| chelstone a întrebat:

De ce unii isi asociaza imaginea cu biserica si cred ca aceasta institutie iti face cale batuta in drumul spre rai, fara sa stie ce a insemnat si inseamna biserica cu adevarat? in cazierul bisericii sunt trecuti mii de morti nevinovati care au fost ucisi doar pentru ca nu au crezut in dumnezeu, de ce sa-ti asociezi imaginea cu preoti care "deschid cartea", citesc bazaconii si-ti fura banii, deci te inseala.De ce sa te reprezinti printr-o institutie care se te indeamna sa vii la moaste ca se intamla minuni, iar unii o i-au de buna si in loc sa mearga la medic merg la moste, iar in final cand ajung la spital si nu se mai poate face nimic dau vina pe medici (caz real)? De ce sa ai incredere intr-o institutie in care iti cere bani pentru acatiste inutile?

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu merg eu la moaste, dar, daca e sa aleg intre sistemul sanitar falimentar de la noi (unde in ultimii ani am ajuns de vreo 5-6 ori la urgente, din care de 3 ori am plecat cum am putut, absolut nebagat in seama), si biserica cu neajunsurile ei, as alege totusi biserica, pentru ca orice credincios sincer il poate gasi acolo pe Dumnezeu, si asta inseamna mult, pentru ca vindecarea e o promisiune a lui Dumnezeu in Biblie, El este gata sa vindece oamenii oricind, e insa mai greu pentru noi sa acceptam conditiile in care sa primim vindecarea (si de aceea nu ai sa vezi multi oameni vindecati de Dumnezeu), insa, intotdeauna cind conditiile au fost indeplinite, vindecarea a aparut, si in mod supranatural. Si spun asta si din proprie experienta, pentru ca si eu, ca multi altii am fost vindecat de Dumnezeu, o data chiar de o boala terminala de la care nu mai aveam nici o scapare. Desigur ca mai exista si oameni care duc lucrurile in extrema si se asteapta ca Dumnezeu sa ii vindece, fara a se gindi la conditiile in care trebuie sa primeasca vindecarea, si atunci se ajunge la situatii triste ca cea de care ziceai tu, insa asta nu inseamna ca Dumnezeu nu vindeca. E doar modul gresit de a pune mina pe ceva ce Dumnezeu are pregatit pentru fiecare.

| chelstone explică:

Bunny, crestinii nu o sa inteleaga niciodata ceea ce ai spus tu, sunt peste 18000 de biserici in tara asta si doar vreo 400 si ceva de spitale si scoli, nu stiu cat la suta din oameni se vindeca in acele 18000 de biserici, romanii au cultul mersului la biserica, sa ceara sanatate la doamne doamne, in conditiile in care in multe state din UE oamenii merg la controale medicale preventive de cateva ori pe ani, la noi sa vrei sa te duci si nu ai unde, iar daca ajungi intr-un spital din Romania ti se cam acreste, asta am simtit-o eu pe propria-mi piele, nu mai suportam nici gandul de spital si doctor. In schimb la biserica se scot draci din oameni, evaziune fiscala, vrajitorii, ghicit in palma, deschideri de carti, trebuie sa pui bani la cutia milei, si sa mai vii la biserica ca acolo il gasesti pe doamne doamne, si cum sa nu spui ca la biserica iti cumperi loc in rai? Preotii duc vieti luxuriante pe spatele fraierilor au masini scumpe cat toate pensiile din viata babelor care vin la biserica, vile, firme etc Ce ne trebuie oameni buni spitale cand popii is corupti si alegerile se castiga la biserica (in multe sate) in care oamenii is creduli si cu maxim 2 clase si i-au cuvantul popi ca un lucru bun fara sa decida cu propria lor constiinta viitorul a sute sau milioane de oameni?

| Bunny a răspuns:

