| anonim_4396 a întrebat:

De ce traim pe acest pamant
De curiozitate happy FUNDA

Răspuns Câştigător
| Allrc24 a răspuns:

Pentru a ne mantui.asta e scopul vietii omului pe pamant.mantuirea.ajungerea in rai alaturi de Dumnezeu.

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ca sa ne pregatim locul unde ne vom petrece vesnicia.

| Vizitiul a răspuns:

Ema traieste de dragul mortii. Eu traiesc de pilda.

| sabin89 a răspuns:

Un motiv ar fi ca sa invatam semnele de punctuatie; de exemplu, semnul intrebarii.

| Fineness a răspuns:

,,Orice ai face-n viata va fi nesemnificativ, dar este foarte important sa faci ceva pentru ca nimeni nu o va face''.-este extras din filmul Remember me. Sper sa te ajute!

| Liviucu a răspuns:

Pe o alta planeta unde exista gravitatie nu ai putea sa procreezi. laughing Stii tu, nu ar exista viteza, deci nici jet... laughing)))))))

Dar aici e totul bineeeee, nastem copii apoi ii uitam in buncar sau ii lasam sa moara de foame in tara lu` Base. smug

| CoraPersefone a răspuns:

Traind in cercul vostru stramnt
norocul va petrece
caci eu in lumea mea ma simt
nemuritor si rece
suntem foarte efemeri, timpul NU trece, noi trecem prin timp! si existenta noastra pe planeta e foarte scurta si trecatoare! ramane timpul mort, si eternitatea

| eucumine010 a răspuns:

Nu am gasit altul mai bun.

| Archdaemon a răspuns:

Sa ne reproducem, sa devenim bunici si sa ne prapadim funda?

| CupY a răspuns:

Vii ca suflet, te întrupezi într-un corp. Iar pe parcursul vieții trebuie să îți dezvolți sufletul prin iubire ghidată de înțelepciune.

Un alt motiv ar fi să ajungi la cea mai bună versiune a ta. Adică să-ți dezvolți toate abilitățile cu care ai fost înzestrat cât se poate de bine.

Îți recomand articolul : http://www.forum4you.ro/drumul-vietii-tale ca și completare la cele spuse de mine.

| m0x a răspuns (pentru CupY):

Ca nu-mi permit eu racheta si nici o bomba nucleara de 2000 megatone sa rezolv asta

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Trebuie sa traim pentru Dumnezeu (Elohim).
Asta e rostul nostru.
http://www.biblestudy.org/basicart/why-man.html
Dumnezeu a vrut o familie si a creat omul.
GOD CREATED US FOR HIS GLORY
(Isaiah 43:1-7)
Fiecare suflet apartine lui Iisus Hristos (Yahweh)
Iată că toate sufletele sunt ale Mele. După cum sufletul fiului este al Meu, tot aşa şi sufletul tatălui este al Meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri.
Ezechiel 18:4
Adica sa iL iubim, si daca iL iubim iL ascultam.
Fiecare om moare.
Şi, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,
Evrei 9:27
Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.
Eclesiastul 11:9
Să ascultăm, dar, încheierea tuturor învăţăturilor: Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile Lui. Aceasta este datoria oricărui om.
Eclesiastul 12:13
Unii merg in rai altii in iad:
Omul alege unde merge, daca iL urmeaza pe Yeshua (Iisus) ajunge in rai evident, daca il urmeaza pe diavol ajunge cu el in iad langa demonii lui.
Nu putem sluji la 2 stapani(matei :24)
http://www.youtube.com/......?/playlist

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Ioan 3:17-19
JUDECATA:
http://www.youtube.com/watch?v=6138KRaiJsQ&

| bibi4v a răspuns:

Traim pe pamant pentru ca nu putem zbura. altfel am fi toti pe luna happy

| vasilicalambru a răspuns:

Ca sa prindem toti pokemonii! Sa-i prind pe toti e scopul meu.

| cineva234 a răspuns:

Si eu sunt curios de aceasta intrebare, dar mai profund. De cateva zile sunt foarte trist si nu inteleg rostul vietii. Am loc de munca, mai am vreo 3 examene si termin faculta, in septembrie urmeaza nunta cu logodnica mea pe care o iub esc foarte tare, si totusi imi pun intrebarea de ce traim si ne strofocam, si la un moment dat totul se termina, toti vom murii, si ne-am strofocat degeaba. Va rog sa incercati sa ma motivati, si sa incercati sa imi dati niste sfaturi ce ar trebui sa fac in seara asta cu iubita mea pentru a simti ca traim. mersi big grin