| adriana1991 a întrebat:

De ce sunt marginalizati si dispretuiti saracii in Romania?

14 răspunsuri:
| Duhovnicul a răspuns:

Depinde, sunt cei care sunt saraci si nici nu pot face ceva in acest sens, adica sunt bolnavi cronici si nu pot munci.
Altii- banuiesc ca cei de care spui tu- desi sunt apti pentru munca, prefera sa mearga la cersit sau la furat. Sau se plang ca nu le da statul ajutor social.

| sabin89 a răspuns:

Nu mi s-a parut ca sunt marginalizati. Eu cel putin nu-i marginalizez. Chiar ii apreciez, ca nu sunt lacomi dupa bani. Ei pun mai mult accent pe calitatea de a fi om.

| Wøodenpints a răspuns:

Depinde la care săraci te referi. Sunt săracii ăia care nu și-au dorit niciodată mai mult, care s-au mulțumit mereu să existe nu să trăiască, cărora le-a ajuns salariul minim și s-au adaptat la un stil de viațăcu bani puțini. Ăia sunt ok ca oameni. De obicei au alte calități care compensează, își cunosc bine poziția în clasele sociale și nici n-au pretenții să fie tratați prea frumos. Sunt oameni cintiți, umili și modești.

Apoi vine cea mai grețoasă specie de săraci. Săracii bogați. Ăia care deși râgâie a parizer ieftin refuzat la export, n-au văzut unt decât în poze și smântâna din ciorbă e un lux pe care rar și-l permit, simuelază că n-ar fi săraci.
Sunt rahații ăia cu ochi care se îmbracă cu haine de firmă și își cumpără țigări la bucată. Ăia care se duc într-un bar scump și trag 3 ore de-o cafea sau o bere că nu-și permit mai multe.
Ăia care au telefoane de ultimă generație cu cartele care n-au mai văzut credit de la revoluție.
Milogii ăia care merg fără bilet pe autobuz și se pun în gură cu controlorii când îi prind și vor să-i dea jos.
Genul ăla de om infect care cere bani cu împrumut și-i bagă la păcănele/pariuri ca să-i înmulțească.
Mocârțanii ăia care-și cumpără BMW și-l înmatriculează pe Bulgaria că-i mai ieftin.
Lătrăii ăia care visează la viață de magnat, vile cu piscine, viață de noapte în L.A., hoarde de fotomodele roind în jurul lor, dar pe care îi atrage munca la fel de mult cum îi atrage ideea de a-și face averea prin muncă cinstită. Adică deloc.

Ei bine, ăștia din urmă merită să fie marginalizați. Marginalizați, arătați cu degetul, scoși în fațăși făcuți de râs. Pentru că merită.

Nu e vina nimănui că s-a născur sărac, dar e vina lui dacă moare sărac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

"Ei bine, ăștia din urmă merită să fie marginalizați. Marginalizați, arătați cu degetul, scoși în fațăși făcuți de râs. Pentru că merită. " merita dar asta nu se intampla niciodata. majoritatea prefera sa stea pe langa ei, decat oamenii cu care ai ce vorbi mai mult de partida de fotbal de anul trecut.

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nimeni nu preferă să stea pe lângă ei, că cer țigări sau un leu de-o cafea că și-au uitat portofelul acasă. Cunosc destui...

Răspuns utilizator avertizat
| LeeMinHo00 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Hei, imi dai si mie facebookul tau? Sa vorbim happy

| LeeMinHo00 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Pentru ca majoritatea cersetorilor pot sa munceasca, dar nu vor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LeeMinHo00):

Nu-i Zuckerberg sa aiba facebook.
Si nici cont n-are, si-a luat ban ca posta chestii dubioase.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru Wøodenpints):

Daca-ti dau cu bata aia de baseball in cap, ramai fara dinti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu numai in Romania ci peste tot.Sunt marginalizati deoarece nu se integreaza, sau mai bine spus, nu sunt lasati sa se integreze in comunitatile de ''jmecheri''.

| Buresbista123 a răspuns:

Cine te a suparat?

| cristinela4 a răspuns:

Vreau să te indispun și să ți aduc la cunoștință ca aceasta nu e o situație specifică doar în România, ci în toată lumea!

| Krsdt a răspuns:

Saracii dpdv material, sau cei cu duhul?