Fiecare are dreptul sa aleaga. Daca ei prefera sa se roage si sa piarda timp pretios in care ar fi putut efectua o operatie sau orice ar fi avut nevoie, e strict alegerea lor.Singuri isi aleg destinul.Vor o moarte sigura, de asta au parte. Daca nu e vorba de ceva chiar atat de grav si sa zicem s-ar vindeca mergand la biserica, tot nu ar fi vorba de o minune ci de auto-sugestie.Si ca minune te-ai referii la ceva cu adevarat imposibil.
@pisycutsa acum vreo 20 si ceva de ani cand s-a nascut fratele meu, a avut o complicatie la nastere.Cum bunica mea mare credincioasa a pus-o pe mama pe drumuri prin toata Romania la toate moastele si la toate manastirile cu maicute de tot felul. S-a dus ca oricum doctora la care a facut consultatiile i-a zis ca nu e nici o sansa sa se faca bine.Atunci a acceptat sa mearga pe partea mai "sfanta". A pierdut un an si ceva de zile pe drumuri si chiar avea o mare speranta in asa zisul dumnezeu si in toti sfintii posibili si ce crezi? nu s-a intamplat nimic.Si ca sa fie totul mai "frumos", intre timp a mai consultat doctori.Toti stim cum sunt majoritatea si fiind ceva nu prea des intalnit nimeni nu stia ce sa zica.Cand fratemiu a facut un an si 2 luni a dat de un doctor bun care l-ar fi salvat daca venea cu el cand avea cateva luni.Deci daca maicamea nu ar fi pierdut un an si 2 luni prin toate manastirile posibile poate fratemiu nu ar mai fi fost paralizat la pat, poate ar fi putut sa traiasca mai mult, poate nu ar mai fi fost durerea aia de mama zi de zi ca nu te intelegi cu propriul copil.Si totul de ce? Ca a crezut in biserica? Daca lua spitalele la rand pana dadea de doctorul ala poate fratemiu era bine.Si voi acum ziceti sa avem incredere in rahaturile de biserici si popii care iti cer bani? Un an de zile maicamea si-a dat economiile de-o viata si a imbogatit o groaza de popi. Deci unde era marele dumnezeu cand era nevoie? Unde erau sfintii?
Poate pana acum de multe ori mi-am impus punctul de vedere si aici pe TPU si in viata reala. Mereu am fost contra religiei(oricarei religii si oricarei biserici) pentru ca nici una nu are macar un strop de adevar.Pana acum nu am mai zis de unde mi-a pornit mie toata "razvratirea"asta dar eu cred ca e un motiv destul de intemeiat.Si pe langa boala existenta si viata jegoasa a fratelui meu ca e obligat sa stea la pat fara sa poata vorbii si sa depinda mereu de cineva, pune la socoteala si toate necazurile care le-a adus situatia asta.Vietile noastre au mers din ghinion in ghinion.Multi nu apreciaza ce au si se plang de viata care o au, dar multi nu stiu ce inseamna chin si sa nu ai o viata normala.Multi isi pierd timpul dandu-ti motive inexistente ca dumnezeu exista.Cand nu or mai fi atatea rele in lume, atatea morti in masa, atatea executii, atatea fenomene dezastruoase, atatea boli, atunci poate as crede si oricum in religia care as alege-o eu nu care mi-ar fi impusa.
@cristi202 normal ca erau condtii rele in spital si nu mai aveai incredere.Care e motivul? Ca spitale sunt cateva sute la noi in tara si biserici sunt mii.Zi-mi si mie cu ce ajuta atatea biserici? Bun na accept parerea altora, dar o biserica pe oras ar fi mai mult decat suficient.In loc sa se investeasca in icoanele de aur si mormintele de marmura ale popilor, mai bine s-ar mai cumpara niste medicamente, s-ar mai investi in deschiderea altor spitale in loc de biserici, s-ar investi in stiinta pentru a oprii bolile fara leac... vrei sa mai continui? Cate biserici s-au tot construit si cati bani s-au investit si cati se tot cer pentru alte"reparatii", s-ar fi ajutat milioane de vieti.
Cat despre vindecarea de o boala terminala nu e minune dumnezeiasca.Si matusimea a avut cancer si nu au vrut sa o opereze ca ar fi murit pe masa de operatie.Mai avea de trait cam 4 luni.Si ce crezi? S-a vindecat.Cu ce? Pai cu fortele proprii(implicand auto-sugestie si consultari psihologice) plus cel mai important, un regim alimentar si un stil de viata sanatos.Implicand miscare, ceaiuri, supe etc.Si s-a vindecat.Nu imi spune tu mie ca e vorba de dumnezeu.Altii care nu s-au vindecat de cancer au bagat carne la greu in ei si alte prostii sau pur si simplu aveau tot sistemul imunitar slabit.Nu mai avea cum sa lupte cu boala + un psihic la pamant.
Unde e dumnezeu in toate astea? Unde e el cand mor atatia oameni? unde era el cand atatea crime s-au facut in numele religiei?
Eu pot sa va dau mii de motive si de dovezi clare si tot am lungi-o la infinit.Voi nu aveti nici o dovada ca exista.
Cum am mai zis, nu am nimic cu parerea personala a fiecaruia.Stiu sa respect o parere.Nu incerc sa conving pe cineva sa fie de acord cu mine, dar nici voi nu incercati sa ne faceti pe noi sa credem in dumnezeu.Ma agit mult pentru ca se investe foarte putin in spitale de care avem nevoie(totusi vorbim de vieti umane) si in biserici vezi numai aur, marmura, chiar si diamante.Asta deja e fala.

