| qMisaki a întrebat:

De ce toată lumea îi judeca pe ceilalţi după hainele lor, ci nu dupa caracter?

Răspuns Câştigător
| Julieღ a răspuns:

Probabil pentru ca s-a ajuns la zicala "haina face pe om" si nu invers cum ar fi normal... Societatea se bazeaza numai pe aparente, nu conteaza daca esti destept sau nu, daca ai scoala sau nu, important e sa fi cat mai fals si atunci sigur reusesti. Trist!

15 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Eu judec femeia dupa sani si barbatul dupa cate beri tine.

| FucktheSystem a răspuns:

Când intrii pe TPU în partea de sus este exact aceeași întrebatre doar că formulată altfel, de ce ai simțit nevoie să o mai scrii și tu?
Oricum dacă n-ai văzut-o uite link-ul :
http://www.tpu.ro/......-mai-este/
Cred că sunt deja acolo destule răspunsuri care să te lămurească.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Toata lumea?! De ce faci generalizari fara sa ai idee despre ce vb? Poate ca in clubul tau de prieteni asa se procedeaza, in clubul meu nu se judeca, nu se comenteaza, se accepta oamenii asa cum sunt, cu bune si cu rele.

| 4b a răspuns:

De ce? pentru ca mai toata lumea se uita la ce izbeste ochiul...sad

| Încrucişătorul a răspuns:

Prejudecata si stereotipiile... astea doua ne sunt fatale, noua romanilor!

| Deny1333 a răspuns:

Prima dată judeci mereu după aparenţă. Abia apoi cunoşti persoana. Doar nu te duci la un necunoscut şi-l întrebi "Ce caracter ai?" doar ca să-l judeci?!

| mona a răspuns:

Pentru ca asa a fost de cand ii lumea

| DعeutZa a răspuns:

Pentru ca asa e in ziua d astazi...nu prea mai ajungi sa cunosti pe cineva.foarte rar.interesati numai de situatia financiara.thinking

| Hannibal_3697 a răspuns:

Greșit. Există o clică, care se judecă unul pe altul după haine, mașini, aurul de la gât, ceafa cât mai groasă etc., și își fac autolaudatio. Mai există alții, care judecă omul după caracter, este drept mai putini, dar cum am mai spus, mai bine aprecierea unui astfel de om decât aprecierea a o mie din prima categorie.

| Damon_8513 a răspuns:

Hainele fac prima impresie. Apoi daca pe gurita incepi sa spui lucruri interesante poti sa atragi. Acum conteaza si daca chipul pe care il ai se aseamana cu hainele pe care le porti.

| Element25 a răspuns:

Iti spun eu de ce!
Pentru ca lumea e proasta!straight face

| odorash a răspuns:

Pai,daca ar intelege cu adevarat ca Domnul a facut croitorul pentru a face la toti haine, daca ar intelege ca fiecare om e deosebit in felul sau ( mai sarac mai bogat.nu cred ca ar proceda asa. In fine daca ar ajunge ei in situatie altora ar vedia cit e de dureros
( MErsi de intrebare ( intr-adevar am scris cele de mai sus cu suflet

| LLTCATpRoduction a răspuns:

Deoarece marea majoritate sunt prosti!

| Silviu_1540 a răspuns:

AI dreptate, omul face hainele si NU hainele fac pe om, dar exista unele haine demodate de care oricine se mira...la unele persoane nu le sta bone cu haine vechi si de multe ori murdare>>>>ai dreptate ar trebui sa ne cunoastem inainte sa ne vedem pe dinafara. Buna intrebarea! Byee

| maria_8420 a răspuns:

Oamenii devin din ce in ce mai rai si invidiosi.probabil ca ii vad pe ceilalti ceva ce ei nu vor fi niciodata