3 vieți de lux, de acum înainte. Nu pot să mint, era și un om inteligent, avea două facultăți. Dar îți pot spune că și dacă era un pierde vară familia lui i-ar fi lăsat tot lui averea și ar fi fost milionar și dacă era prost.
Așa că mai ține câteodată și de noroc, nu numai de inteligență.
Iar când vine vorba de succes, aici depinde ce însemnă pentru fiecare succesul, pentru tine poate înseamnă să fi milionar, pentru altul poate însemna să aibă o familie fericită, căsătorie, copii, sănătate și să câștige cât să își întrețină familia.