| Hyperion7 a întrebat:

De ce oamenii umilesc alți oameni? Chiar atât de intoleranți suntem? De ce nu mai "încape" om cu om?

Răspuns Câştigător
| ValentinMihai78 a răspuns:

Este noua filosofie "New Age", care combină ideologiile socialiste, naziste, capitaliste!
Nu este vorba de umilire sau intoleranță. Este vorba de o scoatere în evidență și excludere din societate a tuturor persoanelor care îndrăznesc să aibă altă opinie, care îndrăznesc să nu fie "la modă", care îndrăznesc să nu aibă luxul, luxului.
Dacă aveți curiozitatea de a vedea documentarele despre regimul nazist, cu discursurile lui Hitler, despre regimul comunist, între anii 1917-1947, veți vedea aceleași discuri ca astăzi, vezi vedea aceeași segregare socio-economică, doar diferă actorii!

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Traim intr o tara crestina, crestini iti iubesc aproapele

| Hyperion7 explică (pentru RAY):

In ce film ați văzut asta?

| Kornuletz540 a răspuns (pentru RAY):

Doar când sunt la slujbă.

| Violleta2022 a răspuns:

Din rautate, din prostie, din snobism, din dorinta de a dovedii ca el este mai bun sau mai destept, din dorinta de a manipula si controla pe cineva, din dorinta de a se da mai smecher ori inteligent, decat este in realitate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

2. Ai spus, unii. 2. Nu toți suntem așa. 3. Ba încape.

| dullcat a răspuns:

Stii paradoxul tolerantei? O societate toleranta nu poate tolera intoleranta fara sa se autodistruga.laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru dullcat):

Ce faci, dragă? Ne-am întâlnit din nou. :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru dullcat):

:3

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite, stau.laughing Azi n-am chef de contrazis.

| gabicoo a răspuns:

"Homo homini lupus" au spus-o strămoșii noștri latinii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rezum totul la acest citat:
"Cine judeca mult, prea puține înțelege".

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Nu toți sunt/em oamenii...

| Hyperion7 explică (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Nu toți poate fi ființe raționale
Glumim, dar multi nu mai avem această latura activa, funcționăm doar pe baza continuității vieții și atât
Sau cel puțin așa consider eu

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru Hyperion7):

Sa fi rațional este una sa fi conștient este altceva sa fi om este totul și ca să fi om trebuie sa ai o inimă Adevărată de acolo vine Adevărul la tot ori cât de inteligent să fi... inima acolo este totul.

| EliLeli a răspuns:

Atat pot ei sa faca, cei care umilesc pe altii. Sunt de evitat din start.

| Michele7 a răspuns:

Din păcate unii ori au traume din familie/trecut ori sunt foarte puțini dezvoltați la minte.