| Liviu_Popescu_1981 a întrebat:

De ce se consuma bateriile.
As dori un raspuns din punct de vedere chmic

8 răspunsuri:
| 73zn a răspuns:

Pentru ca daca le folosesti prea mult eventual o sa se duca energia din ele si nu o sa mai functioneze

| Moale_Bogdan_1994 a răspuns:

Bateriile de la telefon sau la ce baterii te referi?

| Moale_Bogdan_1994 a răspuns:

Fiecare baterie are un ciclu de viata.De exempu unele baterii au ciclul de viata 700 de incarcari sau 400 depinde de baterie. Dupa aceste incarcari bateria isi pierde celulele de energie si o sa tina mai putin.Nu zic ca nu mai e buna dupa aceste incarcari doar ca o sa tina mai putin(la telefoane ma refer)

| Liviu_Popescu_1981 explică:

Ma refer la pila voltaică.
vreau un raspuns la nivel CHIMIC

| Vvistula a răspuns:

De ce mori daca nu mai mananci?

| Mayar a răspuns:

Citeste despre electroliza si o sa pricepi. Trebuie sa gasesti si experimente, etc.

| suffarstar a răspuns:

Salut. In baterii exista o diferenta de potential. Cand bateriile se golesc, acea diferenta de potential devine 0. Un element al bateriei are un potential positiv iar celalat are un potential negativ. Practic, curentul e trecerea potetialului pozitiv la negativ pana cand se anuleaza. Sper sa nu fi facut vreo eroare, sunt amintiri de la ora de chimie laughing).

| VladyXR a răspuns:

Bateriile sunt niste dispozitive la care se folosesc pe post de a tine si de a alimenta un dispozitiv de ex : telefon.