| anonim_4396 a întrebat:

De ce se tin cele trei degete adunate, si cele doua culcate, cand ne facem semnul sfintei cruci? ce reprezinta?

Răspuns Câştigător
| Zoombe3 a răspuns:

Palma reprezinta pamantul iar cele doua pe care la bagi in palma reprezinta Adam si Eva care stau pe pamant, cele trei cum s-a mai spus : Sfanta Treime.

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In Biserica Ortodoxa Romana, primele trei degete simbolizeaza cum s-a spus Sfanta Treime (Tatal, Fiul si Sfantul Duh) si se tin unite pentru ca ele impreuna il definesc pe Dumnezeu. Celelalte doua simbolizeaza dualitatea om / Dumnezeu al lui lui Iisus Hristos si se coboara in palma, simbolizand coborarea Lui pe pamant.

regis
| regis a răspuns:

@supersx - ideea acestui site este de a raspunde la intrebari, nu de a trimite oamenii la nenea popa. Mai ales ca probabil multi dintre popi nu stiu sa raspunda complet la aceasta intrebare.
In privinta canalizarii energiilor prin semnul crucii, personal nu mi se pare deloc o explicatie pamanteana. Sau poate vin eu de pe un alt pamant...

regis
| regis a răspuns:

Desi am citit Erich von Daeniken (o singura carticica - Amintiri din viitor) nu ma intereseaza atat de mult subiectul incat sa ma apuc la rasfoit biblioteci si raman la parerea ca energiile de care vorbesti sunt la fel de "pamantene" ca si divinul.
Explicatia data de mine am primit-o cu multi ani in urma de la un profesor de teologie mai documentat decat multi "nenea popa", de aceea astept cu interes si la modul serios sa ne explici in ce fel sunt canalizate energiile tinand degetele in acest mod.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sfanta Treime.

| guralivul a răspuns:

Semnul Sfintei Treimi :Tatal, Fiul, Duhul Sfant

| Beatrice_6624 a răspuns:

De la sf treime.

| Xulescu_6752 a răspuns:

Cele trei degete ridicate inseamna Sfanta Treime, iar celelalte doua nu inseamna nimic! Salut!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfinta Treime, Tatal, Fiul si Sfintul Duh.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspunsuri gresite, dragii mei. ia intrebati-l pe nenea popa ce l-au invatat pe la intrunirile de taina cei mai batrani. Poate va va raspunde ca e vorba de canalizarea unor energii, care au legatura si cu modul in care se face crucea. Explicatia e pamanteana si nu are nicio legatura cu divinul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Regis, iti recomand sa cauti carti si sa experimentezi. apoi mkai discutam. important e sa citesti un pic de von Daniken, mai mult despre autocontrolul prin metoda Silva si destul despre punctele de energie din organism, apoi despre traseele energetice. S-ar putea sa gasesti asemanari frapante cu asezarea bisericilor, cu locul unde se tine slujba, cu asezarea oamenilor in biserica, sau cu anumite elemente de pictura sau aerisire. Despre asta vorbesc si au legatura exact cu planeta asat pe care traim, adica pamantul pe care ne gasim si eu si tu. Succes, stiu ca vei reusi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Regis, experimenteaza, apoi discutam. Astea sunt lucruri care nu se spun, se fac. trebuie sa simti ceea ce te traverseaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cele trei degete adunate reprezinta sf. Treime. Iar cele doua culcate reprezinta cele doua firi ale Mantuitorului Iisus Hristos.

| alex66om a răspuns:

Waw... buna intrebare...cred ca cele trei degete adunate inseamna "Tatal, Fiul si Sfantul Duh"... dar celelalte doua... I ain't got no idea... daca afli... Poate nu inseamna nimic cele doua "POATE" UP

| albuleasa a răspuns:

De ce e crucea sfanta? originea ei este in Caldeea antica cu mult inainte de crestinism, folosita ca simbol al zeului Tamuz, se gasesc si pe mormintele egiptenilor ca simbol al falusului sl coitului, se practica cultul falic pe atunci. Ce sentimente ati incerca daca cel mai bun prieten pe care il aveti ar fi executat pe baza unor declaratii false? Va-ti face o reproducere a instrumentului cu care a fost ucis? L-ati declara sfant? L-ati pupa? In Ezechiel 8:17 Dumnezeu considera acest lucru dezgustator.De ce? pentru. ca crucea reprezenta simbolul organului sexual masculin la popoarele pagane. De ce credeti ca lui Dumnezeu nu-i placea inchinarea la idoli, icoane, statui, chipuri, sa le pupam sa ingenunchiem in fata lor? Dumnezeu ne acorda demnitate el ne-a creat si el ne salveaza, el ne iarta de greseli daca ne caim si nu le mai repetam, e plina biblia de invataturi curate 1 tim.2:5,ioan 14:6, daca le studiezi cu inima curata si plin de umilinta, le poti intelege si aplica la viata de zi cu zi."caci ce sunt eu si ce am din ce nu am primit de sus?"

| Claudiu_8828 a răspuns:

Cele 3 degete reprezinta Sfanta Treime(Tatal, Fiul, si Duhul Sfant)iar cele doua aplecate sunt cele 2 firi ale lui Iisus