| Ionut_Adrian_1990 a întrebat:

De ce temperaturile sunt mai scazute la Miercurea Ciuc fata de Muntii Fagaras?

5 răspunsuri:
| ToKen a răspuns:

Datorita curentilor de aer si pozitionarii geografice. Ba dum tss

| lpavel a răspuns:

Asta-i buna! Pai in Africa de ce e cald si aici e frig, oare de ce? big grin

| Porcusorul a răspuns:

Nu stiu cine te-a mintit. Miercurea Ciuc este, intr-adevar, cel mai friguros municipiu din Romania, fiind si la o altitudine de foarte ridicata fata de marea majoritate a oraselor si municipiilor (650-700 metri deasupra nivelului marii). Temperatura medie anuala este de 5 grade celsius, simtitor mai mare decat cea inregistrata, de exemplu, la statia meteo de pe Varful Omu, -3 grade celsius.

| oprescudorin11 a răspuns:

Miercurea Ciuc este un pol al frigului, comparativ cu alte localitati. Localitate se numeste, ceva locuibil.Este in depresiune, are si o anumita altitudine. In Muntii Fagaras sunt temperaturi mult mai scazute! Dar nu au fost monitorizate, nefiind de vreun interes general.Am facut excursii in Fagaras, temperaturile acolo sunt mult mai scazute decat in Miercurea Ciuc sau la Joseni!
Deci informatiile tale sunt din surse gresite!
Cea mai scazuta temperatura de la MC se refera la zone locuite, nu ABSOLUT!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca Miercurea Ciuc este situat intro depresiune inchisa perfect de munti