| AvalohAlyn a întrebat:

De ce visam noi oamenii?

Răspuns Câştigător
| Jay1 a răspuns:

Visele sunt misterioase, pot conține imagini plăcute, ca imediat să devină bizare sau înspăimântătoare, fără să știm exact de ce. Nimeni nu a înțeles până acum pe deplin însemnătatea lor, de aceea au devenit un adevărat câmp de studiu pentru o mulțime de specialiști care caută în mod constant să descopere elemente noi, cu atât mai mult cu cât cercetările vizează oameni de diferite culturi, visele sunt mesaje ale subconștientului care oferă în timpul somnului, în mod simbolic, o mai bună înțelegere și informații pe care mintea noastră le-a omis. Aceste vise pot avea o natură diferită: pot fi distractive, romantice, amuzante, tulburătoare, înfricoșătoare sau ciudate.

2 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Inca nu s-a aflat cu exactitate de ce o facem.

| Eduard_Darius_2001 a răspuns:

Nu trebuie sa ne iaportam încontinuu la stiinta in lucrurile/obiectele carora vrem sa le dam explicatie. Sa nu ma credeti vreun docmatic ca nici la d.zeu nu trebuie sa ne raportam. Eu cred ca visele sunt doa o iesire din monotonie, din viata cotidiana, din repetitie. Visele si imaginatia sunt unele din lucrurile cele mai de pret pe care le avem. Ele ne salveaza creierul de la clacare. Cred ca si din acest motiv, copii, avand o imaginatie bogata, sunt cei mai fericiti, lumea lor e perfecta, si o pot accesa oricand. Ei dau importanta viselor si imaginatiei, si chiar si dezamagirile sunt mai usor de acceptat pentru ei. Imaginatia si visele sunt ca un masaj pentru creier, indiferent daca sunt cosmare sau ganduri sinistre