| anonim_4396 a întrebat:

De ce vechii zei egipteni erau reprezentați cu capete de animale, cum e Anubis, de exemplu?

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Pentru că ei înșiși patronau acel animal. Fiecare zeu patroana vreun animal, uneori cu o oarecare legătură între animal și presupusa activitate a zeului. De exemplu: Sobek, zeul Nilului, era reprezentat cu cap de crocodil.
E interesant că animalele patronate de zei erau considerate sacre, fiind și ele mumificate.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Astazi de ce avem pe steaguri,sau avem embleme mai stiu eu pe unde cu pasari, animale?
Asa si aia, is asociau tara, sau pe ei insasi cu ceva animal, pasari.

| SG1995 a răspuns:

Eu am să merg pe un tip de explicație care va aborda psihologia. Religia a apărut ca nu doar ca un răspuns la întrebarea de ce murim, dar și ca o reacție la teamă de necunoscut. Am răspuns la teama de necunoscut creând povești despre acel necunoscut. Faptul că zeii aveau față de animale era o metodă prin care omul își dădea sie sentimentul că poate îmbuna deci controla natura. Eu când eram mic aveam obiceiul să mă joc la o fostă casă de reglare a gazelor. Îmi imaginam că defilatorul e un volan și mă puneam pe țevi și spuneam că conduc o mașină. Aveam vreo 5 -6 ani, la un moment dat unui puști mai mare i-a venit ideea "genială" să taie una din țevi și să-mi zică că o să explodeze. Am fugit acasă speriat mâncând pământul și pentru o perioadă bună am rămas traumatizat și am prins o frică viscerală de foc. Îmi era teamă până și de brichete. Și ca să mă "împrietenesc" cu focul și să-l "îmbunez", vorbeam cu el. Consideram că focul e viu, și în mintea mea de copil credeam că dacă vorbesc cu focul va fi prietenos cu mine. Era un fenomen de cope, menit să îmi da sentimentul de control asupra ceva incontrolabil, exact la fel funcționează și religia.

| wildthing a răspuns:

Homo sapiens sapiens era o specie primitiva acum 2-3000 de ani si ghici ce...nu s-a schimbat!winking
Pe atunci credeau in zei de genul celor mentionati de tine precum si intr-unul inodor, incolor, insipid, invizibil, numit Yahweh. In asta din urma, s-a ajuns ca miliarde de oi sa creada si astazi. Nimeni nu l-a vazut vreodata si totusi ei cred in el cu fanatism, doar pentru ca asa scrie intr-o carte, despre care le-au spus lor niste barbosi libidinosi, ca e sfanta. Zeul asta se presupune ca l-a creat pe stramosul lor din lut, iar pe stramoasa lor din coasta lui, iar ei, in inteligenta lor, nu au absolut nici o problema in a crede asta.
Care-i diferenta intre egiptenii de acum 3000 de ani si credinciosii de astazi? Stiu stiu...cei de astazi sunt inteligenti pentru ca au telefoane cu touchscreen!winking