| anonim_4396 a întrebat:

De ce romanii prefera sa mearga la vrajitoare atunci cand au probleme, in loc sa mearga la psiholog?
Cum putem sa schimbam mentalitatea asta de ev mediu?

39 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Dar ghearele v-au ramas in orice-mbratisare...

| anonim_4396 explică (pentru whatevernvm):

Buna si tie

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

Bună, Trompy

| AFR81 a răspuns:

Ee prefera sa mearga la vrajitoare... Sunt, intr-adevar, cativa care fac asta, dar intr-un procent destul de neinsemnat. Desi majoritatea oamenilor opteaza spre a-si "rezolva" problemele singuri, sunt si destuli care apeleaza la psiholog. Nu prea are corespondent in realitate intrebarea asta. Ca au mers Oana Zavoranu si niste femei de la tara la vrajitoare ca sa-l readuca acasa pe sotul lor sau mai stiu eu ce, asta nu inseamna ca romanii le prefera pe ele in detrimentul specialistilor.

| RAY a răspuns:

Daca mi ai citit raspunsul de la intrebarea ta anterioara, ai observat faptul ca o gandire dogmatica, credula tinde sa creada in lucruri care nu au nevoie de dovezii stiintifice si care acelasi baza ca si a crede in dumnezeu =CREDINTA, credinta la romanii inseamna a crede in orice lucru care ofera o speranta indiferent cat lipsita de ratiune este dogma aia, scimbarea nu va veni prea curand, poate in cateva sute de ani
isi recomand http://podcast.sceptici.ro/

| RAY a răspuns:

DonnaAlba si la vrajitoare dai banii

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca-i o generalizare fara pic de logica! ccum ca romanii prefera sa mearga la vrajitoare!
Nu poti acuza o tara intreaga, de ceea ce ai experimentat tu pe strada sau comuna unde stai.
Pentru o mana de proaste care au pus ochii pe Ionica s...ula groasa si-l vor al lor, nu trebui sa bagam in aceeasi oala, douazeci de milioane de romani.
Adevarul este ca, la psiholog nu merg decat cei cu bani, oamenii simplii merg de ani de zile la preot si stii ceva, ii ajuta, ca-i vezi iesind usurati dupa spovedania aia, de parca preotul le-a luat toata nelinistea sau supararea.
Cat despre ghicitul si vrajitorie, este clar: taxa pe prostie!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

E o generalizare, dar nu lipsita de pic de logica.
Eu cunosc in jur de 7 persoane care au mers de mai multe ori la vrajitoare. Nu cunosc nicio persoana, in afara de mine care sa fi mers vreodata la psiholog, niciuna. Si eu nu am mers la cabient privat, ci la psihologul scolii.
Fa si tu un calcul. Cate persoane care au mers la vrajitoare cunosti si cate persoane care au mers la psiholog cunosti.
Daca ne ghidam dupa ce spun eu, intr-adevar, exista o gramada de variabile, dar in lipa statisticilor iti faci o idee, o ipoteza.
Dar si statisticile ne spun clar ca oamenii in Romania nu merg la psiholog.
http://www.doctorulzilei.ro/......au-nevoie/
http://www.csid.ro/......-16243215/

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cum a mai spus, depinde in ce comuna, sat sau cartier locuiesti tu. Oricum esti micut pentru a stii sau vedea realitatea!

Prin orasele mari, oamenii au carte mai multa, sunt mai destupati la minte si au auzit de psiholog ori psihiatru si nu dau fuga prin babe la descantece, vrajitorii si alte porcarii.

Faptul ca oamenii nu merg la psiholog nu inseamna ca merg la vrajitorese, ci pur si simplu nu au bani sa mearag la psiholog!
Faptul ca tu esti elev si mergi gratis la psihologul scolii, nu se aplica oamenilor care au terminat demult scoala si atunci, sunt nevoiti sa plateasca multi bani.
Eu personal cunsoc 1 singura persoana care a mers la vrajitoare, de curiozitate, venind cu confirmarea ca este o mare escroaca asa zisa vrajitoare.
In rest, am cel putin 4 cunsotinte care stiu sigur, ca au fost la psiholog.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

laughing Nu mai sunt elev, am scris ca am fost la psiholog, adica cand eram in scoala.
,, Faptul ca oamenii nu merg la psiholog nu inseamna ca merg la vrajitorese, ci pur si simplu nu au bani sa mearag la psiholog!'' Ai dreptate, e si asta un factor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar totusi nu tine doar de bani. Tine si de mentalitatea noastra colectiva. Nu? Exista persoane foarte bogate si in Romania care vor sa treaca peste anumite perioada din viata lor, vor sa depaseasca anumite perioade. Si NU apeleaza la psiholog. Vad psihologul ca pe ceva pe o chestei la care apeleaza doar oamenii slabi.
Nu tine doar de bani. Pe cand in Occident, chiar si un parinte mai sarac, care plateste o gramada de taxe si care are o gramada de datorii, tot va merge la psiholog daca simte ca nu poate sa faca fata unei situatii, daca copilul lui sufera de depresie etc.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