Sper ca nu v-am plictisit.Totusi am adus argumente puternice.happy

| Bunny a răspuns:

@chelstone stiu ca nu vor intelege nicioada.Le aduci argumente puternice si ei practic nu iti dau nici un motiv/argument dar o tin pe-a lor. La mine in cartier in fiecare zi vin milogii de la biserica sa ceara bani. Daca stai si urmaresti fiecare baba, unele dau si un milion(dintr-o pensie de 5-6 milioane) sau macar cateva sute de mii.Si pe un cartier micut aici, sunt deja 4 bisericilaughing.Si de cand s-au construit cele noi, in fiecare an au cerut de la fiecare macar cate un milion, si dintr-o biserica amarata au umplut-o de marmura si babele sta ore intregi de isi rup picioarle pe-acolo.Din cati bani au primit, nici macar 25% nu au investit in biserica. Restul sunt la ei in buzunare.Si asa e peste tot, mai ales la noi in tara.
In alte tari, totusi prin biserica mai fac centre pentru copiii strazilor si vin voluntari sa dea mancare saracilor.Le au si ei pe-ale lor cu manipularile si luxul, dar macar ajuta si pe cineva.
Nu mi se pare normal sa fie doar atatea spitale.Te duci bolnav de ceva, si iesi cu cine stie ce infectii. De-asta nu mai are nimeni incredere in sistemul medical.Noi cativa oameni ce putem face sa schimbam? Noi tacem, ii lasam pe ei sa se duca la biserica sa isi iroseasca viata si sa moara de n boli, si noi ne vedem de viata noastra asa cum putem, cu spitale sau nu.

| tiby_5017 a răspuns:

Faptul ca te revolti e un lucru bun, lucreaza constiinta, altfel ai fi indiferent. Nu sunt un tip transant, dar iti spun, nu asocia preotii care sunt oameni, predispusi greselii, cu Biserica, care este D-zeu. si incearca odata sa dai un acatist, chiar si fara bani, nu e obligatoriu, si o sa simti mai devreme sau mai tarziu de ce dau oamenii acatiste. Sa ma ierti!

| Aasdfghj a răspuns:

Ai fost tu cumva la moaste ale sfintilor si nu s-a intamplat nimic?laughing m-as mira... unii sunt mai credinciosi si de aceea merg la biserica. nu inteleg de ce esti tu asa revoltat/a? adica ai fost cumva la biserica sa te rogi si nu s-a intamplat nimic sau ce?straight face ca nu te inteleg