| fachiuion a întrebat:

De ce soarele si luna rasar amandoua din aceeasi parte(si anume din ce parte)?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca Pamantul se roteste in jurul axei sale, spre stanga, invers acelor de ceasornic.
Stanga, Est.

Stii ca pe Venus Soarele rasare la Vest? Asta pentru ca se invarte spre dreapta.

| fachiuion explică (pentru Mădă0611):

Da,venus si uranus...de ce? nu ca se termina in ``nu-s``, altceva happy
NU-S e corectura de la TPU,ca e mai destepti, eu am scris legat...laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru fachiuion):

Da, insa Uranus are axa inclinata la vreo 90 de grade (97, 9), daca ai putea-o privi, ea se roteste din fata spre spate, S-N, parca (pentru noi).
Vreo ciocnire cu alte planete/corpuri mari thinking

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

1.-Soarele rasare de la est pentru ca pamantul se roteste de la vest spre est in jurul propriei axe.
2.-Luna rasare de la est pentru ca pamantul se roteste de la vest spre est in jurul propriei axe si aceasta miscare de rotatie este mai rapida decat se misca luna in jurul pamantului.Luna ar putea rasari de la vest doar daca ar avea o viteza de rotatie in jurul pamantului foarte mare, adica mai mare decat viteza de rotatie a paantului in jurul propriei axe.
Daca doresti o explicatie si mai amanuntita sau mai usoara spune si iti pot explica sau desena chiar.Sau poti chiar tu sa experimentezi asta singur folosind corpul tau si sursa de lumina.Restul cred ca te pricepi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu rasare nimic, se invarte pamantul intr-o singura directie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BeCautions stie!