In RO vrajitoarele sunt mai sociabile decat pshilogii, cam de asta unia merg acolo.In general oamenii prefera sa vorbeasca despre problemele lor cu alti semeni deai lor,dar o fac cu oameni pe intelelsul lor, simpli, merg sau discuta cu persoane de nivelul lor, asa te simti bine, asa pricepi sau stii cum e, ai acelasi vocabular.In RO psihologii nu stiu cat de buni sunt,sa fii un bun pshilolog trebuie sa stii sa vorbresti,tonu vocii,sa te poti urca si cobora la orice nivel,sa intelegi toate persoanele si etc.
Intr-un cuvant oamenii din RO se simt mai bine,isi deschis sufeltul cum zic unia in fata unor persoane care simt ei,de aia nu merg la psihologi,aia ii doare la palarie,fac jobul ala doara pentru bani.
O sa spui ca si vrajitoarele sau ce or fi alea tot pentru bani.Da asa este dar ca alea sunt pe aceiasi lungime de unda cu clientu,asta fara sa vrea,ea habar nu are de fapt laughing.
Stii cum sta treaba in cazul asta? Ca si cu femeile sau barbatii,esti atras nu de orice femeie sau barbat corect? Te simti bine in compania unei femei sau barbat, sau te simti aiurea in compania altora.
Bine ca mai tine si de ce oamenii vad si cum la TV in RO mai mult se merge pe ideile astea, eu cred ca si aia au o vina, inveti lumea cu tampenii, normal ca oamenii se indreapta spre ce vad, ce li se spune.Plus lipsa de profesionalism al psihologilor si asta e.
Eu asa cred,pentru ca daca ar fi bun profesionisti sar duce vorba,tu de ex daca ai fi multumit unde ai fost,ai spune colegilor,aia altora daca ar merge si tot asa.
Mai exista si alta idee, cum sa spun eu aluia, poate ma da in gat laughing adica neincrederea in persoane publice. Daca spui o problema unei vrajitoare aia nu are credibilitate, deci lalso sa ma zica, ca oricum nu o crede nimeni laughing
Sunt multe chestii, problema nu e asa de simpla cum pare la prima vedere.

| Freya1 a răspuns:

In psiholog gasesti un partener de discutie si un sfatuitor deci pote in ce problema ai nu te va ajuta foarte mult.
Uni oameni merg la vrajitoare din disperare. Poate sunt bolnavi si nu mai stiu ce sa faca sa se vindece, poate se tem de tradare si vor sa afle daca si cum vor fi, poate sunt in pragul de a pierde o avere sau de as distruge caznicia sau nu pot avea copii iar ei cred ca ele ii ajuta.In general greseala asta o fac oameni care nu mai au alta speranta sau incearca printr-o cale mai usoara sa isi rezolve problemele.

| Sn4k3 a răspuns:

Ti s-a pus pata pe lume sau ce? Si in intrebarea de dinainte ii faceai pe unii inchisi la minte, in alta ca e unul imbecil. Sunt fel si fel de oameni, daca stai tot timpul si te gandesti la toti cei care au defecte ti-l cam pierzi degeaba. Sper ca ai pus la misto partea cu vrajitoarea, ca fel de a spune, ca altfel nu are nicio treaba.

| anonim_4396 explică (pentru Sn4k3):

Imi cer scuze pentru intrebarea mea sad. Ma ierti?

| Sn4k3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma doare undeva de tine laughing, doar ti-am zis ca pare ca ai o problema cu lumea si ca-ti pierzi timpul, dar se pare ca nici nu esti mai presus de aia pe care ii faceai tu inchisi la minte.

| anonim_4396 explică (pentru Sn4k3):

Si tu spunand ca te doar undeva de mine castigi timp sau pierzi timp degeaba? laughing))))
Esti paralel cu logica si viata...

| Sn4k3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia n-a fost pierdere de timp.

| anonim_4396 explică (pentru Sn4k3):

Daca nu imi dai un pumn in fata tot degeaba.
Hai sa ne batem cu pumnii. Vrei? Sunt pregatit pentru tine, omule!

| Sn4k3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai suparat putin laughing. Stii cum se zice, adevarul doare cel mai tare.

| anonim_4396 explică (pentru Sn4k3):

Ok, am inteles, vrei sa ne batem cu picioarele. Accept

| RainmakerX a răspuns:

Tine de subconstientul fiecaruia. Magia singura nu te ajuta la nimic dar daca gasesti o persoana care este usor influentabila sau care crede cu tarie in vrajitoare atunci respectivul are o sansa de a schimba problema respectiva.

