| DorelSudoru a întrebat:

De ce visam la niste lucruri care suntem siguri ca nu putem sa le avem?

13 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Omul are caracteristica si de visator.Chiar daca nu se putem indeplini sta in firea omului sa visam.Cu cat visul devine mai putin realizabil cu atat visam mai mult, de aceea se spune si visam, adica tanjim, ne gandim la exceptional, la extraordinar.

| cristi202 a răspuns:

Tocmai ca suntem siguri ca nu le putem avea ne determina sa visam, e "solutia" pe care o gasim vis-a-vis de cruda realitate.

| muzicalBoX a răspuns:

Pentru ca ni le dorim foarte tare si acest lucru ne mentine speranta in picioare tongue

| magicianul19 a răspuns:

Deorece zilnic ne dorim o viata mai buna dorim sa avem mai mult si aceste dorinte ale noastre se transforma in vise

| Isabelamaria21 a răspuns:

Orice om viseaza dar nu ai de unde sa stii ca visele pe care ti-le doresti nu o sa se intample poate ca o data si o data o sa ti-se intample ceea ce tu iti doresti

| Turquoise a răspuns:

Tu singur ai spus, 'visam'. Nu ne costa nimic sa visam si eventual sa speram. Speranta moare ultima.

| momo a răspuns:

Sa luam un exemplu : sa zicem ca eu vreau foarte mult sa ma mut in Franta singura. Dar eu stiu ca e imposibil pentru ca nu am job-nu am banii suficienti sa ma intretin, nu stiu franceza, etc. Dupa eu zic eeeee lasa ca n-o sa se intample dar ar fi asa de super... si asa ma ambitionez si ma apuc sa invat franceza, si toate cele ...deci in concluzie e doar un proces de ambitionare pe sine
mai sunt si alte vise care chiar ar putea fi cam imposibile dar totul e posibil daca ai vointa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa am un lucru pe care sa nu-l pot stapanii? mai bine visez la lucruri imposibil de realizat pentru ca pe acelea nu mi le poate lua nimeni. day dreaming

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca visele se nasc din multimea grijilor, iar prostia se vadeste din multimea vorbelor.

| ILoveYouMore a răspuns:

Pentru ca asa e rasa umana, dar este un lucru excelent ca putem visa la anumite lucruri cacai fara vise nu am avea speranta si fara speranta nu exista reusita.
Hai gandeste-te nu-i asa ca e frumos sa visezi ca zvori sau ca esti miliardar sau diferite chestii. Sunt lucruri legate mai mult de copilarie, deoarece multi adulti nu mai au timp sa viseze si sunt acaparati de munca, cred ca ai vazut. Sper ca ti-am explicat cate ceva.

| Tudor1212 a răspuns:

Visele sunt bune... ele ne ajuta sa facem cat mai multe pentru a le indeplini, astfel cu cat avem vise mai mari cu atat vom avea mai multa dorinta de a le indeplini si cu atat ne vom remarca mai mult... Mie imi plac viselehappy, si am vise mari, dar stiu ca nu voi putea sa le indeplinesc, dar ma ajuta!

| BrokenBarbie a răspuns:

Pentru ca in final visele raman vise. cateodata simtim nevoia sa ne desprindem de lumea in care traim

| manutsa a răspuns:

Pentru ca ne dormin atat de mult acele lucruri.cred.parerea mea.happy