Nu intelege gresit. Problema nu se rezolva singura. Respectivul o sa ia niste actiuni care o sa duca la acel rezultat.

De exemplu, o practica a unora este sa tina un obiect care sa le aduca putini bani in plus... un fel de talisman. Daca tot ai un obiect "magic" atunci de ce nu ceri direct suma de care ai nevoie?
Simplu, pentru ca nu ai incredere in acea intentie. Este imposibila. Este mult mai usor sa gasesti oportunitati mici, fapt ce o sa te faca sa crezi ca functioneaza.

| Clorox a răspuns:

Cine a zis ca romanii prefera asta? De fel ne ''rezolvam'' singuri problemele...
Stii ce e de evul mediu? Tu promovand asta. Nu schimbi nimic daca intrebi asta, te duci la vrajitoare, ok, te duci la psiholog, ok. E strict viata ta.

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

1. Cine a zis? Studiile stiintifice si statisticile si psihologii si oamenii care nu se duc la psiholog. Ti-am raspuns la,, promovare'', pardon intrebare? Pentru ca in conceptia ta de om, aflat probabil in perioada renascentista, daca pui o intrebare ce cauta o solutie, inseamna ca promovezi o idee. Renascentisto!
2.,,Nu schimbi cu nimic intreband asta''
Intrebarea se adreseaza persoanelor cu un iq peste limita care pot sa dezbata si sa vina cu solutii, sa dea exemple de modificari facute de alte state pentru a promova stiinta asta, sa vina cu un studiu sociologic.
Dar hei, hai mai bine sa zic,, Nu, tu esti in Ev mediu, hăhăhăhă, m-am besit in chilotii de cat am ras, hăhăhăhăhă''
Sper ca esti mandra de tine cand te uiti in oglinda, ai inlaturat stilul gotic! Bravos!
Si tu ce Gioconda mea schimbi ba cand intrebi :,, In opinia mea, viata ar fi plictisitoare daca am putea sa ne controlam sentimentele. Voua cum vi s-ar parea?'' sau,, De ce multi scriu la forma de imperativ negativ verbul a fi cu doi de ''I''? ''

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru cineva cu un IQ ridicat vad ca-ti place sa cauti nod in papura, fix la comentariile de genul m-am referit, te simti mai bine ca ti-ai pierdut 10 minute din viata cautand informatii despre mine sau incercand sa pari mai istet?
Raspunde la asta domnule cu IQ peste limita, ai schimbat cu ceva lumea daca ai pus aceasta intrebare sau ai dat acest raspuns?

| Steregoi a răspuns:

Psihologul ajuta ateii sa suporte teoria evoluției când au probleme in viață.

| anonim_4396 explică (pentru Steregoi):

Lol rolling on the floor

| Lostlyric a răspuns (pentru Steregoi):

Am vrut sa raspund ca psihologul ajuta OMUL (ca banuiesc ca tu ii bagi pe acei atei in regnul animal), sa-si dea seama singurel daca sistemul lui de convingeri e cel care ii creeaza rau, in orice circumstanta.
Apoi...mi-am amintit cu cine am de-a face. Mereu mi-am pus intrebarea daca tu esti doar un copil de 11, maxim 12 ani sau un pastor in vreo Biserica Adventista. In ultimul caz, ai nevoie de psihiatru. Esti putin retardat, cu tendinte schizo. Insa perfect inofensiv. Prin modul tau de gandire, nu iti faci rau decat tie insuti.

| Steregoi a răspuns:

Acum probabil iti dai si tu seama ca teoria evolutiei a creat foarte multe locuri de munca pentru psihologi intr-o epoca industrializata. Nu e de mirare ce ai scris pentru ca e foarte foarte greu ca insasi psihologii sa suporte teoria evolutiei si unii chiar daca devin legume datorita acestei teorii se lupta sa supravietuiasca sau sa castige si ei un ban chiar daca clientii lor stau mai bine cu psihicul decat ei. Inainte lumea se ducea la duhovnici dar omiteau ca si duhovnicii aia erau si sunt niste pacatosi ipocriti atei care nu credeau ca Dumnezeu exista pentru ca pe ei ii interesau de fapt salariu primit de la oameni. Din aceste considerente rolul duhovnicilor din trecut e preluat de psihologii din prezent. Duhovnicii din trecut se namoleau si ei in pacate grele si in consecintele dramatice ce rezultau din ele la fel ca psihologii de azi. laughing

| JackR a răspuns:

Sa ardem vrajitoarele pe rug. Tot ca in Evul Mediu!

| Lostlyric a răspuns:

Nu stiu sigur daca am doar un singur raspuns intrebarii tale. Dar voiam (TPU auto-correct) sa vin cu un contra-argument pentru cei care cred ca "mamaile" de la sat cred mai mult in tehnici voodoo decat in cele care tin de stiinta, cercetare si altele.
In Suceava exista o clinica de psihiatrie (fara a da informatii legate de numele clinicii pentru ca altfel s-ar considera reclama, desi, daca s-ar insista...) in care, la inceput a venit o mamaie dintr-un sat anex cu probleme pe care nici D-zeu, nici vecinii nici alte fiinte nepamantene nu reuseau sa i le amelioreze. Femeia nu putea sa dea de mancare vacilor si gainilor, era incapabila sa mai functioneze datorita depresiei si-i era rusine. A ajuns la clinica, pe "sestache" sau cum s-ar zice "incognito", a fost tratata, a dat vorba mai departe si, de atunci, satele conexe reprezinta cele mai bune surse de pacienti ai clinicii.
Poveste reala care am auzit-o din gura unui renumit psihiatru al clinicii. Nu cred ca tine de varsta, convingeri si un anumit nivel al inteligentei. Cred ca tine de stigmatizarea persoanelor cu probleme psihice, a mentalitatii generale practicate. Oamenii cu probleme psihice de orice natura tind sa ascunda sau, in cel mai rau caz, sa ignore adevarul doar pentru a se integra in mediul din care provine. Si cea mai mare temere a acestor persoane este sa fie neintegrate. Cred ca persoanele care le dau sfaturi sunt cele in masura sa-si schimbe aceasta mentalitate si acolo e de lucrat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca si majoritatea psihologilor sunt tot sarlatani. Macar vrajitoarea pare ca face ceva pentru tine, nu doar sta de vorba.
Zic si eu, asa or gandi astia de la tara.

Acum mai in gluma sau in serios, majoritatea oamenilor detesta sa bata la usile doctorilor, le e frica, li se pare incomod sa-si povesteasca problemele strainilor (mai ales si contracost). Iar omul simplu de la tara se gandeste asa: tanti Gabi vrajitoarea dezleaga cununii si alte farmece, deci mi se insoara si baiatul meu prostan, psihologul "nu stie" asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uneori oamenii au nevoie de mai multa dezvoltare spiritualã decat psihicã, acum Depinde nu trebuie neapãrat sa mergi la vrãritoare sunt medii care se preocupã de asta.

| Kogaion a răspuns:

Nu cred ca multi merg la vrajitoare. Si aia care se duc, se duc ca ultima alternativa, sau se duc acolo ca sa blesteme pe cineva. In schimb multi prefera sa se duca la Biserica decat la psiholog. Si eu am avut niste probleme si am preferat sa ma sfatuiesc cu duhovnicul meu si chiar m-a ajutat foarte mult si am trecut peste.

| Ilici01 a răspuns:

De ce?! Psihologul nu te ajuta cu nimic, nu il intereseaza problemele de actualitate cu care te confrunti zi de zi. Pentru psiholog tu reprezinti cauza tuturor problemelor tale, indiferent de natura acestora.
Eu am fost si la vrajitoare, si la psiholog. Psihologul nu m-a ajutat cu nimic, nu m-a scapat nici de stres si nici de anxietate, pentru ca aveam niste probleme financiare care ma stresau zi si noapte, pe cand vrajitoarea m-a ajutat foarte mult si ii multumesc pe aceasta cale, acum pot sa dorm linistit. Nu intru aici in detalii dar mergeti cu incredere la vrajitoare ca va rezolva orice problema.

| anonim_4396 explică (pentru Ilici01):

Si logic vorbind. Daca vrajitoarele pot rezolva orice problema, inseamna ca daca dai 500 de lei o sa ai o viata fara stres, corect? Si daca toti romanii ar merge mai des la vrajitoare, Romania ar ajunge ca Olanda, corect?
Si daca eu il blestem de Dragnea o sa moara, corect?

| SG1995 a răspuns (pentru Ilici01):

Efectul placebo e de un real ajutor laughing felicitari ai dat bani pe nimic.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

laughing Mai degraba sindromul profetiilor auto-implinite

| UrsuletDePlus14 a răspuns:

Nu putem, suntem o tara plina de babe cu tot felul de sfaturi. daca nu am mai asculta toate prostiile care ni se baga pe gat, poate am putea sa trecem de perioada de "Evul Mediu"